Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.193
Поени од реакции
20.830
И на тебе и тој лајкот што ти го стаил да ви го даам да си поиграте малку....кренете гаќи малку да ви влезе светлина у тоа главите празни. И брексит го коментирате ко мирко хермафродитот, од партиски побуди.
Е за ова ти зборам, полека полека психички почнуваш да попушташ. Се давиш во омраза и си го губиш времето за глупости. Јас само ти дадов добронамерен совет да олабавиш малку, за твое добро, а ти се попали како осмоодделенка во ПМС.

Јас разбирам можеби си неспособен и неписмен, па мора да одработуваш за партија и смрдена плата од 300-400 евра, ама барем малку имајте осет и граници. Има соодветни теми за тоа (СЈО-МЈО), руши го режимов таму.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас разбирам можеби си неспособен и неписмен, па мора да одработуваш за партија и смрдена плата од 300-400 евра, ама барем малку имајте осет и граници. Има соодветни теми за тоа (СЈО-МЈО), руши го режимов таму.
К** мој разбираш...
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Европски сојуз, во една или друга форма постои од 1951, еволуираше и се ширеше со текот на годините.

Не, не мислам дека Унијата е способна да се справи со сите проблеми ако не се редефинира и не ги пренасочи своите приоритети кон своите граѓани, а не да посветува време и пари на прашања како примање мигранти, караници со Русија и слепо следење на командите на САД. Но сметам дека еден вид на Европска унија мора да постои, барем во вид на стариот ЕЕЗ ако не повеќе, кажав и вчера, враќање на ситуација во Европа како пред 1951 со бариери, караници и отварање стари рани континентот нема да го преживее, исто како што има шанси да не ги преживее и проблемите кои ти ги наброја, но и вториве проблеми нема да се решат со разединување и изолација, туку само со нова политика и нов курс на целиот сојуз.
Тогаш мора брзо да се постигне тоа редефинирање. Мада ќе биде чудо ако Унијата излезе во пресрет на граѓаните.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.337
Поени од реакции
36.256
Неколку часа по затварање на гласачките места најгуглани прашања во Британија. What is the EU? What happens if we leave the EU?
:pos:

Screenshot_2016-06-24-20-49-02-1.png
Screenshot_2016-06-24-20-49-31-1.png
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Изгледа овие нашиве опозиционери-револуционери се нејпотресени од исходот на референдумот во ВБ. Се уплашиле дека ако се распадне ЕУ ќе нема кој да им издвојува власт овде. Они се надеваа дека ЕУ ќе ги избрка сегашниве и ќе ги постави нив на власт.

Нас не не засега ни рефендумов, ни пак евентуалниот распад на ЕУ. Ние сме никаков фактор и на никого не му е гајле за земја како Македонија.
Ако досега не се решиле (ги решиле) проблемите во земјава, нема ни во иднина да бидат решени, посебно не од странски фактори.
Била ВБ во ЕУ или не, постоела ЕУ или не, за нас е горе доле исто. Бар еден проблем ќе биде елимиран - влез во унијата. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Жалосно кое дно од држава сме, да мора млади (не)способни луѓе да прават акаунти по форуми само за да одработуваат за партија 24/7, и тоа за смрдени 200-300 евра државна плата.

Креирал акаунт, го пишал првиот пост во тема за eBay (колку да не изгледа сумлив), и другото све партиска пропаганда. Со ваков сендвич народ, ни држава ќе биде од нас, ни ништо. Па уште им се смееме на британците. :facepalm:

Во Кина ваквите куртони ги плаќаат 50 центи за секој пост. Трагично ама ете тоа е, ќе кукаат и плукаат толку можат.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Полека, денес е лош ден за Лондон, ќе правиме муабет за месец дена. Денес секој гледа што се случи денес и не подалеку. Ги спомна HSBC, знаеш што уствари е HSBC? Хонг Конг - Шанхаи Банкинг Корпорејшн а сепак главната канцеларија им е во Лондон а не во Кина.... Никој нема да се пресели, поготово не банките. Сити ќе продолжи да вработува кого сака, визи за нив секогаш ќе има, имаат 2 години да направат закони во корист на Сити.
Ако одиме според тоа што би било ако би било - Што ако ЕУ донесе закон, само компании што се во ЕУ да смеат да работат во финансии во ЕУ?
Неможе да речеш, УК ке излезат од ЕУ и све ќе биде како што било, дури и подобро, let's have a cuppa. Не оди тоа така.
Тражили сте, гледајте ќе е сега.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Франција и Германија сакаат Британија ШТО ПОБРГУ да си ги собере парталите и да бега. Јасно е колку е саат. Дополнително нудат 400 милијарди за спас на Британските банки и нивните партнери, пошо референдумов е сам себе убијал.
Ќе го активирет член 50 за шо побргу да ги расчистат правните и економски сопки при отцепувањето.

Меркел и Оланд потенцираат дека во иднина нема поправен испит. Никогаш повеќе нема да се пазарат со островот. Шведска и Холандија одма ја фатија истата страна.

Исто битен е фактот што Ирска и Шкотска гласаа за останување во ЕУ.
Во Лондонскиот регион е исто. Се бара независност и отцепување од кралството пошо и таму победија ЕУ ориентираните.

Крај на ЕУ? Не се бламирајте.. ЕУ со два нуклеарни реактори од типот - Германија и Франција ќе си работи исто како никогаш никој да не ја напуштил. Точка.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.328
Поени од реакции
10.652
Во Кина ваквите куртони ги плаќаат 50 центи за секој пост. Трагично ама ете тоа е, ќе кукаат и плукаат толку можат.
Многу бе. Вака богатство се прави
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Ако одиме според тоа што би било ако би било - Што ако ЕУ донесе закон, само компании што се во ЕУ да смеат да работат во финансии во ЕУ?
Неможе да речеш, УК ке излезат од ЕУ и све ќе биде како што било, дури и подобро, let's have a cuppa. Не оди тоа така.
Тражили сте, гледајте ќе е сега.
Ако навистина те интересира има пристоен број на извештаи во врска со Брексит. PWC, IMF,OECD, Bank of England. Имаат прилично јасен консензус, иако степенот на последиците варира.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Ако одиме според тоа што би било ако би било - Што ако ЕУ донесе закон, само компании што се во ЕУ да смеат да работат во финансии во ЕУ?
Неможе да речеш, УК ке излезат од ЕУ и све ќе биде како што било, дури и подобро, let's have a cuppa. Не оди тоа така.
Тражили сте, гледајте ќе е сега.

Ако донесат таков закон ќе наебат зашто тогаш нема ни американските ни кинеските банки да смеат да работат. Не е така едноставно поготово не во банкарскиот сектор. Денес Сити доживеа шок, знам има цел куп народ што сабајле се разбуди чешејќи се од каде да најде пари за margin call... Деновиве ќе биде бурно ама после ќе седнат и ќе направат договор. Збориме за УК не за МКД, нека помине шокот па ќе видиме што ќе биде.

Не е едноставно ама факт е дека УК увезува повеќе него што извезува во ЕУ. Од тој аспект колку и да и треба ЕУ на УК, повеќе и треба УК на ЕУ. Ќе биде се во ред, it will get worse first before it gets better.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.337
Поени од реакции
36.256
Франција и Германија сакаат Британија ШТО ПОБРГУ да си ги собере парталите и да бега. Јасно е колку е саат. Дополнително нудат 400 милијарди за спас на Британските банки и нивните партнери, пошо референдумов е сам себе убијал.
Ќе го активирет член 50 за шо побргу да ги расчистат правните и економски сопки при отцепувањето.

Меркел и Оланд потенцираат дека во иднина нема поправен испит. Никогаш повеќе нема да се пазарат со островот. Шведска и Холандија одма ја фатија истата страна.

Исто битен е фактот што Ирска и Шкотска гласаа за останување во ЕУ.
Во Лондонскиот регион е исто. Се бара независност и отцепување од кралството пошо и таму победија ЕУ ориентираните.

Крај на ЕУ? Не се бламирајте.. ЕУ со два нуклеарни реактори од типот - Германија и Франција ќе си работи исто како никогаш никој да не ја напуштил. Точка.
Според најавите на европските политичари најверојатно ќе се оди со цврста позиција при преговорите.

Можно е и асоцијативно партнерство во првите години, што значи дека подолг период ќе бидат оставени без пристап до европскиот пазар или некаков пристап во ограничена форма.

Со цел to set an example.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Исто битен е фактот што Ирска и Шкотска гласаа за останување во ЕУ.
Во Лондонскиот регион е исто. Се бара независност и отцепување од кралството пошо и таму победија ЕУ ориентираните.
Северна Ирска и Шкотска и Лондон не гласале 100% за останување.Ако побараат отцепување, има кој да побара отцепување и од нив.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.084
Поени од реакции
6.715
вакви прашања треба да се решаваат со 66.6% согласност а не со 51%, Британија е НЕ СЕКОЈА држава и може да резултира ова со потреси по ЕУ,после рецесијата и откривањето на вистинските долгови на државите загубари отворена е голема шанса за распад на унијата

најголеми губитници ќе бидат малите држави,а и нашата држава која стои на кревки нозе не и се потребни вакви турбуленции, во матни времиња постои сериозна опасност од ставање крај на оваа држава/протекторат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom