Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
Прашање до Струмикс.
Дали е вистина дека во Струмица има растурено многу ФОРД ГРАНАДИ по хангарите и дали мозе да се најде некоја ГРАНАДА.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
За Струмица незнам, ама дефинитивно Битолската гранада ја нема... Ако познаваш некој во Ресен, прашај таму. Пред 7-10 години имаше човек што ги купуваше овие модели на Гранада, и им ставаше мотор 240 D од Мерцедес, ги “вапцуваше“ црвени ко велигденски јајца а ги користеше за такси. Имаше преку 20 возила. Што ги направи и дали возат уште појма немам.
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
За Струмица незнам, ама дефинитивно Битолската гранада ја нема... Ако познаваш некој во Ресен, прашај таму. Пред 7-10 години имаше човек што ги купуваше овие модели на Гранада, и им ставаше мотор 240 D од Мерцедес, ги “вапцуваше“ црвени ко велигденски јајца а ги користеше за такси. Имаше преку 20 возила. Што ги направи и дали возат уште појма немам.
Како да стигнам до некоја приблизна информација за човекот.
Ако битолската е земена од таму дали мозе да прашаш за број да не имаат или нешто друго што ќе помогне да го лоцираме човекот.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Како да стигнам до некоја приблизна информација за човекот.
Ако битолската е земена од таму дали мозе да прашаш за број да не имаат или нешто друго што ќе помогне да го лоцираме човекот.
Ресен е мал град, така да сите се знаат. Доволно е да познаваш некој, одма ке ти каже каде да го најдеш човекот сите го знаат штом е сопственик на такси компанија. А битолската гранада беше на ресенски табли, но не беше земена од кај него беше жолта.
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
24
Поени од реакции
1
PeppeGT и моето комбе е исто како црвеното што го реставрираше твојот другар.А ми фали заден браник,комплет штоп светла,преден знак,комплет жмигавци,комплет ретровизори надворешен и внатрешен, километраж и др ситници.
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
PeppeGT и моето комбе е исто како црвеното што го реставрираше твојот другар.А ми фали заден браник,комплет штоп светла,преден знак,комплет жмигавци,комплет ретровизори надворешен и внатрешен, километраж и др ситници.
eve ti link od kaj so naraca toj delovi......
http://www2.cip1.com/?Click=29996
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
За Струмица незнам, ама дефинитивно Битолската гранада ја нема... Ако познаваш некој во Ресен, прашај таму. Пред 7-10 години имаше човек што ги купуваше овие модели на Гранада, и им ставаше мотор 240 D од Мерцедес, ги “вапцуваше“ црвени ко велигденски јајца а ги користеше за такси. Имаше преку 20 возила. Што ги направи и дали возат уште појма немам.

Абе ајде, скапани гранади беа тие. Да ставиш мачка во кола, ќе избегаше од некоја дупка
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе ајде, скапани гранади беа тие. Да ставиш мачка во кола, ќе избегаше од некоја дупка
Ако ги има сеуште... верувам дека ке се најде барем една посолидна. Но, дизел моторот за таа шасија е убиствен, ке ја раздрма за кратко.

А бидејки на другарчето од куманово му требаат крила, не е битно во кака состојба е останатиот дел од возилото, битно е да се крилата здрави.
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
Ај на здравје... Си купив и таунус ГТ
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
А и Бубата конечно здраво ја фативме да ја работиме
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-07
А еве и еден мерц 115 во процес на реставрација
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
И Најбоље са Балкана....
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09

Еве со кој квалитет се пескара за реставрација алуминиумско куќиште со фабричка електростатска боја од мотор за чамец меркјури од 1967 година...:helou:
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
Без да се оштети длабински алуминиумот...мазно ...
By crnko, shot with FinePix A500 at 2009-07-09
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Црнко гледам имаш исти бандажи како Пилич на Фордот...

Бубата ќе остане во Македонија или...?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Само некако трајболот од задната шофершајбна продолжува на предната и задна хауба и крилата. Има едно 10-15 кг кит одповеќе, претпоставувам дека ке оди на пескарење :pishtoldz

од ко ке го собериш комплет, однеси му го на екс сопственикот дали ке го познае :)

п.с. жмигавците од гранада се на него? лошо стојат, дефинитивно. Патем, кога ке сликаш слики за на форум гледај да бидат со помала резолуција, некаде до 2 мега пиксели или 1280 x 960 пошто сликите баеги се големи тешко се вчитуваат а нема потреба.
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Џип, бандашите се оригинал од фордот, фабрички... А бубата ќе си замине Швајцарија...
Џиш, тоа китот...Јебига, кондураџии го правеле... А трајблот- не прај муабет:drk:
се тоа ќе му се симне од него да заличи на кола... А за жмигавци и слични преправки не праам муабет, се ќе се среди како што било.Сега се спремам да земам уште еден за делови па што ќе биде ќе видиме...
А за сликите во право си, гледам тешко иде... ќе ги средувам прво во фотошоп па ќе ги праќам....

И, ПОМАГАЈТЕ ЗА ДЕЛОВИ... АМАН.
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Како беше она...Тенкју, тенкју, претенкју...Однапред.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Црнко, си купил кола бетонирана во кит :) Ама ти ќе ја средиш, нема да се познае :)
За делови, ти реков дека контактирам.
Дечкото моментално е низ Европа, но ќе се чујам, ќе ти јавам и тебе. Рече дека ќе види, ако памтиш кога ти се јавив...

Инаку, денес бев во Кавадарци и видов 2 комада Изети...сино-бела и црно-кремаста. Џип знае за кои возила станува збор, газдата забранува фотографирање и ставање на интернет...Си направив со човекот малце муабет и така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom