Реорганизација на подфорум Свет (појаснувања, правила)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Crazy in Love, 28 март 2015.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Најверојатно забележавте дека подфорумот познат како Свет, доживеа извесна трансформација.

  Подфорумот сега се вика: Вести и случувања, со тоа што е поделен на уште три подфоруми:

  1. Македонија
  2. Регион
  3. Свет


  Генералниот подфорум Вести и случувања содржи општи теми од светот и надворешната политика, потеоретски теми и теми кои биле доста активни и популарни во минатото, па решивме да ги оставиме во генералниот подфорум за полесно да можете да ги најдете.

  Подфорумот Македонија е создаден со цел да се споделуваат новости или дискусии за Македонија. Што значи ова? Дали политиката се враќа на Кајгана? Одговорот е НЕ! Политиката и натаму е забранета, политички теми ќе бидат бришени и санкционирани, но во овој подфорум може да има дискусии кои се моментално актуелни за Македонија, вести кои влијаат на Македонија и кои се важни за општеството како такво, со тоа што партиски муабети и промовирање партии се најстрого забранети. Ако го отворите подфорумот, ќе забележите кои теми се таму преместени, па и по тоа може да се водите. Исто така добредојдени се и дискусии за надворешните односи на Македонија, анализи и слични новости.

  Подфорумот Регион се однесува на сите вести, новости и дискусии поврзани со регионот, значи државите од Балканот + Романија, Унгарија и Турција. Секако тука припаѓаат и дискусиите за ЕУ и НАТО поврзани со регионот, т.е интеграцијата на регионот во ЕУ и НАТО, меѓународните односи и темите кои се важни за ова подрачје и државите во него.

  Подфорумот Свет се однесува на сите случувања, меѓународни односи, војни, конфликти на светско ниво, заедно со анализи и новости кои влијаат на безбедносната состојба во светот, но и односите кои директно влијаат на мапата на светот. Анализа на главните актери, кој, како, зошто и каде - се тоа е добредојдено тука.

  Значи, во суштина нема големи разлики и драстични промени, освен со додавање на подфорумот Македонија за кој сега ви се дадени и насоки и правила кои се надевам ќе ги почитувате.

  Верувам дека оваа реорганизација ќе ви ги олесни дискусиите, ќе ви ги направи попрегледни и многу полесно ќе можете да ја најдете темата на дискусија која ви е потребна.

  Темава ќе стои како важна и не е наменета за дискусија, туку како општ правилник.

  На здравје реорганизација! :smirce: Уживајте во дискусиите!:pipi:
   
  На zlatko17, Bratot, .Sky. и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Тематската поделба и смената на генералното име не е проблематична. Но деградирањето на целата целина, да биде под-подцелина во подцелината ЖИВОТ - е тоа не само што е нелогично, туку е и... (ајде да кажам без влакна на јазикот) - глупаво.


  Зошто (спред тебе/вас) тотално добра идеја е дискусиите како...
  - интеграцијата на регионот во ЕУ и НАТО
  - дискусиите за ЕУ и НАТО поврзани со регионот

  - меѓународните односи и темите кои се важни за ова подрачје и државите во него
  - државите од Балканот + Романија, Унгарија и Турција
  - моментални актуелности за Македонија
  - вести кои влијаат на Македонија
  - новости и дискусии поврзани со регионот


  ... Да бидат бапнати како под-подцелина, заедно со подфорумите како што се:
  - Љубов и секс
  - Дом и семејство
  - Гурманско катче
  - Религија
  - Мистерии  Сродни теми, нели? :rolleyes:  П.С. Ќе беше интересно, да ставевте прво една анкета за оценки на претстојната промена. Чисто од информативен аспект.
   
  На karan и Hulse им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: