Реновирање на куќа

Член од
7 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo decki,neznaev tocno kaj da se obratam ,pa resiv da pisam tuka
Mi treba informacija za kompletno renoviranje na kukja , fasada,toplotna izolacija ,elektricna i vodoinstalacija,vrati prozorci parket kupatila,skoro sve bez rusenje zidovi,,
Kukjata e dosta obemna,,200 i nesto kvadrati pa me interesira kolku bi me kostalo otprilika, dali sam da si baram majstori ili gradezna firma ili kako ide ?
sakam da bide kvalitetno,ali ne luksuzno
pozdrav
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Досега реновирав трипати и од искуство ти кажувам под 150 евра квадрат немет шанси. Ако сакаш квалитет се разбира.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Во кој град ти е лоцирана куќата?
Инаку мислам дека би те фатило поефтинко ако си ангажираш сам изведувачи на систем од понуди и тоа со договори потпишани на нотар за денот кога ќе биде завршена работата.
Или пак уште подобро исплата по завршување на работата и тоа да му биде напоменато дека ќе му биде исплатено само во случај кога ќе завршат навреме.
Најчесто се бараат изведувачи по репутација, ама биди внимателен за цената на истите.
Знаат да варираат премногу во врска со цените, посебно електро и водоводните инсталации.
Останати изведувачи горе-долу имаат унифицирани цени и работат од квадрат.


П.С Би ти препорачал да си ангажираш внатрешен дизајнер за толкава работа, барем за да ти го уреди просторот и помогне околу изборот на бои и мебел.
Работата можеш и сам да си ја водиш, ако си слободен.
 
Член од
7 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
vo skopje se naogja,,ne baram evtino ,nit skapo ,samo sakam kvalitetno zavrsena rabota za dadeni pari,,
Vetrojebac ne te razbrav tocno za toa "izveduvaci na sistemi od ponudi " ..demek za sekoja rabota posebno da angaziram firmi i lugje ili ?
stvarno ne sum vo taa struka ili nasoka i voopsto ne se razbiram,ali znam deka treba renoviranje od instalacija do izolacija
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
под 18000евра не си.Зборам со клуч на рака.


П.с Извини јас мислев дека сакаш да ја бутнеш и да ја градиш одново.
Ќе те фати нешто поевтинко.Многу е битно дали ќе се менува т.е дали ќе има потреба од промена на водоводни и електрични инсталации.Доколку нема ќе поминеш прилично евтинко
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Zdravo decki,neznaev tocno kaj da se obratam ,pa resiv da pisam tuka
Mi treba informacija za kompletno renoviranje na kukja , fasada,toplotna izolacija ,elektricna i vodoinstalacija,vrati prozorci parket kupatila,skoro sve bez rusenje zidovi,,
Kukjata e dosta obemna,,200 i nesto kvadrati pa me interesira kolku bi me kostalo otprilika, dali sam da si baram majstori ili gradezna firma ili kako ide ?
sakam da bide kvalitetno,ali ne luksuzno
pozdrav
Грубо,со под 15 000 не почнувај. Подобро земи си фирма,со амали мајстори главоболка голема ќе си имаш.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па многу големо значење би имало да ни кажеш од прилика со колку пари би располагал за да ја реновираш куќата? :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Едино ко што вика ебачот на ветрови посебно ангажирај си водоводџии и електричари,ако има потреба од тоа нормално.Пошто не мала пара ќе фрлиш за нив,разгледај и избери најдобра понуда.
Второ,дали и кровот има потреба од реконструкција? Нови керамиди или шиндра,изолација,лим талпошување и сл..? Ако да,плус си рачунај уште 5 бона. На ова стави уште 20% непредвидени трошкови,кои секогаш излегуваат..така да дреши кесу :icon_mrgr: Куќа од 200 квадрата ќе лапа пари,дупка без дно е тоа, али со среќа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Едино ко што вика ебачот на ветрови посебно ангажирај си водоводџии и електричари,ако има потреба од тоа нормално.Пошто не мала пара ќе фрлиш за нив,разгледај и избери најдобра понуда.
Второ,дали и кровот има потреба од реконструкција? Нови керамиди или шиндра,изолација,лим талпошување и сл..? Ако да,плус си рачунај уште 5 бона. На ова стави уште 20% непредвидени трошкови,кои секогаш излегуваат..така да дреши кесу :icon_mrgr: Куќа од 200 квадрата ќе лапа пари,дупка без дно е тоа, али со среќа.
Ако планира да троши 15.000-20.000€ најфино му е да ја викне онаа од Ајде Дома :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ајде дома :pos:

20 евра од квадрат за фасада и изолација, 25 евра за паркет посебно ако сакаш да е мозаик, врати+прозори еден по 150 евра. Според тоа колку квадрати имаш и колку прозори и врати пресметај колку пари ќе ти требаат. :D
 
Член од
7 јануари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Grubo kazano 20tina vrati ,uste tolku prozorci ,parket, 2 kupatila,
Znaci treba firma poso nema kako jas da stojam i da pazam majstori, a i da sum tuka dzabe-koga ne se razbiram,
Kaj da gi baram,,kakva potocno firma,kako taa Ajde doma li ?
i kako ide toa - da ne me ispokradat i site da sme zadovolni,ima li takvo nesto ? :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Grubo kazano 20tina vrati ,uste tolku prozorci ,parket, 2 kupatila,
Znaci treba firma poso nema kako jas da stojam i da pazam majstori, a i da sum tuka dzabe-koga ne se razbiram,
Kaj da gi baram,,kakva potocno firma,kako taa Ajde doma li ?
i kako ide toa - da ne me ispokradat i site da sme zadovolni,ima li takvo nesto ? :)
За да се контактираш со Ивона од Ајде Дома мислам го имаш бројот и имеилот на нивната страна. Жената имаше своја емисија на Алфа, ја даваа како средува станови и куќи и ги правеше тип топ.
Затоа чим добро располагаш со пари контактирај ја и ќе ти каже што и како, па ако ти одговара, размисли..... сепак изборот е твој :)
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ве молам ,дали има некој линк, со кој би можела да ги видам боите на фасадата на куќата, како најдобро би изгледале?Правиме нова фасада.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Da li neko moze mi proporuciti firma vo Makedonja koja renovira stare kuki????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom