Ретро! Споредба на фудбалери [Дуел: Роналдо vs Анри]

Дуел:


  • Вкупно гласачи
    96

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Темава е иста како постоечката за споредба на фудбалери, ама на оваа тема би ги споредиле фудбалерите кои веќе се во пензија или тие кои се пред пензија. За да споредиме двајца фудбалери тие треба да играле во ист временски период и секако да играле на иста позиција!
Тука повеќе би дале мислење постарите членови кои праќаат фудбал од поодамна. Нека се дискутира за тоа кој повеќе направил во текот на целата своја кариера, нека не бидат само титулите критериум туку способностите на фудбалерот!

Оваа недела би почнале со екс-ју дуел:

Давор Шукер vs Предраг Мијатовиќ
ПС: Ако сака некој од модераторите (G@arfielD) да ја апдејтира темата еднаш неделно?​
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Е ова е тема браво(y),инаку според мене дефинитивно шукер,не дека мијатовиќ е слаб,ама тој што гледал,знае за што зборим.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Шукер дефинитивно,омилен после Аљоша Асанович и Марио Станич од таа генерација што освои 3то место на светското во франција.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Двајца великани на фудбалот (y)
Според мене Предраг Мијатовиќ е подобар и плус имам дрес од него :rolleyes:
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Шукер, претпоставувате зошто :place:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Мислам дека Toni јасно ви кажа да не бидат критериум само титулите туку и неговите способности,а тука секако Пеѓа е подобар;)
 
G

Geezer

Гостин
Ја мислев има отворено тема ''Споредба на тикети'' и тикетот на Бекс и овој јувенташот со 2-2 :pos:

Извинете за оф топик, морав.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Гледам дека темава брзо ќе згасне,едноставно нема дискусија џабе:(,а баш ми се свиѓа.Знам дека ретко кој ѓи има гледано,али пак,не дека ја кој знае колку сум ѓи гледал,ама мислим дека е доволно да се развие дискусија.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Гледам дека темава брзо ќе згасне,едноставно нема дискусија џабе:(,а баш ми се свиѓа.Знам дека ретко кој ѓи има гледано,али пак,не дека ја кој знае колку сум ѓи гледал,ама мислим дека е доволно да се развие дискусија.
Имаш право. Ама ако има нов дуел кој барем повеќето ги гледале мислам дека би се развило повеќе дискусијата. Нека биде пример Филипо Инзаги вс Хернан Креспо или пак предложете некој дуел интересен. :)

Иначе што се однесува до овој дуел, Мијатовиќ беше подобар дриблер од Шукер, повеќе ги разигруваше соиграчите ама на другата страна Шукер имаше подобра завршница.
А кога збориме за титулите, Мијатовиќ има една ЛШ со Реал Мадрид и тоа тој самиот беше стрелец во финалето против Јувентус, а Шукер е еден од главните играчи на бронзената генерација на Хрватска, а на финалето на Уефа Купот кога Шукер играше за Арсенал, против Галатасарај, промаши пенал во пенал-рулетот.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.991
Поени од реакции
6.240
Мијатовиќ ... по достигнувањата и трофеите се тука некаде . Лично повеќе ми се допаѓа Пеџа дека беше поконстантен на клупско ниво и дека можеше да игра и полушпиц и напаѓач и технички беше попоткован од Шукер.

Иначе браво за темата (y) (y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Шукер стварно беше многу добар напаѓач. Многу лесно им бегаше на дефанзивците, страшен финишер, многу паметен играч.
Али мене поомилен секогаш ми бил Мијатович. Брз, подвижен, страшна техника имаше и со двете нозе. Играчиште. Некогаш и неправедно го забораваат кога зборат за екс-ју играчи. Цела таа генерација им била страшна уствари.

А и од мене едно браво за темата. (y)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.150
Поени од реакции
25.592
Шукер беше подобар напаѓач, Мијатовиќ покорисен играч. Нешто како разликата помеѓу Перси и Руни денес. Јас повеќе почитувам играчи со докрај дефинирани позиции и задачи, затоа Шукер.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
не се некако адекватни играчите ама ако морам да бирам би бил Мијатовиќ со оглед на страшната техника и брзина ама Шукер беше гол машина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom