Ресторани - генерална дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
@StefusRefus
Не знам јас за некој вегетаријански ресторан, добар. А сигурно има. Ако нема, она што можеш да направиш е да избереш невегетаријански ресторан кој има поголема вегетаријанска понуда.
Мене на Форца ми текнува само. Другиве што ги знам мање више немаат некоја вегетаријанска понуда.

Имаше порано вегански ресторан во подрум, во Скопјанка, кај Железничка, ама сега веројатно не постои.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Денес е последен ден од непостење и си реков да се обележи тоа со фенси јадење, па отидов до Тоскана за бифтек. Куварот/сопственикот таму, го знам одамна, од таму и од други места. Он е од тие кои мислат дека треба да продаваш приказна, покрај храна и пун е со зборови. Али ја мислам дека на главен кувар (т.е. chef), тоа му стои и иако имам проблем со его трипови на други луѓе, во случајов замижувам. А и стварно, IMO он е ваљда еден од бољите кувари у скопскиве локали (можда и најбољи, но тоа не би знаел со сигурност).
Ми вика - Го затварам ресторанов, ако си јадел бољи бифтек.
ОК
Дали сум јадел бољи бифтек - не знам. Сигурно сум јадел, али овој беше меѓу подобрите. Малку беше жилав, али оваа примедба сфатете ја како убер-цепидлачење и во контекст на стварно топ-level бифтеци. Решив да не му кажувам како да ми го спреми (средно, живо, или попечено), да видам што он мисли дека треба. Бифтекот беше, според мене, среден-накај-жив, што е и мој избор, вообичаено. Но, никако не ви препорачувам ова да го праите у други ресторани у Скопје, ако некад се реште да фрлите доста пари на едно јадење. У скопскиве ресторани (можда веќе имам кажано) се нарачува вака: Ако сакате среден, им викате да ви го направат среден-накај-жив и т.н. со тој размер.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Денес е последен ден од непостење и си реков да се обележи тоа со фенси јадење, па отидов до Тоскана за бифтек. Куварот/сопственикот таму, го знам одамна, од таму и од други места. Он е од тие кои мислат дека треба да продаваш приказна, покрај храна и пун е со зборови. Али ја мислам дека на главен кувар (т.е. chef), тоа му стои и иако имам проблем со его трипови на други луѓе, во случајов замижувам. А и стварно, IMO он е ваљда еден од бољите кувари у скопскиве локали (можда и најбољи, но тоа не би знаел со сигурност).
Ми вика - Го затварам ресторанов, ако си јадел бољи бифтек.
ОК
Дали сум јадел бољи бифтек - не знам. Сигурно сум јадел, али овој беше меѓу подобрите. Малку беше жилав, али оваа примедба сфатете ја како убер-цепидлачење и во контекст на стварно топ-level бифтеци. Решив да не му кажувам како да ми го спреми (средно, живо, или попечено), да видам што он мисли дека треба. Бифтекот беше, според мене, среден-накај-жив, што е и мој избор, вообичаено. Но, никако не ви препорачувам ова да го праите у други ресторани у Скопје, ако некад се реште да фрлите доста пари на едно јадење. У скопскиве ресторани (можда веќе имам кажано) се нарачува вака: Ако сакате среден, им викате да ви го направат среден-накај-жив и т.н. со тој размер.
Кои места би ги препорачал во Скопје/Македонија за добар бифтек?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Кои места би ги препорачал во Скопје/Македонија за добар бифтек?
Не сум јадел во сите скопски места бифтек (нешто имам и по странство јадено), а и некои во кои сум јадел - не постојат денес, ама освен Тоскана, помнам дека во Гурме имаше добар бифтек.
Надвор од Скопје ми е страв да нарачувам бифтек.
Во Камник сеуште не сум ни бил.
Автоматски споено мислење:

и у Олива не беше лош
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Не сум јадел во сите скопски места бифтек (нешто имам и по странство јадено), а и некои во кои сум јадел - не постојат денес, ама освен Тоскана, помнам дека во Гурме имаше добар бифтек.
Надвор од Скопје ми е страв да нарачувам бифтек.
Баш ќе пробам следен викенд. Сум јадел во 2-3 локали во Скопје и во Сопот винаријата, сите ме разочараа. Последно што памтам беше во март годинава во Еквилибриум. Демек келнерката ми го фалеше многу добар па порачав среден накај жив, ама го донесе среден накај добро печен и беше катастрофа. Не беше спремањето колку што парчето месо беше лошо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Баш ќе пробам следен викенд. Сум јадел во 2-3 локали во Скопје и во Сопот винаријата, сите ме разочараа. Последно што памтам беше во март годинава во Еквилибриум. Демек келнерката ми го фалеше многу добар па порачав среден накај жив, ама го донесе среден накај добро печен и беше катастрофа. Не беше спремањето колку што парчето месо беше лошо.
епа тоа е, треба едно ниво подолу да им кажеш

IMO не треба да се експериментира со ресторани, ако сакаш да фрлиш 1000-1200 на едно јадење. Така да, не нарачувам баш често бифтек, секаде.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Не сум јадел во сите скопски места бифтек (нешто имам и по странство јадено), а и некои во кои сум јадел - не постојат денес, ама освен Тоскана, помнам дека во Гурме имаше добар бифтек.
Надвор од Скопје ми е страв да нарачувам бифтек.
Во Камник сеуште не сум ни бил.
Автоматски споено мислење:

и у Олива не беше лош
Во новово Сарајева стек хаус може си требал да ја пробаш среќата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Сите љубители на месо треба да знаете дека само во некој Steakhouse можете добро да се најадете месо. А инаку од рестораниве наши можам да гарантирам само за "Гурмет". Ако некој слушнал за некој Steakhouse кај нас кој спрема T-bone, Porter ,Rib Eye steak и разни филиња или бифтеци пишете овде...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Сите љубители на месо треба да знаете дека само во некој Steakhouse можете добро да се најадете месо. А инаку од рестораниве наши можам да гарантирам само за "Гурмет". Ако некој слушнал за некој Steakhouse кај нас кој спрема T-bone, Porter ,Rib Eye steak и разни филиња или бифтеци пишете овде...
па ете ти ги сарајева плус го имаат целото мени со цени на нивниот сајт


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
томахавкот и тоа драј ејџ мн ефтино 1050 ден, али не верувам да е мн дебело парче.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
томахавкот и тоа драј ејџ мн ефтино 1050 ден, али не верувам да е мн дебело парче.
Томахавката мора да е од 500гр+ минимум. Фиорентината или Т-bone треба да е околу 700-800гр. итн. Би требало да има соодветна грамажа за секој тип на месо иначе не би било профи. А за Dry age во право си некако ефтино е а би требало да е поскапо. Освен што е чудна цената се надевам и дека имаат специјални фрижидери за Dry age како што има во "Гурмет"...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom