Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
А да тркниш до euro tools и да купиш сунгер за полиранје се клава на брусалица по можност нај мал сунгер голема брусалица на мала треси многу не е скап 160ден најмалиот има и крпа за на брусалица исто
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Порано полирав на рака и додека да ја исполираш цела кола ке ти паднат рацете ако можеш најди полирка или зимај брусалицата купи сунѓер и терај работа
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе немам гајле јако бате сум:baeh:, веќе ја стросав и предната врата, сега ке го правам и крилото па ке добиете фотки наскоро :)

Инаку имам и голема и мала брусалица, едноставно помераклиски ми е да трилкам рачно :smir:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Џиш...арно ти текна :)
Туку...
Корозијата треба да се среди...
А, јас би играл на следното:
Некоја за многу оштетена боја, една рака, па средна, пак една рака, и фина една рака...
И восок на сето тоа.
Мислам дека би било пристојно.
бај д веј, и јас на рака работам :)
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Браос бе јунаци... Стигнавте и да се заебаате... Па ако се заебаате прабајте вака...
Билјана прашок и мек сунгер. Убаво исперете со втрлување.... Повторете постапка... Седнете напијте се кафе... одморете... Потоа земете 200 грама нафта која предходно ја згреавте оставена на сонце... добро промешајте и нанесете на памучна крпа... крпата може да се и стари гаќи , немора големи...
Нанесете подебел слој од нафтата...убаво и насекаде... поминете ги и штоповите и пластичните делови, вклучително и сите гумени кедери...потоа седнете одморете и испите го сокчето што го добивте со кафето... Станете и повторете ја постапката на пластичните делови и гумените кедери... оставете да се крчка 10 минути и потоа со памучна крпа, може и подкошула од Винка Виница, квалитетни се, убаво избришете ја нафтата од возилото... повторете ја постапката, избришете со подкошулата превртена од чистата, неупотребена страна. Сликајте и видете го сјајот...
Рок на траење 4 до 5 перења.... Висок сјај до 3то перење...
Без втрлување и билдање бицепс, трицепс и подлактица во линија со заден бут ( наведнат се полира )
Потребно време за приготвување 30 до 45 минути, зависи како го пиете кафето...
Ова полирање најубаво иде ако повикате некој комшија/другар и заедно да пиете турско кафе а тој да ви сугерира каде сте пропуштиле...На здравје...
Ете ако ви е до заебанција, а постапката навистина ФУНКЦИОНИРА...

А темава беше за реставрација а не за полирање и купување кинеско моторче...Извинете ако некого потресов, ама ич не ме боли...:drk:
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
BMW-то е 2002 или обична 1600? Од Македонија е или...?

Вранглерот е топ! Уф колку ми прави мерак.



И друга работа, не мора истото мислење да го пишеш во 10 теми. Доволно е во една.
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
да не знае како се движат цените за хромирање и каде има?
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
За сликите по теми , Џип нека глеа народ како се прави кај нас...BMW 1602, МК...
А за хромирање, Буч, боли, скапо е ...Ама многу убоо... Зависи што ти треба да средиш, ама ко за браник е 1,5 евра од дециметар квадратен и тоа без полирање...
 
S

StormRage

Гостин
^HITMAN^ напиша:
Незнам за вас но јас би убил за еден ваков. Уште малце останаа во возна состојба низ светов па затоа и цената им скокна до небо. Засега само ми останува да се надевам дека еден ден ќе го возам, секако ако не ги забранат автомобилите на нафта/бензин за некоја година. :vozbud: Ако дотогаш успеам да најдам некој Опел Сенатор Б би бил задоволен.
Види ова малку за навака е заебано и ја би убил за ваков... ама тешко дека некогаш ќе го добијам... исто би убил и за Чарџер ама најмногу за :

ако има некој кажете да купам :)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Види ова малку за навака е заебано и ја би убил за ваков... ама тешко дека некогаш ќе го добијам... исто би убил и за Чарџер ама најмногу за :

ако има некој кажете да купам :)
Колку пари би дал има на лагер неколку вакви
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Мини е ова така? Класика е колава но перформанси?:toe:
Зависи од моторот ... лесна каросерија мали гумички и мотор од 1300 кубика мислам беше најјак на старите ... брзо за негово време :)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Сега еден другар ептен забеган по мориси среди еден мотор 1300 cc ама го направи свака част се држи со југо 1.6 праен мотор не стандард исто одат. А каросериски му стаи хауба со фарови фабрички во хаубата вградени и му стави ксенон и на обичните фарови и на хаубата не дај бозе дугачки да пушти пола саат оќоравен ке идеш. И му стави стакла со боја на каросеријата специјално му ги правеа многу пари даде. Деновиве ако идам до кај него ке го сликам минито е закон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom