Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ваков ист VW и тоа во далеку подобра состојба е има на излезот од Прилеп, кај Лук-Оил бензиската, во дворот од еден автомеханичар така стои. Каросериски изгледа добро сочуван, незнам каков е ентериерот, а моторот сигурно не го бива.
VW Typ 3 на Теотул ;) ?

Сите ги знам бе упм...

И во Скопје. Професор по модерна архитектура има колекција од Typ 3-ки. Ги собираше пред некоја година од цела Македонија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
VW Typ 3 на Теотул ;) ?

Сите ги знам бе упм...

И во Скопје. Професор по модерна архитектура има колекција од Typ 3-ки. Ги собираше пред некоја година од цела Македонија.
Теодул поточно :)
Да не знајш подобро од мене во шо состојба се најдува фолксвагенчето и шо намера има со него?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Теодул поточно :)
Да не знајш подобро од мене во шо состојба се најдува фолксвагенчето и шо намера има со него?
Колку што знам, не го дава(ше) Тип 3-чето. Даде 3 Буби кај Ѕвонко во Битола, ама Тип 3-ката не ја даде. Овој професорот што ти кажувам му ја барал наводно ама овој не ја даде. А и да ја дава сигурно нема да биде ефтино.

Втора работа и да ја купиш ти, МНОГУ се скапи резервните делови за тој модел. Зборувам на ново. На старо механика ќе најдеш ама ситнурии речиси невозможно. (Штопови, браници, стакла, елементи...)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Колку што знам, не го дава(ше) Тип 3-чето. Даде 3 Буби кај Ѕвонко во Битола, ама Тип 3-ката не ја даде. Овој професорот што ти кажувам му ја барал наводно ама овој не ја даде. А и да ја дава сигурно нема да биде ефтино.

Втора работа и да ја купиш ти, МНОГУ се скапи резервните делови за тој модел. Зборувам на ново. На старо механика ќе најдеш ама ситнурии речиси невозможно. (Штопови, браници, стакла, елементи...)
Не, јас сигурно не би ја зел. Не дека немам мерак за неа, одамна ја меркам ко ќе врвам оттука, ама немам ни познавање толку, ни финансии ниту време доволно да се зафатам со реставрации. А грев ме фаќа кај шо гледам дека пропаѓа со години така оставена и ме чуди шо викаш оти никако не ја давал, а толку години стои и ја нема чепнато да почни од некаде, ако ништо барем в’гаража да ја прибери.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
2
To je to :)

Odlicno sto ti teknalo za temava ... jas restavrirav dva avtomobila .. iii si treba rabota majku mu ...
Samo me interesira dali nekoj znae da se zanimava so obrabotk ana hromirani delovi .. t.e. rehromiranje

Ваков дел на форумов немаме бидејќи досега се нема покажано поголема заинтересираност освен Гарфилд на неколку наврати има покажаност пасија кон мотоцикли. Да видиме дали воопшто има ентузијасти кои навистина се разбираат во мотори и љубители на олд тајмери, луѓе кои се зависни за реставрација на стари автомобили и слично. Моментално собирам одредени делови за една моја стара љубов, Fiat 124 1964 и ме интересира дали некој е повеќе запознат со конзервација на мотор, реставрирање на делови, отстранување на рѓа од хромирани делови и слично. Исто дали некој слично како Гарфилд знае како да трансформира мотор и слично.



--- надополнето ---

kaj ti e ovoj .. star skopski pazar????
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
2
eve uste eden golf mk1

Me interesira dali gi imas spustano spiralite????

Бидејќи си од БТ, а и јас имав Голф, лајсни имаш хромирани (имаше барем) кај Ат-пазар, не знам како се викаше тоа продавничето, кога се спушташ од Сали мостот од лева страна едно тесно - долго дуќанче. На метро го продаваа. 300 денари метар. 3-4 метри имаш хромирани лајсни. Излгедаат супер на Голф.

Еве како изгледаа на мојот Голф ;) Нова маска имаш кај Чеде. 1200 денари ако не се лажам.



 

Attachments

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Денеска нарачани куќиштата на фаровите и конечно купени праговите...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Честитамоооооо :) Создравје да си ги користиш :D
Фала...наскоро треба да се види со розетните и да се тркне до Бугарија по фарови. И со тоа комплетирам светлосната група :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Има нешто ново? :)
Ништо ново...
Комплетирана светлосната група напред, штопови и бочните жмигавци исто. Лајсните се на број... и тука некаде судбината реши да средувам Рено 5 во меѓувреме, Џип знае повеќе детали за колата и зошто дојде кај нас, а 1300 останува да чека. Јубилејна 7-ма година...
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Интересен прoект би бил...





 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Интересен прoект би бил...
Ушрте да бараше разумна цена... се јавив ми вика: знајш дека е олдтајмер? 1200 евра бара, моторот е 220 дизел (насаден), шасиски е пепел а лимарија ништо не пасува од 115-ка со 4 врати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom