Ресторани - генерална дискусија

S

silmarillion

Гостин
Од каде е тој хот-догот?
new yorker?
каде е тоа?


Иначе, ваму вчера земав мени ослич. Добро и можда невообичаено за кај нас е кога се води сметка за детали. На овие им беа, според мене, добри сосовите и компирите (покрај главното).
Ко што кажа некој, можат да го заебат лесно местово, ако почнат да не мењаат зејтин редовно.
New York е типот на хот дог, горната слика е кај нас у Mr. Hot Dog у City Mall, другата е рандом од нет. И она карши Kруг Doggies не беше нешто поразлично.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
New York е типот на хот дог,
Знам, ја те разбрав дека и местото од кај што е купен го нарекле Њу Јоркер. Иначе, ги знам тие што продаваат надвор на терасата, хот-дог, не познав од прва. Не е лошо, колку памтам, имаа некој чуден прилог (пржен кромид ли или нешто друго), можда боље од други хот-догови (има доста ужасни), али ништо нарочито.
А ова Догис,ќе идам да го пробам.

(све тоа коа постот ќе ми прекине)
 
S

silmarillion

Гостин
Тоа у City Mall е Mr. Hot Dog тоа на кружен е Doggy's. По мене, и двете имаат уште леб за јадење али добро е мрднавме од пилешки прсти цезар салата топено сирење и пица.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каде се наоѓа поточно ресторанот што го фалите до Грчка амбасада?
Сакам вечер (ако можам) или деновиве да го посетам.

Што е убаво за јадење?
Цезар салата има?
Нешто друго убаво да препорачате?
 
S

silmarillion

Гостин
Каде се наоѓа поточно ресторанот што го фалите до Грчка амбасада?
Сакам вечер (ако можам) или деновиве да го посетам.

Што е убаво за јадење?
Цезар салата има?
Нешто друго убаво да препорачате?
Ако збориш за Fish&Chips ти е кај Керпич кога ќе влезеш у уличката позади редот на 7ца, по скали надоле. Не е ресторан поише е fastfood за риба. "Цезар салата" можеш да јадеш у било кое друго место, можда и Вили почнале да служат којзнае. Марула немиена кило мајонез, кубети, патлиџан, пилешко на скара и ефтин пармезан ако имаш среќа, ако не ајдамер.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ако збориш за Fish&Chips ти е кај Керпич кога ќе влезеш у уличката позади редот на 7ца, по скали надоле. Не е ресторан поише е fastfood за риба. "Цезар салата" можеш да јадеш у било кое друго место, можда и Вили почнале да служат којзнае. Марула немиена кило мајонез, кубети, патлиџан, пилешко на скара и ефтин пармезан ако имаш среќа, ако не ајдамер.
Препорака што да пробам во ресторанот/сендвичарата?
 
S

silmarillion

Гостин
Па се што е риба е веројатно добро. Јас можам да ти кажам што јас јадев - по'бој со пржена риба и беше супер и многу за еден човек. Ракчиња и слично јадам поблиску до море па затоа ги избегнав.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Па се што е риба е веројатно добро. Јас можам да ти кажам што јас јадев - по'бој со пржена риба и беше супер и многу за еден човек. Ракчиња и слично јадам поблиску до море па затоа ги избегнав.
Што риба користат? Ваљда не е тоа отровот Панга.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Ракчиња и слично јадам поблиску до море па затоа ги избегнав.
Ја школки сакам али затоа што треба свежи, а уште у Веро у мразот ко ќе ги видам подотворени, си викам куј знае какви стигаат у ресторан, па не јадам тука тоа, него на море. Али ракчиња јадам. И тие нешто да не не треба да се јадат на неморе.
 
S

silmarillion

Гостин
Ја школки сакам али затоа што треба свежи, а уште у Веро у мразот ко ќе ги видам подотворени, си викам куј знае какви стигаат у ресторан, па не јадам тука тоа, него на море. Али ракчиња јадам. И тие нешто да не не треба да се јадат на неморе.
Па ја генерално се држам настрана од морски плодови ако сум дубоко на копно или ако знам дека локацијата нема редовен дотур на свежо морско, како што е Скопје :) Сеа ти Париз пример не искача на море, ама неможеш да кажеш дека нема свежо морско пошто има цела логистика што снабдува секојдневно. Купувам чат пат од она миксот смрзнат за рижото колку за ќејф ама толку. Гледам нешто рестораниве почнаа да форсираат гамбери ама не им зимам бе :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Дали некој има јадено од тука? Гледам ново место, интересно изгледа, багетите им се доста богати, а не е нешто прескапо.


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
Одамна ми е на радар ама не ми е успут никогаш. И они сами прават пецивото, а вака изглеа екстра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom