Религиска поделеност или Меѓурелигиски соживот?

Религиска поделеност или Меѓурелигиски соживот?


  • Вкупно гласачи
    82

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Историски гледано - соживот никогаш немало помеѓу двете големи религии.
Ниту може да има бидејќи и едната и другата се дијаметрално спротивни и се негираат меѓусебно.

Да, обичниот верник кој што целата вера му е само збирка адети, да се направи гозба, да се види со блиските итн итн - немаат проблем со комшијата кој што е од друга религија. Но, една ластовица - не ја носи пролетта.

Но оние, кои се упатени во сопствените религии многу повеќе од обичниот верник, не постои ништо добро надвор од сопствената религија.
Така вели божеството кое е опишано во светите книги.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Историски гледано - соживот никогаш немало помеѓу двете големи религии.
Ниту може да има бидејќи и едната и другата се дијаметрално спротивни и се негираат меѓусебно.

Да, обичниот верник кој што целата вера му е само збирка адети, да се направи гозба, да се види со блиските итн итн - немаат проблем со комшијата кој што е од друга религија. Но, една ластовица - не ја носи пролетта.

Но оние, кои се упатени во сопствените религии многу повеќе од обичниот верник, не постои ништо добро надвор од сопствената религија.
Така вели божеството кое е опишано во светите книги.
Со мој пријател муслиман имаме разговарано на темава и се имаме најдено на иста линија со она.. не убивај... а кај него.. Алах го создаде животот, само Алах смее да го одземе...

За сега добро функционираме... според тебе тоа е бидејќи површно си ги знаеме религиите?

Дали тоа е решението, тајната за соживот... сите ко нас да се површни?

Љ.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Историски гледано - соживот никогаш немало помеѓу двете големи религии.
Ниту може да има бидејќи и едната и другата се дијаметрално спротивни и се негираат меѓусебно.

Да, обичниот верник кој што целата вера му е само збирка адети, да се направи гозба, да се види со блиските итн итн - немаат проблем со комшијата кој што е од друга религија. Но, една ластовица - не ја носи пролетта.

Но оние, кои се упатени во сопствените религии многу повеќе од обичниот верник, не постои ништо добро надвор од сопствената религија.
Така вели божеството кое е опишано во светите книги.
Премногу паушално тврдење, онака од ракав.

„Историски гледано - соживот никогаш немало помеѓу двете големи религии.
Ниту може да има бидејќи и едната и другата се дијаметрално спротивни и се негираат меѓусебно.“
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Вакви примери „имам другар“ и потоа следи приказна како двајцата сте се разбрале... и се почитувате и се останато има многу по форумов... на најразлични теми.

Како прво ова твоето : „не убивај доаѓа“ од јудаизмот или христијанство?
Двосмислено е...
За муслиман Иса или Исус е пророк ништо повеќе ништо помалку. Во никој случај син на бог отелотворен во човек.
Ако прифати христијанин дека тоа е така целата моралана и етичка философија на Исус како Три во Едно пропаѓа. Бесцелна. „Јас сум патот“ ќе нема смисла. Ниту пола од новиот завет.
Христијанинот ако е верник „by the book“ после Исус има само лажни пророци, што го прави исламот лажна и погрешна животна философија.

Примерите што ги давате, не убивај, не кради, не мисли лошо за другиот итн итн се прастари философски учења уште од истокот. Не ги врзувајте со христијанство и ислам, бидејќи коренот е од философиите на Кина, Индија...

Реков веќе:
Да, обичниот верник кој што целата вера му е само збирка адети, да се направи гозба, да се види со блиските итн итн - немаат проблем со комшијата кој што е од друга религија. Но, една ластовица - не ја носи пролетта.
Вакви луѓе не одат на литургии и во џамии, не им доаѓа поп дома да свети вода итн итн...

Ти само измисли пријателство врз моите мисли што ги напишав. Ти и твојот пријател ако е приказната точна: не ја носите пролетта. Ниту се заморувате двајцата со импликациите на религиите и колку се крути во однос на другите. Такви како вас ја разводенуваат религијата и ја сведувата на адети - што е добро :)

Зошто сеа вака ми влета со муабет „од ракав паушално“? :)
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Вакви примери „имам другар“ и потоа следи приказна како двајцата сте се разбрале... и се почитувате и се останато има многу по форумов... на најразлични теми.

Како прво ова твоето : „не убивај доаѓа“ од јудаизмот или христијанство?
Двосмислено е...
За муслиман Иса или Исус е пророк ништо повеќе ништо помалку. Во никој случај син на бог отелотворен во човек.
Ако прифати христијанин дека тоа е така целата моралана и етичка философија на Исус како Три во Едно пропаѓа. Бесцелна. „Јас сум патот“ ќе нема смисла. Ниту пола од новиот завет.
Христијанинот ако е верник „by the book“ после Исус има само лажни пророци, што го прави исламот лажна и погрешна животна философија.

Примерите што ги давате, не убивај, не кради, не мисли лошо за другиот итн итн се прастари философски учења уште од истокот. Не ги врзувајте со христијанство и ислам, бидејќи коренот е од философиите на Кина, Индија...

Реков веќе:

Вакви луѓе не одат на литургии и во џамии, не им доаѓа поп дома да свети вода итн итн...

Ти само измисли пријателство врз моите мисли што ги напишав. Ти и твојот пријател ако е приказната точна: не ја носите пролетта. Ниту се заморувате двајцата со импликациите на религиите и колку се крути во однос на другите.
Се ви е: така е останато од старите...

Зошто сеа вака ми влета со муабет „од ракав паушално“? :)
Од кај знаеш дека го измислив?

Кое решение за соживот го нуди Телема? Практично ама...не философски...? Да се отфрлат сите староеонски религии?

На анкетата го кликнав првото... ти?

Љ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
За муслиман Иса или Исус е пророк ништо повеќе ништо помалку.
Не е баш така. Исус во исламот има малку подруг статус. Он, според исламот, ќе биде тој што ќе дојде на Судниот ден и ќе суди.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Толку ти е непозната Телема? И во старите философии има мудрост која може да помогне на аџијата кој стапнал на таа патека. Секој е на различно „ниво“ на духовен развој. Новиот еон промени многу, но ете не нас - сеуште мора да дишеме кислород за да не умреме! :)
Ме разбираш, нели?

Ме прашуваш како Телема носи соживот?
Liber Oz ми дојде прво, како основно нешто. Го ослободува човекот од потребата да размислува за „Книгата на Законот“, на почетокот. Иако ќе се закачат многумина (како и претходно) за последниот стих.
Не може да креваш света книга која зборува за љубов, а да имаш омраза кон некој бидејќи е хомосексуалец!
Не може да креваш света книга која зборува за духовен пат и богови, и со неа да обвинуваш како некој е неверник на неговиот пат!

Не е баш така. Исус во исламот има малку подруг статус. Он, според исламот, ќе биде тој што ќе дојде на Судниот ден и ќе суди.
Погрешно си разбрал за Иса и судењето. Во исламот мислам дека само Аллах може да суди. Богот кој што е еден и нема помошник. Ова мислам дека е намерно запишано вака за да пркоси на христијанскиот концепт на тројство.
И Иса ќе дојде и ќе слета само, значи внимавај, само со дозвола на Аллах!

Otkako ce mu dozvoli Allah dz.s. na Dedzdzal da se pojavi na zemja i see nered na nea, togas ce se Spusti Isa a.s. na zemjata - so dozvola na Allah dz.s.- kaj beloto minare vo istocen Damask vo Sam, ce bide oblecen vo dva dela od mirisna obleka, so polozeni race na krilata na dva meleki. Koga ce ja navedne glavata ce potece kapka, a koga ce ja podigne ce sjae kako biser. Sekoj nevernik koj samo ce go pocuvstvuva nego- viot zdiv ce umre. Negovoto spustanje ce bide megju spasenata grupa koja ce se bori so nego, sobrana vo borba protiv Dedzdzal, ce se spusti vo vreme na pocetokot na namazot i ce klanja so imamot na taa druzina. Ibn Kesir veli: “Ova e najpoznato mislenje kaj naucnicite deka mestoto kaj koe ce se spusti ce bide beloto minare istocno vo Damask” Ibn Kesir spomnuva deka vo negovoto vreme vo 741 godina po Hidzret, muslimanite go obnovile minareto so beli kamenja, dodeka negovata izg- radba bila od hristijanski imot koi go zapal- ile minareto koe bilo na toa mesto. Mozebi ova e dokaz za pejgamberlukot na Muhammed a.s. kade Allah dz.s. odredil deka izgradabata na minareto ce bide od hristijanski imot, za da bi se spustil Isa a.s. na toa minare, da ja ubie svinjata, da ne prima od niv nikakvo dzizje osven Islam ili pak da bide ubien, taka i drugite od nevernicite. (E-Nihaje / 145) Dokazi za spustanjeto na Isa a.s. od Kur’an i Sunnet Spustanjeto na Isa a.s.vo poslednoto vreme e vostanoveno so Kur’an i Sunnet, I toj e eden od predznacite na sudniot den.

- ЛИНК од форумов
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Јас само велам дека Исус можеби има малку поинаков стаус, освен пророк и обичен човек. Тебе не ти е чудна неговата улога во настаните кои ќе дојдат, од аспект на тоа дека е само обичен човек-пророк?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom