Рели Дакар 2020 - Саудиска Арабија

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ме мрзи сам да пишувам воведен пост, затоа ќе ја залепам овде оваа статија од gol.mk:



В недела започнува еден од најтешките авто-мото маратони, релито Дакар, каде што за 12 дена натпреварувачите ќе минат околу 7.500 километри. 42-то издание од трката за првпат ќе се вози во Саудиска Арабија, со старт во Џеда и финиш во Квидија, во близина на Ријад.
  • Најавата за рели Дакар 2020:

Стандардно во релито ќе се натпреваруваат во пет категории и тоа: мотоцикли (147), четирицикли (23), автомобили (87), камиони (45) и УТВ возила (46). Годинава се очекува едно од најитересните изданија, во кое учество земаат многу победници со различни возила.
Во мото конкуренцијата акцентот повторно ќе биде на тимот КТМ и шампионот Тоби Прајс, како и поранешните освојувачи и колеги Сем Сандерленд и Матиас Валкнер.



Кај автомобилите, минатогодишниот освојувач Насер Ал Атијах од Тојота и неговите тимски колеги ќе се обидат да ја задржат круната. Сепак, тоа ќе биде тешко против легендите Стефан Петархансел и Карлос Саинц од Х-реид Мини Купер.
Можеби и најинтересен за гледање ќе биде деби настапот на поранешниот светски шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо. Како тимски колега ќе го има сонародникот и победник во мото конкуренција Марк Кома, чие искуство треба да го води Алонсо.
извор: gol.mk

Толку од воведот, е сега мене највеќе ме интересира дали некоја од нашиве телевизии ќе врши пренос, видов нешто Алфа, ама многу штуро е со информации на оваа тема, а на програмата на Алфа за утре (недела) нема ништо..
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Има некакви преноси/прегледи од чудово? Знам пред некои си 10 години имаше резиме на денот од околу 1 час, мислам на А1 беше.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Има некакви преноси/прегледи од чудово? Знам пред некои си 10 години имаше резиме на денот од околу 1 час, мислам на А1 беше.
Некој ми кажа дека ТВ Алфа пренесувале, тоа и јас прашав дали они ќе пренесуваат и оваа година или да бараме чаре. На официјалниот сајт на Дакар во International Broadcasters за Македонија имаше Alfa ама со ѕвездичка*, не знам што значеше тоа ама сега тој дел од сајтот не го отвара, дава ерор.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Гадна држава, гаден народ и најгадна власт. Го бојкотирам оваа година заради локацијата, иако од дете следам мотоспортови.
Ми се гади од трендов на "купување" на вакви големи настани како овој, формула, светско во фудбал....
Лијат огромни пари по вакви организации, по етаблирани медиуми како National geographic за да се прикажат како некакви атрактивни локации, а секоја година рушат рекорди у јавни погубувања, каменувања....од искуство ќе ви кажам дека настанов нема ни да се пренесува кај нив на тв.
Корупцијата е најголем канцер на денешницава.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
нема пренос, има само рекап на денот што се дешавало у едно пола саат.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
На Еуроспорт има дневни извештаи од половина час ама го уништија тотално реливо со префрлање кај арапите. Веќе изгуби на квалитет со префрлање од Африка па таман се навикнавме на Јужна Америка сега ова...
 
Ф

Флеш

Гостин
Веќе изгуби на квалитет со префрлање од Африка
Se prefrli zaradi bezbednost od napadi vo Mavritanija,a sega vo Bliski Istok ce se gjagaat so bazuki zaradi Iran situacijata ..... Pazi ironija .... Bezbednost neli?!

Jako ke mi bese da bide sega tuka negde Rusija-Sibir-Mongoloja-Stepite-Kina-Gobi Pustina ..... Ides od sneg vo pesok .....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прв ден, победник Ал Атија од Катар. Ако им победи човек од Катар има да си гризнат од сечените од мака.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Не е победник Ал Атија, завршил 4-ти, 3 дупнувања на гума имал. Алонсо 11-ти, не е лошо како за прва трка :)

Иначе зa околу 300 денари на eurosportplayer.com има преглед секој ден од 23:00, супер слика има. После може да се откаже претплатата и тоа е тоа. A и на каналот на youtube ставаат клипови и кратки прегледи.
 
Последно уредено:

Ktm

Член од
6 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Si ima na you tube pregled na denot. A za sega najinteresno dzipovite kako menuvaat gumi. Novitet.
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
83
 

Kajgana Shop

На врв Bottom