Религиска поделеност или Меѓурелигиски соживот?

Религиска поделеност или Меѓурелигиски соживот?


  • Вкупно гласачи
    82

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Јас само велам дека Исус можеби има малку поинаков стаус, освен пророк и обичен човек. Тебе не ти е чудна неговата улога во настаните кои ќе дојдат, од аспект на тоа дека е само обичен човек-пророк?
Не.... како што не ми е чудна ниту „линијата на наследство“ што ја повлекуваат од евреите и нивните пророци...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Не.... како што не ми е чудна ниту „линијата на наследство“ што ја повлекуваат од евреите и нивните пророци...
Ја и ти џабе збориме меѓу себе на темиве.
Различна кабала гледаме.

За мене Исус е Тифарет. Само преку него од Малкут каде што сме, можеме да стигнеме до Кетер. Тоа не значи дека ќе ги видиме двете страни на неговото лице, ама до него - само преку Тифарет.
(сум објаснувал тука многу за ова подетално, зошто мислам дека е така)

При молитва кога викаш Во име Оца и Сина, раката ја ставаш на Кетер и Тифарет.

Ако веруваш во ова, не може Исус да биде само обичен човек.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
И ти има смисла она „Јас сум патот“ нели :)

Во врска со Тифарет и брајчата Розенкројцери:

„Поништени се сите ритуали, сите искушенија, сите зборови и знаци.
Ра-Хоор-Куит го зазеде своето седиште на Исток за време на Рамноденицата на Боговите;
и нека Асар биде со Иса, кои исто така се едно.
Но тие не се од мене.
Нека Асар биде обожувател, Иса страдалник;
Хоор во неговото тајно име и сјај е Господ што иницира.“
– Liber AL, I:49

"In this Aeon, the central formula is not L.V.X., but N.O.X.
The formula I.N.R.I. has no relationship to this L.V.X. and is useful primarily to those who have not yet accepted the Law of Thelema.

Abiegnus no longer signifies the tomb of the risen Christ, but rather the tomb of the Saints who have poured the last drop of their blood into the Cup of Babalon.
"
- Initiation into the Aeon of the Child, Gunther

Ова се премногу технички работи и не можам да ги објаснам едноставно и кратко.... има книги од автори кои можам да кажам дека се авторитети за ова и таму може да се најде зрак од новата мудрост за човештвото.
Можам само да кажам дека сите овие промени во „ритуалите“ и формулите е поврзано со новиот еон и дека знаеме „како сонцето не умира ниту воскреснува секое утро“.

П.С. @ПрофаундлиСтупид , заборавив да ти кажам претходно: сум гласал за второт јас одамна, од оваа анкетава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
И ти има смисла она „Јас сум патот“ нели :)
и многу други работи во Христијанството ми имаат кабалистичка смисла. Или пак многу кабалистички работи ми имаат христијанска смисла.

Атеистите велат дека тоа е затоа што кабализмот (со дрвото на животот) е измислен во 13 век од христијани.
Автоматски споено мислење:

И ја гласав за секој на своето, али тогаш го прочитав последното.
Нема враќање. :(
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Ќе им го препорачаме Гершом Шолем за да научат за историјата на евреите и нивните учења :)

Ова подолу е извадок од „Кабала“ на Шолем... за Кроули, Папус, Леви итн итн :)

IMG_20210531_214455.jpg IMG_20210531_214437.jpg
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
Еден фин приказ на „меѓурелигиски соживот“ и „разбирање“ на другоста.
Класичен пример на наметнување на едно верување врз друго и сатанизирање на другоста:

„Така на пример генератор на вибрацијата на индуската мантра “ОМ” е самиот сатаната,
додека пак мантра “Хари Кришна” во превод значи црна благодат.“
-
Премин портал, 2008
Не знае човек ниту од каде да почне за да укаже колку е сето ова лага и пристрасно пишување за туѓите учења и верувања.

P.S. Ова е официјално гласило на МПЦ-ОА, православната христијанска црква.
Браво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom