Религијата и обичаите на древните Македонци

A

anaveno

Гостин
si gi izredil MANDALA-ta..
ama..
maNDala= (pokraj drugite e i ) a district , arrondissement , territory , province , country...

a kako moon=mAnada (honour-giver) ili pak manasija ( heart-born)...
a kako moon=kSaNa (KSANTIKA)=a festival Megh. Das (MEGH-DAS ima koren za MK..no drugpat)
a kako moon=lambana ,koja osven sto hanging down or causing to hang down (verojatno od tavanot), (svetka kako) the interval of the lines between the earth's centre and surface Suryas...
a kako moon=pUrvaja=born or produced before or formerly...

sepak,najubavo za MANDALA-ta e koga ke se prabodha=awaking (from sleep or ignorance),pa ke si siddhi i ke mi se prakAza sita pUSa , e togas navistina mi sthAna= the act of standing,ili acting as a father (he..he..na mother)...

site navedeni zborovi se povrzani so moon,...a ima uste tolku mnogu..
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
Пред да почнеме со носијата, треба да се знае, дека материјалот го детерминира дизајнот. Значи да се работи со метал и да се преде не е исто. Во ткаенината дизајнот е ограничен.
Постои една книга од наш автор, каде е добро објаснет патот на дизајнот низ материјалите. Сега колку е се тоа точно, може да се нагаѓа.

Но еве за почеток. Од сликата на претходниот пост фигурата број 9 е застапена колку сакаш, се разбира стилизирана. Обично ја има на черги и перници (за спиење и седење)

Само јас дома имам две парчиња од вој дизајн, черга и перница. Секој кој дома му останал стар материјал, мора да го има. Треба сега подетално да побарам, слични дизајни има и за другите.

Нешто сличен дизајн е и овој доле. Тој е од сокај, дел од носија која жените ја носат на глава во Македонија како Калашите.

Како 8-ци (без рацете). Дека е ова исконски дизајн ќе ни потврдат Навахо Индијанците.

Барем за нив се знае дека не се мешани.
Е сега во Америка викаат дека тоа значело обезглавени тела. Додека во Персиските држави тој симбол претставувал желба за мажење (затоа девојките го носеле) што е случак кај нас, се наога на женска носија и тоа која се носи во свечени моменти.

Интересно е што со Навахо никогаш не сме биле во контакт но тие имаат доста исти дизајнови. Лево доле е Македонски, десно доле е Навахо.


Уште сличности, лево Македонски, десно Навахо


Овие екстремни шари служат како амајлии против уроци и слични работи. Некои се ставаат под седлата на коњот, за да штитат од лоши земјени влијанија.

Најинтересна черга на Навахо Индијанците е онаа која ги има идентичните симболи како од Плаошник и нашата носија. Штета што неможам да најдам подобра резолуција.

Ете, ова чергиче го има стилизираниот симбол бр. 9, А за нас интересно е што ја има свастиката а поред свастиките е и симбол со две црвени и две бели полиња (од нашата носија)

Како е можно волку сличности, а не се виделе никогаш, ниту се сродни народи. Веројатно тоа е природниот пат на човековата мисла.
tie malu poinaku zborvet, deka se gledale i imale kontakti :)

prekrasni sliki, ke zakacam vecerva nekoja i jas, samo da slikam :pipi:

inace mojt ova da se prefrlit / kopirat i kaj temata za vezojte i nosiite?
 
F

FallenHypaspist

Гостин
дали митовите можат да претставуваат главен извор
во и низ историјата

во пирамидите се насликани луѓе кои носат кофи, а не луѓе кои носат блокови камење (карпи)
фараоните живееле просечно 40 г. а за тоа време граделе по неколку пирамиди
значи дефинитивно работеле со калапи

тоа е јасно но зошто во мк. нема пирамиди
или можеби има нешто друго КОНУС
Конус е пирамида со n број на страни...каде конус во Македонија??
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.609
Вторник, 23 декември, 2104 г., 19:00 часот во Скопје во хотелот Холидеј Ин, сала Милениум бр.2 ќе се одржи промоција на новата книга од проф. д-р Наде Проева:

„Религијата на античките Македонци“


Промоцијата ќе биде со предавање од авторот на тема:

„Македонските божества во грчко руво“

влез: СЛОБОДЕН

 
На врв Bottom