Ресторани - генерална дискусија

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Денес у Маџо 2:

@Клипче : Со картичка да платиме може?
Келнерката: Може, сакате кеш или картица?
*Сфаќа шо кажа се враќа со апаратчето абе демек не ми работи нешто не знам дали ќе може.
Нарачуваме јадење и кисела вода, јадењето стига пред киселата вода. За водите као демек не слушнала ама само 2 маси бевме у цел ресторан.

Иначе во Скопјево се знае каде се иде и за што. Не можеш да идеш у Горки и да очекуваш да нема гужва или да нарачаш пица. Факт е дека кај шо има гужви келнерите 90% се нељубезни. Ретки се тие места кај што ќе добиеш квалитет и љубезност.

пс. Бургерите вредат за сите пари!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Денес у Маџо 2:

@Клипче : Со картичка да платиме може?
Келнерката: Може, сакате кеш или картица?
*Сфаќа шо кажа се враќа со апаратчето абе демек не ми работи нешто не знам дали ќе може.
Нарачуваме јадење и кисела вода, јадењето стига пред киселата вода. За водите као демек не слушнала ама само 2 маси бевме у цел ресторан.

Иначе во Скопјево се знае каде се иде и за што. Не можеш да идеш у Горки и да очекуваш да нема гужва или да нарачаш пица. Факт е дека кај шо има гужви келнерите 90% се нељубезни. Ретки се тие места кај што ќе добиеш квалитет и љубезност.

пс. Бургерите вредат за сите пари!
Од искуство, во Енрико и на Лебедово Езеро се љубезни, исто и во Мерак во Маврово а на сите три места е гз преку глава. Сигурно испуштам и некое друго место.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не бидете цепидлаки, значи секаде, буквално секаде се случува нешто да падне во храната. Ако е така само дома ќе треба да јадеш, со што се зголемува шансата и дома да наоѓаш ствари во тоа што си готвиш/ти готват.

Фамилијарно имаме бизнис со храна и угостителство, се прават тони храна секој ден, не е можно никогаш ништо "страно" да не падне во храната. Вие како муштерии не размислувате за тоа.

Ако наоѓаш често во ист ресторант, тоа е друга приказна....
Значи сум платил за да ми биде добро, а не да ми ставаат фолија во храната.
Треба да гледаат куварите што ставаат во храната и дали е се добро.
Како може Венето, Енрико, Џино да не згрешат?

Плаќам услуга и квалитет на храна.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сеа ќе кажете се случува и влакно да падне во храната.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Од искуство, во Енрико и на Лебедово Езеро се љубезни, исто и во Мерак во Маврово а на сите три места е гз преку глава. Сигурно испуштам и некое друго место.
Не спаѓа во ресторани ама викендов Аурора во Берово беше фул, место немаше кај да се седне, исто беа прељубезни. Ете и сама знаеш дека Рустикана се секогаш љубезни. Карпе Дием мене секогаш ми биле љубезни, и ред други. Ама не го менува тоа фактот дека голем број се нељубезни. Тука голема вина има пред се кај газдите, па кај самите келнери и на крај кај муштериите. Газдите што не ги пријавуваат келнерите, нудат ниски плати, не даваат к-15, става 1 келнер, а кафаната му е фул. Келнерите што немаат трпение, ниту соодветна обука, и не знаат колку значи љубезност. А, да не се лажеме и муштериите се некогаш гнаси и се изживуваат врз келнерите као шо те ебам шо имаш гужва ќе ти пијам 5 чаши вода, и донеси ми салфетки, а коа ќе дое келнер да нарача го зима најефтиното и се мисли пола саат што да јаде.
Значи сум платил за да ми биде добро, а не да ми ставаат фолија во храната.
Треба да гледаат куварите што ставаат во храната и дали е се добро.
Како може Венето, Енрико, Џино да не згрешат?

Плаќам услуга и квалитет на храна.
А, од кај тоа дека не се случило во Венето, Енрико или Џино? Тоа ако ти лично не си имал лошо искуство не значи дека немало таков случај.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Фамилијарно имаме бизнис со храна и угостителство, се прават тони храна секој ден, не е можно никогаш ништо "страно" да не падне во храната. Вие како муштерии не размислувате за тоа.

Ако наоѓаш често во ист ресторант, тоа е друга приказна....
Ако си тој шо мислам, број 1 пица во градот 20 и кусур години веќе, и топ 3 во Македонија со сигурност. 8-9 месеци сум веќе во странство, и освен фамилијата единствено друго шо ми фали од дома е капричиозата од Елизабет, и ќебапите и помфритот на Чамата. :D (y)

Ај сеа да одам да не загорат лазањите. :facepalm:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Значи сум платил за да ми биде добро, а не да ми ставаат фолија во храната.
Треба да гледаат куварите што ставаат во храната и дали е се добро.
Како може Венето, Енрико, Џино да не згрешат?

Плаќам услуга и квалитет на храна.
Не ти ставаат, несакајќи се дешава некогаш да падне нешто...
Твое е да се пожалиш на келнерот (или менаџерот) дека си нашол нешто, нивно е да ти се извинат и да ти донесат друга порција или уопште да не ти наплатат.. на културен начин ќе се среди се. Реков, ако се дешава секој ден, тогаш е друга приказна...

Како беше тој статусот, пушите цигари, се дрогирате, пушите курови, лижете пички, ама ако најдете влакно у салатата, уааааууу, целиот свет ви се руши... :pos:
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
се изживуваат врз келнерите као шо те ебам шо имаш гужва ќе ти пијам 5 чаши вода, и донеси ми салфетки, а коа ќе дое келнер да нарача го зима најефтиното и се мисли пола саат што да јаде.
Во право си за другото, ама ова цитираното е се што му е на еден келнер дел од работата. Секој си порачува според своите молжности, и келнерот е должен да се однесува исто со сите, независно дали направил сметка од двеста денари и седел 5 часа или сметка од илјадарка и седел саат време. Основни работи како чаша вода и салфетки, срамота е во денешно време воопшто да има потреба да се порачуваат, под дифолт треба да се донесени секогаш независно што се јаде и пие. Како што на келнерот му е задача секогаш да наплати и да испорача нарачаното, така и да му биде да има салфетки и чаша вода на масата, па макар и 5 пати да носи за иста маса. Не е до парите, до принципите е, денес пијам кафе, ако ми се допадне услугата, утре ќе организирам роденденска прослава таму, ако ми се испонашаат и не ми донесат вода/салфетки или пак ме деградираат бидејќи сум нарачал само кафе, никогаш нема више да стапнам таму.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Во право си за другото, ама ова цитираното е се што му е на еден келнер дел од работата. Секој си порачува според своите молжности, и келнерот е должен да се однесува исто со сите, независно дали направил сметка од двеста денари и седел 5 часа или сметка од илјадарка и седел саат време. Основни работи како чаша вода и салфетки, срамота е во денешно време воопшто да има потреба да се порачуваат, под дифолт треба да се донесени секогаш независно што се јаде и пие. Како што на келнерот му е задача секогаш да наплати и да испорача нарачаното, така и да му биде да има салфетки и чаша вода на масата, па макар и 5 пати да носи за иста маса. Не е до парите, до принципите е, денес пијам кафе, ако ми се допадне услугата, утре ќе организирам роденденска прослава таму, ако ми се испонашаат и не ми донесат вода/салфетки или пак ме деградираат бидејќи сум нарачал само кафе, никогаш нема више да стапнам таму.
Nigde vo svet ne e normalno za smetka od 200 denari da drzis mesto 4 saati. Vo normalni drzavi i restorani sednuvas jades i stanuvas. Kaj nas naracal salata ili makijato u kafic i misli deka kelnerot e dolzen cel den da go sluzi.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Nigde vo svet ne e normalno za smetka od 200 denari da drzis mesto 4 saati. Vo normalni drzavi i restorani sednuvas jades i stanuvas. Kaj nas naracal salata ili makijato u kafic i misli deka kelnerot e dolzen cel den da go sluzi.
Погрешно, никаде во светот келнерот не се замара ти колку седиш, само во нашата вукојебина се прави тоа бидејќи сакаат за еден саат да направат две илјади сметка од една маса или пак три различни луѓе да станат и седнат од истата маса. Не треба и не смее, келнерот да те дели по тоа колкава сметка правиш и колку седиш време со таа сметка, треба да бидеш подеднакво услужен, ти кажав и погоре со примерот зошто, ако денес пијам кафе со другар што не сум се видел 5 години и седам три саати, утре ќе организирам цела прослава и ќе се направи сметка цел викенд да им се покрие. На келнер работа му е да служи, имам другарчиња келнери не може да поднесат цел ден 5 луѓе да дојдат и да треба да дремат од што нема работа, ако не ти се оди по сто пати натака и наваму не станувај воопшто келнер, работи во пекара на автобуска станица.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
У нормален свет келнерот го интетесира дали си добро услужен и дали ќе оставиш бакшиш. Колку ќе седиш го боли ќоше.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Погрешно, никаде во светот келнерот не се замара ти колку седиш, само во нашата вукојебина се прави тоа бидејќи сакаат за еден саат да направат две илјади сметка од една маса или пак три различни луѓе да станат и седнат од истата маса. Не треба и не смее, келнерот да те дели по тоа колкава сметка правиш и колку седиш време со таа сметка, треба да бидеш подеднакво услужен, ти кажав и погоре со примерот зошто, ако денес пијам кафе со другар што не сум се видел 5 години и седам три саати, утре ќе организирам цела прослава и ќе се направи сметка цел викенд да им се покрие. На келнер работа му е да служи, имам другарчиња келнери не може да поднесат цел ден 5 луѓе да дојдат и да треба да дремат од што нема работа, ако не ти се оди по сто пати натака и наваму не станувај воопшто келнер, работи во пекара на автобуска станица.
Збориме за ресторани. Во Европа ниеден ресторан не дозволува после јадење да седиш на маса и муабет да праиш додека други гости чекаат. Очигледно другарите што ти се келнери не ти ја кажуваат вистината или се тазе па не знаеш дека има говеда што се изживуваат врз келнери баш со тој менталитет абе ја сум платил кафе (дал 50 денари за еКспресо) и мисли дека келнерот е должен да го служи, и за да не седи на празна маса после кафето нарачува 5 чаши вода.
За работите да тргнат нагоре треба да се смени целокупниот менталитет кај газдите, келнерите и муштериите.
Еве овој Марик мисли дека у ресторан намерно му ставаат фолии во јадењето. Каде со таков однос и размислување?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не ти ставаат, несакајќи се дешава некогаш да падне нешто...
Твое е да се пожалиш на келнерот (или менаџерот) дека си нашол нешто, нивно е да ти се извинат и да ти донесат друга порција или уопште да не ти наплатат.. на културен начин ќе се среди се. Реков, ако се дешава секој ден, тогаш е друга приказна...

Како беше тој статусот, пушите цигари, се дрогирате, пушите курови, лижете пички, ама ако најдете влакно у салатата, уааааууу, целиот свет ви се руши... :pos:
Сите во Струмица знаат, а сигурно и од другите градови кои го посетиле ресторанот, дека спаѓа под елитен. Значи и цените се повисоки за Струмички стандард, а и логично е услугата да е на највисоко ниво, или повисоко ниво од повеќето други ресторани. Така да, штом плаќам повеќе, плаќам и за чиста храна и одлична услуга. Не знам на каков друг начин да ви го објаснам тоа, на вас, што имате ресторани (бидејќи нели рече дека и ти имаш свој ресторан)

Не сум тип што сакам да се расправам, затоа и не сакав таму на лице место да покренувам дискусија за тоа (бидејќи ако почам да се расправам, ќе направам скандал), туку само им го оставив во чинијата за да си ја увидат грешката. Јас на други места ги решив нив.[DOUBLEPOST=1550016056][/DOUBLEPOST]
Не спаѓа во ресторани ама викендов Аурора во Берово беше фул, место немаше кај да се седне, исто беа прељубезни. Ете и сама знаеш дека Рустикана се секогаш љубезни. Карпе Дием мене секогаш ми биле љубезни, и ред други. Ама не го менува тоа фактот дека голем број се нељубезни. Тука голема вина има пред се кај газдите, па кај самите келнери и на крај кај муштериите. Газдите што не ги пријавуваат келнерите, нудат ниски плати, не даваат к-15, става 1 келнер, а кафаната му е фул. Келнерите што немаат трпение, ниту соодветна обука, и не знаат колку значи љубезност. А, да не се лажеме и муштериите се некогаш гнаси и се изживуваат врз келнерите као шо те ебам шо имаш гужва ќе ти пијам 5 чаши вода, и донеси ми салфетки, а коа ќе дое келнер да нарача го зима најефтиното и се мисли пола саат што да јаде.

А, од кај тоа дека не се случило во Венето, Енрико или Џино? Тоа ако ти лично не си имал лошо искуство не значи дека немало таков случај.
Може да се случи од 20 пати само еднаш, а не од 20 пати само 13 пати грешка.
Тренд и Дион ги избегнувам заради такви причини. Во Венето и Џино имам седено неколку пати. Ниеднаш ми се нема случено нешто лошо со храна и со услуга. Во Дион 7 пати седам, 5 пати лошо ми се случува.

Едниот пат чекав 20 минути за да ме види келнерот дека седам празен на масата и сеуште не ми е нарачано.
Вториот пат ми се испонаша непрофесионално заради пијалокот што го пиев (салеп).
Третиот пат чекав пица точно 45 минути, со гостин од друг град во Македонија, за на крај изгорена да ми ја донесат, под изговор дека им било гужва во кујна и ресторанот (ако не можат да постигнат, нека затворат).
Четвртиот пат чекав палачинка пола час, за на крај да ми кажат дека машината за правење на палачинки не им работи (кој ќе ми го плати времето што чекав???)
Петтиот и последен пат чекав еден час нарачка, по што станав и си отидов од ресторанот без срам и перде!

Немаат никаква почит кон гостите што доаѓаат во нивните ресторани. Истово ќе го направам во сите следни ресторани каде што ќе седат и каде што ќе добијам лоша услуга или храна. И се ова што сум го направил или ќе го направам е добро што го правам. Само така ќе се научат да работат професионално и како што треба.

Дури мораше да интервенира и менаџерот на Дион кај мене во приватна порака, по што му реков веќе никогаш нема да седнам во тој ресторан.
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Сите во Струмица знаат, а сигурно и од другите градови кои го посетиле ресторанот, дека спаѓа под елитен. Значи и цените се повисоки за Струмички стандард, а и логично е услугата да е на највисоко ниво, или повисоко ниво од повеќето други ресторани. Така да, штом плаќам повеќе, плаќам и за чиста храна и одлична услуга. Не знам на каков друг начин да ви го објаснам тоа, на вас, што имате ресторани (бидејќи нели рече дека и ти имаш свој ресторан)

Не сум тип што сакам да се расправам, затоа и не сакав таму на лице место да покренувам дискусија за тоа (бидејќи ако почам да се расправам, ќе направам скандал), туку само им го оставив во чинијата за да си ја увидат грешката. Јас на други места ги решив нив.
Тоа е, ти си таков, ги има многу такви како тебе, само и ти си правел и ќе правиш грешки во животот, тогаш не очекувај другите да те разберат. Поздрав :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Тоа е, ти си таков, ги има многу такви како тебе, само и ти си правел и ќе правиш грешки во животот, тогаш не очекувај другите да те разберат. Поздрав :)
Не ни очекувам некој да ме разбере. Доколку направам грешка, ќе си ја признаам. Верувај ми, моите совети секогаш се и ќе бидат добронамерни. Сакам и во мојата држава да биде исто професионално како што е и во Америка, Холандија, Италија и многу други поразвиени земји. Се се може доколку се сака. Се наоѓа и луѓе за работа и се. Ако треба покачи му плата, но да биде професионален на работа и да ги извршува работите професионално како што доликува.

Запрашајте се зошо Венето, Џино, Енрико и останатите елитни ресторани, покрај високите цени, зошто имаат секогаш полни маси...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom