Реновирање купатило-совети искуство предлози за фирма/мајстори

Член од
16 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
3
Треба да реновирам купатило.
Ве молам за совет и Ваше позитивно искуство за одредена фирма која ќе можам да ја ангажирам
Ви благодарам однапред
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
... совет?



треба да им висиш на глава со однапред стратегија како треба да се реновира купатилото, треба да знаеш што сакаш и да седиш позади да се реализира, иако мајсторите ќе сакаат да мајсторишат како тие што сакаат...прво се внимава да се сменат сите цевки (немој оваа остави ја добра е да се сменат само тие што се оштетени) и истите да бидат по пропис изолирани во зидот, добра хидроизолација што многу мајстори за полесна изработка го избегнуваат тоа ...
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Треба да реновирам купатило.
Ве молам за совет и Ваше позитивно искуство за одредена фирма која ќе можам да ја ангажирам
Ви благодарам однапред
PVC цефки само, надворешно врз плочки. Не пукаат, траат, чисти се... Меѓу прите ставивме во нашиот град пред 16-17г. и до сега нема никаков проблем. Препорака и да си ставиш солар (бојлер и стаклени цевки), е сега инвестиција е (20-30000д. зависи до капацитетот) ама за 2г. парите ти се заштедени, и тоа нема мака ни од мрзнење ни од пукање. Исто препорачувам да си ставиш и подно греење. Инакум да, само над глава висење му е мајката, ако се салам мајстори, сами ќе те прашуваат што и како сакаш да биде.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
мн е грдо цевките врз плочка
се чудам само кој талент го измисли тоа
најверојатно некоја мрза што не му се штема


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
PVC цефки само, надворешно врз плочки. Не пукаат, траат, чисти се... Меѓу прите ставивме во нашиот град пред 16-17г. и до сега нема никаков проблем. Препорака и да си ставиш солар (бојлер и стаклени цевки), е сега инвестиција е (20-30000д. зависи до капацитетот) ама за 2г. парите ти се заштедени, и тоа нема мака ни од мрзнење ни од пукање. Исто препорачувам да си ставиш и подно греење. Инакум да, само над глава висење му е мајката, ако се салам мајстори, сами ќе те прашуваат што и како сакаш да биде.
Pvc cevki se odvodnite temno sivi cevki,i jas do sega nemam videno nekoj od nadvor da gi stavi,eve pusti slika ,pa da se prekrstam.
Ima i poekstremen nacin od tvojot za da se osiguras deka nema da ti protece,se vika kenef[DOUBLEPOST=1540962700][/DOUBLEPOST]
Треба да реновирам купатило.
Ве молам за совет и Ваше позитивно искуство за одредена фирма која ќе можам да ја ангажирам
Ви благодарам однапред
Vo pp ke ti dadam kontakt
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
мн е грдо цевките врз плочка
се чудам само кој талент го измисли тоа
најверојатно некоја мрза што не му се штема


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pvc cevki se odvodnite temno sivi cevki,i jas do sega nemam videno nekoj od nadvor da gi stavi,eve pusti slika ,pa da se prekrstam.
Ima i poekstremen nacin od tvojot za da se osiguras deka nema da ti protece,se vika kenef[DOUBLEPOST=1540962700][/DOUBLEPOST]
Vo pp ke ti dadam kontakt
Зборот ми е за ДОвод, не за ОДвод/за во канализација, всушност ги заменувате железните цефки што се во ѕидот инсталирани (што доаѓаат од саатот), утре што и да дојде проблем, нема потреба од кршење плочки и цигли со хилтови, башка гола вода се за инсталирање, поправање и сл.. А за одвод, да, тие во ѕидот/подот обавезно, глупо изгледаат, а и ретко се случува да има проблем со нив бидејќи не се под притисок.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Зборот ми е за ДОвод, не за ОДвод/за во канализација, всушност ги заменувате железните цефки што се во ѕидот инсталирани (што доаѓаат од саатот), утре што и да дојде проблем, нема потреба од кршење плочки и цигли со хилтови, башка гола вода се за инсталирање, поправање и сл.. А за одвод, да, тие во ѕидот/подот обавезно, глупо изгледаат, а и ретко се случува да има проблем со нив бидејќи не се под притисок.
CeVkite za dovod na voda se PP (polipropilen), a ne se PVC.
Saatot za voda se vika vodomer.
Vo 21 vek da se gledaat cevki nad plocki, opravduvam samo vo slucaj na kuka pred raspaganje.
Golema greska si deka odvodot ne pravi problemi, bas naprotiv, i potesko e da se najde defektot.
Ima nacin da se osiguras deka vodovodnite cevki nema da protecat, se stavaat na ispiten pritisok nekoe vreme i ne te boli glava
I sekogas postoi opcija za kenef i kofa voda ili crevo
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Зборот ми е за ДОвод, не за ОДвод/за во канализација, всушност ги заменувате железните цефки што се во ѕидот инсталирани (што доаѓаат од саатот), утре што и да дојде проблем, нема потреба од кршење плочки и цигли со хилтови, башка гола вода се за инсталирање, поправање и сл.. А за одвод, да, тие во ѕидот/подот обавезно, глупо изгледаат, а и ретко се случува да има проблем со нив бидејќи не се под притисок.
за тие и мислев
и пак ке кажам глупост од епски размери е
да реновирам купатило се нај нај и да ги лупнам цевките одозгоре
дај не ме јеби

ваква лепота да нагрдиш ко ма следнава слика треба да се затвара



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ако бирате естетика врз практичност, ОК.
 
Член од
16 март 2013
Мислења
21
Поени од реакции
3
Nekoj da preporaca Firma za renoviranje na kupatilo komplet so koja imal dobro iskustvo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom