Реорганизација на јавната администрацијата

Член од
28 март 2006
Мислења
16.592
Поени од реакции
9.849
Добро бе ти, шо мислиш, дека не знаеме како се влегува во администрација?
Ако е од постарите, никако од тоа што го пишеш. Од Љупчета наваму почнаа такви марифети. Дури и во прифатни фирми.
А за промена да ги лоцираш точно виновниците за т.н. ова дереџе? На пример, приватизацијата и олигарсите, да не кажам транзиционите криминалци во друштво со политичарите кои сега се или пак политичари или анал-итичари или "успешни бизнисмени". Или оние кои ја зголемија администрацијата врз база на тоа што си пишал (протести, плакати...) самата политочко олигархиска криминална елита? Секоја се снаоѓа како знае и умее. Со ваква политичко олигархиско, банкарска мафија која ја води Македонија, ...најмалку ти е виновен поздрав еден топол.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.440
Поени од реакции
182.304
Добро бе ти, шо мислиш, дека не знаеме како се влегува во администрација?

Кој дел не ти е јасен од тоа "глупоста" шо сум ја напишал? Кажи слободно, ќе се потрудам, ќе ти објаснам.

Туку, пред да напишеш нешто друго, на темава, не би било лошо да објасниш како влезе ТИ во администрација.

- Беше најдобар на конкурс, и мораа да те примат?
- Лепеше плакати и лижеше газови по локални штабови?
- Имаш некој близок роднина на функција?
- Му го лапна на xyz?
- Даде пари?
Абе барем да знаат името, презимето и матичниот да ти го погодат, како сакаат нека влегле. Е до таму се снижени критериумите, живи неписмени се 80%, оние што пишат CENA CENA на фб ти се администрација.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.354
Поени од реакции
36.380
Едноставно велиш, а???? Е ајде де, сите нека одат во приватни фирми, кој ке ја работи тогаш таа административна работа, Цацко???
Софтверот. мора да се по 13837 во една канцеларија.
Едноставно велиш, а???? Е ајде де, сите нека одат во приватни фирми, кој ке ја работи тогаш таа административна работа, Цацко???

Значи, не ме разбирате, прашањето ми беше за каква реорганизација на администрација станува збор?
Јас работам во здравствени установа, во која за првпат се направи дискриминација, сите да добијат покачување а само админстрацијата ја изземаја.
Како би се чувствувале вие на работа да ви се случи истото, сите да добијат по нешто а вие едно големо ништо?
:(
Софтверот. И не мора по 5 лежачи во канцеларија за работа која ќе се заврши од 2ца.

Нема покачување тоа значи дека твоето работно место не вреди. Те сметаат во онаа група која не заслужува да добие ни покачување од 5-10%
Нема дежурства, нема викенди и празници и е поопуштено.

Не ти се допаѓа? Оди некаде во приватно каде платата постојано ќе расте, а не да плачеш за минимално покачување пред избори.

Реорганизација, не те бива, не ги извршува работните задачи, те даваат во приватно и субвенции за фирмата што ќе те вработи. Ете ти шанса :Д
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.382
Поени од реакции
3.696
@Паланчански, во која здравствена установа си чекал документ три дена?
Јас мислев воопштено на администрацијата. Но кога веќе ме прозиваш, еве:
2011 година - 17 дена чекање резултати од магнетна резонанца;
2018 година - 24 дена чекање резултати од биопсиија;
2019 година - 30 дена чекање резултати од коронографија;

Секое второ-трето одење на шалтер морам да им објаснувам дека сум крводарител, а тие ми бараат потврда... Како да го нема тоа во компјутерите...

Биопсијата е посебна приказна. Се јавував неколку пати телефонски, сè додека не ме известија дека резултатот е готов. Кога отидов да го земам, го нема. Морав да направам фрка и да видиш, го пронајдоа.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.440
Поени од реакции
182.304
Јас работам во здравствени установа, во која за првпат се направи дискриминација, сите да добијат покачување а само админстрацијата ја изземаја.
Како би се чувствувале вие на работа да ви се случи истото, сите да добијат по нешто а вие едно големо ништо?
:(
Се случувало и ме мотивирало да работам понапорно, верувам му се случило на секој од тука. Во приватно добиваат покачување тие што заслужуваат а не сите групно и легачи и рмбачи.

Еве прво што ми текнува напамет, обичен хтмл со секјурд пејмент и ќе работи 24/7/365 може да замени 4324932 ретарди што работат кол центар во МВР, закажуваат термини и креваат само еден саат во денот.
Автоматски споено мислење:


Eве на ~900 km од Скопје како тоа е решено, за 2 минути имаш нов пасош и не раниш малоумна администрација.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.842
Поени од реакции
3.669
Многу болна точка ни е прашањето со администрацијата ама се се решава...јас мислам дека е дојдено време кога партијата која и да е ќе добие глассови ако има програма која ќе оди спротивно на досегашната пракса. Наместо ветувања за вработувања, да има прецизна динамика за реорганизација на администрација.
1. Листа на „вработени“ кои не одат на работа - да се трнат од вработени.
2. Преглед по институции со прецизни списоци по сектори и оптимизација.
3. Филтрирање на вработени последните 5 години (партиски вработувања) ревизија на кадри по основ на содветно образование.
4. Сериозно преиспитување на вработување со рамковен модел/националности
Само со основно филтрирање на списоците, бројот ќе се намали за 20%.
Мораториум за нови вработувања е исто добра мерка.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.194
Поени од реакции
4.219
не раниш малоумна администрација.

:facepalm:...крајно дрско и недолично мислење:facepalm:

@Паланчански ...не гледам вина во администрацијата што толку долго си чекал резултати, за тоа е виновен докторот кој ги прегледувал снимките, резултатите и он пишува мислење....каснењето е негова вина.

Нема потреба веќе да се коментира на темата, се претера со навреди и шиканирања, а заборавате дека има луѓе кои си ги ранат фамилиите со тие плати, има луѓе кои чекајќи на биро за вработување.чекич по глава ги удрил и биле приморани да се потчинат, да наведнат глава и да трчаат за Јанко, Петко или Станко, да лепат плакати и ред други работи...но тоа е борба за егзистенција, немаат сите луѓе јаки врски:(
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.440
Поени од реакции
182.304
крајно дрско и недолично мислење:facepalm:
Што недолично, реално согледување на работите е, сега некој што се поистоветува со група па ја брани по секоја цена не е мој проблем.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.568
Поени од реакции
42.372
Кај нас бројниот сооднос на јавна администрација и останати гласачи, е таков, да партиите на власт добар процент од гласовите ги тегнат од неа и генерално не им одговара нејзино намалување.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
7.194
Поени од реакции
4.219
Кај нас бројниот сооднос на јавна администрација и останати гласачи, е таков, да партиите на власт добар процент од гласовите ги тегнат од неа и генерално не им одговара нејзино намалување.
Ако генерално не им одговара нејзино намалување или претумбување, реорганизации, прекфалификации, отпремнини и ред други опции кои ги споменуваат, зошто тогаш го одбраа баш овој момент, пред избори, да излезат во јавност со вакви срања и да направат незадоволство и омраза кај администрацијата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.174
Поени од реакции
2.200
Ако генерално не им одговара нејзино намалување или претумбување, реорганизации, прекфалификации, отпремнини и ред други опции кои ги споменуваат, зошто тогаш го одбраа баш овој момент, пред избори, да излезат во јавност со вакви срања и да направат незадоволство и омраза кај администрацијата?
Може сите невработени да ги вработат во администрација и да зголемат плати на администрација и да ги зголемат даноците. И сите среќни?
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.643
Ајде сега искрено малце да направиме споредба, еден работен ден во јавен и приватен сектор во МК :

Јавен сектор : Работно време ти започнува во 8 часот пример. Во 8 излагаш од дома. Стигаш на работа 8,30, одма нервозно го бараш далечинското од климата и ја пушташ на 30 степени. Имате парно во канцеларија, но подобро да е претопло отколку малце да ви застуди. Сакаш да играш на сигурна страна. После тоа започнуваш да вариш кафе, ако стигнал некој од останатите колеги пред тебе ( малце веројатно, сепак е 8,30 ) , вариш кафе за сите. Излагаш надвор нели кафе и цигара шема мора. Веќе започнале да се редат странки пред канцеларија но не е битно, ќе почекаат. Се враќаш во канцеларија, Станка донела колачи од визитата сношти. Вариш уште едно кафе, полесно да лизгаат. Во 9,30 започнуваш со прием на странки. Притоа ја истураш цела нервоза што си ја собирал во тебе. Те изнервирала жена, деца, комшија? Нема зошто да плаќаш терапија за ослободување стрес, идеш на работа и се дереш на странките.
Завршуваш со една странка после 30 мин, дошло време за пауза. Одиш 1 час на пауза, сепак и ти си човек, си бара душата малце одмор.
Во 12 се враќаш на работа. Примаш уште 2 странки максимум, доаѓа 2 часот, конечно малце слободно време за колегите. Дискутирате колку е неправедно тоа што приватен сектор зема К-15, а вие не. Какви морони. Во 2,30 одиш до трговски да си купиш нешто, се враќаш, 3,30. Кој ќе дојде во 3,30 си велиш, и си одиш дома.
И вака до пензија. Со покачувања, со одмори, со празници платени, викенди слободни.

Ајде сега приватен сектор.

Работно време ти започнува во 8, ама шефот сака во 7:45 да си тука спремен за работа. Значи од дома излагаш 7,15 . Кафе не правиш пошо немате кај да варите кафе, евентуално кафе машина имате ама тоа се наплаќа па го скокаш. Почнуваш да работиш, голем дел од времето стоечки. Во зависност од газдата, просторот е или на собна температура, или ако не си толку среќен ќе се греете со дишење. Мора ново БМВ да се купи на крај на година за газдата, мерки на штедење има. Имаш пауза за ручек во 12, исто ако си среќен имате менза каде што се служи пинерла или грав. Јадеш, малце муабет со колегите, после пола час се враќаш на работа. Слушаш некој од вработените шушкаат за организирање синдикат, ама нема, кога се вработивте потпишавте некое документче кое ви ги ограничува правата. Доаѓа 4 часот, ти завршува работно време. Слободен ден во неделата, евентуално само недела, сабота мора да се работи,не се престига колку работа имате. Сакаш одмор? 10 дена годишно, 15 ако си среќен. К-15? Ќе ти исплатат во вторник, во среда сабајле те чекаат да им го вратиш на рака. За покачување си слушнал некаде по телевизииве, обично јавна администрација се жалат за тоа, али на твоја рака не си го искусил.
Одиш дома и од утре пак исто.

Која будала би избрала секој ден да го живее второто сценарио,не знам.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.289
Поени од реакции
9.321
Абе каква администрација нормални ли сте.....ако немаш некоја поголема функција за кур ти е таква работа.
 
На врв Bottom