Ресторани во Скопје

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Iris, 13 септември 2005.

 1. donbobi

  donbobi

  Член од:
  30 јули 2012
  Мислења:
  121
  Допаѓања:
  34
  Да не отворам нова тема не знам кај да ја сместам...
  Ми треба препорака за кафана или ресторан за прв роденден на дете.
  До сега така око што ми фати е Градина , ама со гостите и цената ми искача некако многу.
  Нема да има многу деца околу 4-5 ќе се така да повеќе е за возрасни.
  И да не е ептен некоја биртија
  Any help will be appreciated :)
   
 2. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.543
  Допаѓања:
  154.341
  Види Маргер во Парк :) http://www.marger.com.mk/
   
 3. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  1.985
  Канцона е супер.
   
 4. Blondi

  Blondi

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  1.288
  Допаѓања:
  2.367
  Ќе искоментирам конкретно за пиците, бидејќи често ги нарачувам...
  Последен пат во Тренд Гастро во Аеродром - цена на мала пица кватро формаџи 290 ден, а пицата беше ужас (тврда, како да била замрзнувана па прегреена и релативно сува).
  Слично и за во Карпе Дием - цените превисоки ама квалитетот за тие пари никаков.
  Епа не планирам името да ви го плаќам само!
  Сепак изгледа Балила ќе остане како поим за квалитет кој го држат во континуитет со годиниве...
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 5. filoksenos

  filoksenos

  Член од:
  23 март 2011
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  608
  Ресторан ,,Шалом во Скопје беше или во Струмица? Или на Скопјанец некој беше?
  Ама сум слушнал дека бил топ.
   
 6. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  1.985
  Во Струмица. Еднаш бев, најдов проѕирна фолија во храната додека ја јадев и веќе никогаш нема да седнам таму.
   
 7. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.680
  Допаѓања:
  6.344
  Во Струмица е, а газдата е струмичанец, брат е на жената на Мицковски.
   
  На Del Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.290
  Допаѓања:
  1.605
  Какви дезинформации шириш, алал да ти е..
   
 9. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.330
  Допаѓања:
  1.985
  Како може да е дезинформација кога ми се има случено тоа?
  И како позна дека е дезинформација?

  Во ресторанот работат дел од келнерите од Амор. Баш тој постариот (накај 40-50 години има) што работеше порано во Амор, ми донесе салата со проѕирна фолија во неа.
   
 10. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.261
  Допаѓања:
  7.492
  Не знам дали Горки спаѓа во категорија ресторани, најверојатно не, но ќе пишам тука, бидејќи не ми текнува на посоодветна тема. Значи освен компирите не ми текнува ништо добро што да пишам за Горки. Најпрво кога и да одев таму немаше место, после кога и да се јавев да резервирам ми викаа дека не примаат резервации, а кога ќе отидев таму и по некоја среќа да најдев слободна маса ќе ми речеа дека е резервирана... Кулминација на се беше кога еднаш еден келнер не седна на една маса за тројца, таа масата кај влезот, и ни дојде келнерката ни вика ова е маса за двајца, а вие сте тројца, ќе ве замолам да станете да не зафаќате. Ова беше пред година дена, од тогаш се немам појавено таму и ми се гади од целото место, страшно како вработен т.е. обична келнерка може да избрка засекогаш муштерии. После тоа ја дознав Менада, место во чаршија, со истото мени како Горки, најверојатно и истите газди, но таму досега ми се нема случено ништо вакво, па кога ќе ми е до фамозните компири таму одам.
   
 11. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.680
  Допаѓања:
  6.344
  Не бидете цепидлаки, значи секаде, буквално секаде се случува нешто да падне во храната. Ако е така само дома ќе треба да јадеш, со што се зголемува шансата и дома да наоѓаш ствари во тоа што си готвиш/ти готват.

  Фамилијарно имаме бизнис со храна и угостителство, се прават тони храна секој ден, не е можно никогаш ништо "страно" да не падне во храната. Вие како муштерии не размислувате за тоа.

  Ако наоѓаш често во ист ресторант, тоа е друга приказна....
   
  На filoksenos, Sasa Ilic, Waoo и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.543
  Допаѓања:
  154.341
  Во Горки последно бев во август, пристојна бројка на луѓе, ни гужва ама ни празно, само едно девојче служи, креваш рака на шанк, ти доаѓа газдарицата после 20 минути и ти вика „епа не можеме да стигнеме, само едно девојче е“. Не е девојчето криво што си шконтарка :facepalm: :pos: Абе отепајте се.
   
  На Tonchie, Sasa Ilic, Aleksandar91 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.674
  Допаѓања:
  30.762
  Добро бе како дозволуваат во толкав ресторан да има само еден што служи, па и девојче?

  Имам идено во еден таков не знам како се викаше може сега и не постои и служеше само едно девојче и околу неа се врткаше газдата. Не знам зошто се излажав и обично секогаш идам на проверени места.
  Брзи беа со услугата, а масите празни и отпосле сфатив зошто е тоа така. :icon_lol:
  Нарачавме најразлични јадења и газдата на секое доаѓаше да прашува дали е убаво. Убави ли се пиците? Како сосот? Убав ли е помфритот, а пилешкото?

  После кратко време откако ни донесоа и палачинки дојде девојчето и на тој пред мене без да праша му ја зема палачинката. :pos:
  Јас само на свадба имам видено без да те прашаат и да ти соберат од маса.

  Се однесуваа некако чудно, како изгубени, како да брзаа се да исчистат и да затворат, а не беше време за затварање и плус цените доста повисоки.

  Не е секој за да се занимава со ова и овие ми изгледаа како некои кои сакаат ресторанот да го затворат за 3 месеци.
  И на крај демек кафето е од нив, а тоа кафето една голтка. :D
   
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.332
  Допаѓања:
  8.577
  У Горки само за компир и пиво се иде, иначе ме нервира таму што е нон стоп гужва и не може да седне човек на раат.
   
 15. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.054
  Допаѓања:
  1.957
  Јас искрено во Скопјево не сум наишол на саглам ресторан!
  Или персонал им фали или квалитет им фали, најчесто и двете! Односот цена-квалитет да не зборам.
  Поради работата често патувам низ Мк, Прилеп, Св.Николе, Струга, Гевгелија ..... се за две копја пред Скопиа, па штета е:D
   
  На Sasa Ilic, AAbrat и Ilumious им се допаѓа ова.

Сподели преку: