Ресен и ресенското јаболче

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
AMEBA,

стај некоја фотка од новото речно корито од Голема Река, да видам како е изведно...Благодарам.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
http://www.swiss-cooperation.admin.ch/macedonia/en/Home/Water_and_Environment/Water_and_Wastewater_Management/Restoration_of_Golema_River

eve izvorno :) ova od poslednite poplavi :)







od poslednive godini mnooogu e osteteno pa ete uste edna rabota za novite vlasti :)
AMEBA,

:cuc:

Наспроти сета моја нескромност, фоткиве ги барав затоа што сум еден од авторите од проектот според кој е извден кејов од Голема Река во Ресен и сакав да видам како и колку е задржната основната идеја за тоа уредување...

Ти благодарам уште еднаш, а се надевам дека ќе ја видам градбава и „во живо„. Ако не Ти е проблем, фотни и некој детаљ од скалниците кои се спуштаат кон водата и од спојот од кејов со мостот.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Баш фино средено(y)
Кога го изградија, кога стигна да се оштети?:confused:
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
137
Поени од реакции
53
Баш фино средено(y)
Кога го изградија, кога стигна да се оштети?:confused:
spored slikite od pogore i golemite poplavi lani i godinava padnati se del od plockite koi se zalepeni od stranite na kejot,za negrizata za cistenjeto ne zboram...steta ... :(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
AMEBA,

ај фотми ми ги оние две места од кејот кои го барав: скалите за спуштање кој малото корито и спојот од бетонските ѕидови со мостот.

Благодарам.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
AMEBA,

ај фотми ми ги оние две места од кејот кои го барав: скалите за спуштање кој малото корито и спојот од бетонските ѕидови со мостот.

Благодарам.
Јас ќе ти ги сликам во првата прилика, сакаш кај мостот на влезот или кај мостот кај агроплод?
--- надополнето: 5 јуни 2013 во 23:33 ---
Верувај има многу побитни работи за кои граѓаните би ценеле да се изведат отколку кејот на река по која никој никогаш не шетал.

Проектот од аспект на шеталиште е промашај, бидејќи рекава ни со дел од неа не е ни близу до центарот како би привлекла било кого да шета по неа, истово му доаѓа како го гледам кејот на Вардар, а за да прошетам по него првин да треба да стигнам до Скопје.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас ќе ти ги сликам во првата прилика, сакаш кај мостот на влезот или кај мостот кај агроплод?
Не ми е толку битна место-положбата, кај ќе можеш, таму фотни. Фати ги пристапните скалишни краци во „џебовите„ за слегување кон речното корито.
Благодарам.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Мајката му ебаја пред седум-осум години да го воведа системо капка по капка , секој ден по една цистерна црпеја од езеро.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Системот капка по капка апсолутно нема никаква врска со прирастот или падот на нивото на вода во езерото, годините беа сушни а како што езерото се повлекуваше излегуваа и цели населби - ако ништо друго доказ дека некогаш порано т.е периодично езерото знаело да биде со помал водостој од моменталниот.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Епа јас во десет дена шо бев на одмор , трипати во дено ја гледав цистерната .
 

Izr0d

Била сам дете...=)
Член од
9 мај 2008
Мислења
593
Поени од реакции
29
Проектот од аспект на шеталиште е промашај, бидејќи рекава ни со дел од неа не е ни близу до центарот како би привлекла било кого да шета по неа, истово му доаѓа како го гледам кејот на Вардар, а за да прошетам по него првин да треба да стигнам до Скопје.


Зар има место во Ресен што не е блиску до центарот ? :свиркам::P
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Зар има место во Ресен што не е блиску до центарот ? :свиркам::P
Е сега и ти цели 10 минути од центар до ''кејов''.:D То за нас е далеку.

Иначе читам дека фонтаната е реновирана и јаболкото ( споменикот во центарот на градот, да не се разбереме погрешно). Јас од што одам многу често уште не ги имам видено какви се ама ево за недела-две ќе си дојдам па да видам нешто да е сменето во градов.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom