Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Кој врши реставрација на автомобили во Скопје?

Се работи за
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Кој врши реставрација на автомобили во Скопје?

Се работи за
Ќе те чини повеќе колку и самата кола , инаку реставрација најчесто врши сопственикот што имаа своја гаража и горе-доле и плус услуги на пример фарбање,шприцање и лакирање


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.740
Пред повеќе од 20 години ,,после разговорот со директорот на мојата банка,, увидов дека немам доволно пари да купам кола, и се одлучив да го реставрирам мојот ФИАТ 1300-тристаќ.

Малку партизански тогаш се работеше....позајмив боци со ЦО2 од пријател и решив да ја закрпам каросеријата. утепав едно лето и верувале или не преку 10 кг кит!!!!!! бидејќи неможи да се пегла тоа што е варено со јак пламен.

Ставив оригинална ,,банана,, боја која ја имав на првиот тристаќ од татко ми во 1975(прв со таква боја во цела Југославија...лично првземен во Крагуевац), сменив све што можеше да се смени.

За моторот се одлучив малку поозбилно да поработам.

најдов супер очуван блок од ПЗ 1500 со се радилица, а главата од мојот тристаќ ја скратив до вентили(негде околу 3-4 мм..можеби и повеќе). Но бидејќи така ивиците од комората го чепкаа клипот, тоа го средив со тап нож(алуминиум).
замаецот го однесов во РЕК Осломеј и го олеснив за 2600 грама. Ставив поголем карбуратор, свеќици со 4 пипци и со челична сајла ги исполирав усисите. Го ифрлив филтерот за воздух-нормално. 185 назад, 175 напред и како шлаг на тортата ги исфрлив двата лонци и ставив цевка наместо нив.

На ниски обртаи бучеше како V8 а на додавање на туража пукаше асфалтот

Поради лесниот замаец моторот стартуваше како луд, и ништо не беше побрзо на старт од мене. Форд капри од мој другар не беше достоен ни како спаринг партнер за вежбање

И сето тоа траеше додека моторот не експлодираше бетер него моторите во Ф1:vozbud:

ееее...тоа беа времиња
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ќе те чини повеќе колку и самата кола , инаку реставрација најчесто врши сопственикот што имаа своја гаража и горе-доле и плус услуги на пример фарбање,шприцање и лакирање


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Сакав како поклон да ја дадам средена. Ја не знам да ја средам па барав некој ако е 'специјализиран' за реставрации.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Сакав како поклон да ја дадам средена. Ја не знам да ја средам па барав некој ако е 'специјализиран' за реставрации.
Ако си во скопје го има таков сервис Custom Cars кај лисиче покрај пругите


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
pozdrav drugari sakam da ve prasam dali nekoj od vas ima delovi za tomos motori ali za retkite modeli ili celi motori kako sto se TOMOS E90 CTX 80 TOMOS CROSS JUNIOR TOMOS15 vi blagodaram
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
pozdrav drugari sakam da ve prasam dali nekoj od vas ima delovi za tomos motori ali za retkite modeli ili celi motori kako sto se TOMOS E90 CTX 80 TOMOS CROSS JUNIOR TOMOS15 vi blagodaram
Во кочани провери ??? Баш поминв продавница за делови за скутери и томоси


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Viktor147

User74892
Член од
15 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo nov sum vo forumov….I ako znae nekoj kade moze da najdam delovi za lada kako ovaa na slikata podolu delovite moze da se novi ili koristeni ili kazete nekoj otpad kade bi mozel da najdam ovakva lada (vo Skopje) 21882375638_b0c36ae216_b.jpg
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
pozdrav decki.ja sum golem ljubitel na motorive tomos posebno onie poretkite pa zatoa baram nekoj ako ima ili pak znae nekoj da ima nekoe motoce ko na sliakva so baram da mi kaze nemora da bide u odlicno stanje nemora da e komplet ili pak bilo kakov del da ima ke vi bidam mnogu blagodaren,.koj ima moze slobodno da mi pise ovde ili vo poraki fala i pozdrav se nadevam deka ke uspeam so mojata potraga moped-army-fb4ecf13746ff9610b13afa952a764d1.jpg moped-army-fb4ecf13746ff9610b13afa952a764d1.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom