Референдумот во Русија, доживотен режим на Путин кон Европа?

Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Гледам во овие страници од темава дека провејува еден дух на разочараност од денешнава либерална демократија,па исто како пред 30-тина години што почнаа нападите врз комунистичката демократија сега во сличен број ќе почнат да се гадат и од денешниов систем на владеење.
Се сеќавам како пред 30 години еуфорично ја славеа победата на демократијата врз тоталитарниот комунизам,и дека основа на демократија е до крај почитување на процедурата па така процесното право и неговото доследно применување ќе не доведе до содржината до мериторностаи до вистинската демократија.
Така беше и во академските кругови и сеуште денешните студенти тоа го учат.Сега после 30 години полека некој луѓе(кои за себе мислат дека се паметни и ја прозреле западната демократија) "увидуваат"дека западната демократија е само обланда параван од процесни правила кои никако не можат да доведат до вистинска демократија.
Да бидеме отворени,тие ниту тогаш ниту сега можат да увидат и заклучат нешто.Тие по своето мислење одат гледајќи и слушајќи светски и домашни opinion makers,затоа што немаат интелектуални капацитет да го разберат времето и просторот во кој се наоѓаат,па трчаат кај некои "паметни луѓе" по свое мислење.
Такви луѓе секогаш ќе има во големо мнозинство и тоа не би бил проблем да тие луѓе со својата ароганција и безобразлук се дограбаа и до сите позиции во општеството и се га заради своите лажни титули се мислат за интелектуалци. Сите тие имаат еден назив а тоа е ПЛАГИЈАТ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ.
Поентата на овој пост зошто е напишан на оваа тема е токму критиката на овие луѓе на гласањето во Русија за уставните реформи.
Демократскиот пат по кој е тргната Русија кој е базиран на сувереноста на народот врз својата држава и на државата како институција која мора да постои,за разлика од сегашниве западни тенденции.
Русите тргнале по тој пат,јас сум длабоко убеден дека тоа е исправниот пат и дека тоа за разлика од минатото и кимунистичкиот пат сега на Русите ќе им даде одредена предност пред другите кои би да ја уништат државата како израз на суверената воља на народот.Тешината на денешните промени во светот и неговото преустројување се од такви размери да се веројатно слични на тие од 1789 година и 1917.Убеден сум дека Русија овој пат го избира побрзиот пат т.е. вистинскиот пат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Со 77% гласови за, на 65% излезност, на Путин му е овозможено да владее до 2036.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.068
Поени од реакции
3.213
Не кажувате ништо за диктаторот од Исланд кој победил со 92% од гласовите, Лукашенко и оние од Казакстан и Туркменистан можат да му подзавидат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Не кажувате ништо за диктаторот од Исланд кој победил со 92% од гласовите, Лукашенко и оние од Казакстан и Туркменистан можат да му подзавидат.
пу, срам да му е.
 
B

Beginner

Гостин
Дали е можно со 30 милиона луѓе што гласале и не е никако 65% од популацијата(144 милиона) а на сите страни да се фалат да прогласуваат победи и да го објавуваат следново.
The total turnout for the vote according to the elections commission was over 65%
Никаде не најдов колкава бројка гласале освен на Википедија дека до 28 Јуни биле 30 милиона. Никако не ми е верно дека 80-90 милиона гласале ништо чудно и да имало 30% глаасачи а владата да си ги кажува 65%

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Дали е можно со 30 милиона луѓе што гласале и не е никако 65% од популацијата(144 милиона) а на сите страни да се фалат да прогласуваат победи и да го објавуваат следново.
The total turnout for the vote according to the elections commission was over 65%
Никаде не најдов колкава бројка гласале освен на Википедија дека до 28 Јуни биле 30 милиона. Никако не ми е верно дека 80-90 милиона гласале ништо чудно и да имало 30% глаасачи а владата да си ги кажува 65%

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
па не ти е верно, нема на cnn...
 
B

Beginner

Гостин
па не ти е верно, нема на cnn...
Нема врска тоа сега проверив обновиле на вики ама на 144 милиона да се рачуна пак ќе има 50% гласачи така да ќе си тера Путин до 2034.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.593
Нема врска тоа сега проверив обновиле на вики ама на 144 милиона да се рачуна пак ќе има 50% гласачи така да ќе си тера Путин до 2034.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Не се сите 145 милиони во Русија полнолетни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
инаку има и просто мнозинство од вкупниот број на гласачи.
Автоматски споено мислење:

Што е најсмешно, и има ставено слика во која пишува дека има 109.188.907 регистрирани гласачи, ама пак си прави статистика од 145 милиони. :D
тоа се тие cnn правила на демократија.
 
B

Beginner

Гостин
Луѓе оладете пишав нема везе и да се 144 милиона а не се пак ќе ги имаше потребните 50%
За друго ми беше првиот пост дека имаше само 30 милиона гласачи(до 28 Јуни ова) а на интернет секаде 65% гледав затоа ми беше чудно сега обновиле и таман е се. И да cnn па cnn сајт што го немам отворено долго време ама ок.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Луѓе оладете пишав нема везе и да се 144 милиона а не се пак ќе ги имаше потребните 50%
За друго ми беше првиот пост дека имаше само 30 милиона гласачи(до 28 Јуни ова) а на интернет секаде 65% гледав затоа ми беше чудно сега обновиле и таман е се. И да cnn па cnn сајт што го немам отворено долго време ама ок.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
добро бе, не се нервирај.. постот ти беше како cnn статија... тсков впечаток остави...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.070

Спотов е во прилог на темава и го отсликува владеењето на Путин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom