Реорганизација на јавната администрацијата

Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Прво проблемот е во претпоставените, знам луѓе кои работат во администрација и се доста експедитивни и стручни, но ми имаат кажувано кога ке им влезе тој претпоставен се слуша мува како лети (можеби нецивилизирано ама во оваа држава само така и со стап можеш да ги натераш да работат).
Додека и знам некои директорчиња кои уво не ги боли за нивното претпријатие, па така сее понашаат и тие под него и таму како странка кога одиш мораш прво да имаш јаки живци, а друго да си спремен да ебеш матер на се живо и диво за да завршиш работа инаку ке си чекаш, али од искуство углавно кога им заржи човек малку одма се растрчуваат.

Друг проблем е законсото решение за дисциплинско казнување и давање отказ, неможе градоначалник, директор, шеф... да ти даде отказ или да те казни поради неработење туку треба да се формира комисија па таа да одлучува дали ке те казни или не, а се тоа гломазно и во главно е губење време.

Така да според мене горе споменато решение е најдобро, стави им директор или некој претпоставен што се понаша како хитлер и максимумот ке го извадиш (можеби нема да е доволно али тоа ке е максимум), исто така ти што се мрзеливи од малтретирање сами ке епочнат да си даваат откази.
Се се зезнато...од директор до чистачка и чувар...и материјални и организациски услови. И систем на мотиваци и правна рамка и култура и навики. Нема спас...Државна администрација не се оправа никако и никад. Барем не во нашиот животен век.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.503
Поени од реакции
3.303
Многу болна точка ни е прашањето со администрацијата ама се се решава...јас мислам дека е дојдено време кога партијата која и да е ќе добие глассови ако има програма која ќе оди спротивно на досегашната пракса. Наместо ветувања за вработувања, да има прецизна динамика за реорганизација на администрација.
1. Листа на „вработени“ кои не одат на работа - да се трнат од вработени.
2. Преглед по институции со прецизни списоци по сектори и оптимизација.
3. Филтрирање на вработени последните 5 години (партиски вработувања) ревизија на кадри по основ на содветно образование.
4. Сериозно преиспитување на вработување со рамковен модел/националности
Само со основно филтрирање на списоците, бројот ќе се намали за 20%.
Мораториум за нови вработувања е исто добра мерка.
И па сите ќе фаќаат врски у партија
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
6.830
Поени од реакции
3.960
Ете го проблемот со јавната администрација што работи во здравствените установи, излезе на виделина! Кога се покачуваа платите на здравствените работници, ние што работиме како административци во здравствени установи, не изоставија со одговор дека не заслужуваме покачување а сега кога дојде пандемијава на врата, цела администрација е во ист кош со докторите и сестрите, не смееме да одиме на одмор, нема боледување, нема дома седење со детето ако ти е помало од 10 години...значи сега правилата важат за сите исто, не ебаваат како стигнат:(:mad:
 
На врв Bottom