Религиите ќе исчезнат до 2041ва

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Убаво ти пишува Мики, имало невидлива благодет.....ти како надвор од црквата не го знаеш тоа. Сака Мики да ти каже исти сте(во смисла секој може да биде инициран, како контра на твоето што е не за секого) и не се исти(во смисла на благодетот).
Треба да вложиш по некогаш малку повеќе труд, фаќаш страна и дозволуваш предрасудите да влијаат на твоето размислување. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Убаво ти пишува Мики, имало невидлива благодет.....ти како надвор од црквата не го знаеш тоа. Сака Мики да ти каже исти сте(во смисла секој може да биде инициран, како контра на твоето што е не за секого) и не се исти(во смисла на благодетот).
Треба да вложиш по некогаш малку повеќе труд, фаќаш страна и дозволуваш предрасудите да влијаат на твоето размислување. :)
Да, затоа има преку 30 000 деноминации и секти на христијанството. Погледни какви несогласувања има помеѓу нив самите, за останатите и да не зборуваме.
Иницијацијата за која јас зборам нема никаква врска со "Стетите Тајни" кои ти ги посочи. Тие се тајни, колку што е тајно сонцето на пладне во ден без облаци.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, затоа има преку 30 000 деноминации и секти на христијанството. Погледни какви несогласувања има помеѓу нив самите, за останатите и да не зборуваме.
Иницијацијата за која јас зборам нема никаква врска со "Стетите Тајни" кои ти ги посочи. Тие се тајни, колку што е тајно сонцето на пладне во ден без облаци.
Несогласувањата не се предмет на нашава дискусија.
И јас зборувам за православното х. затоа што ова го знам колку толку. Ако има некој од друга религија нека каже.
Ти што си бил пред да се иницираш во О.Т.О. ?

Како нема врска со светите тајни?!
Крштевањето е акт на иницијација и точка, нема што ти топли води да измислуваш......освен ако не сакаш да се инаетиш.
Без тоа не си христијанин, и си има одредена процедура. Тајната се состои во тоа, како таа процедура те зближува до Бог.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Несогласувањата не се предмет на нашава дискусија.
И јас зборувам за православното х. затоа што ова го знам колку толку. Ако има некој од друга религија нека каже.
Ти што си бил пред да се иницираш во О.Т.О. ?

Како нема врска со светите тајни?!
Крштевањето е акт на иницијација и точка, нема што ти топли води да измислуваш......освен ако не сакаш да се инаетиш.
Без тоа не си христијанин, и си има одредена процедура. Тајната се состои во тоа, како таа процедура те зближува до Бог.
Тоа што ти го замислуваш како иницијација и го поистоветуваш со религиски обреди, нема врска со Иницијации за кoja јас зборувам.
Веќе реков, во религиите како Христијанството имаш само слепо верување во догма! Очекуваш нешто или некој да те спаси, божественото го бараш надвор од себе, најчесто во улога на судија и деспот. Тоа ни одблиску не се совпаѓа со оваа дефиниција која ти ја посочив:
Иницијацијата, етимолошки, е патување навнатре, Патешествие на Откривање на сопствената Душа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тоа што ти го замислуваш како иницијација и го поистоветуваш со религиски обреди, нема врска со Иницијации за кoja јас зборувам.
Веќе реков, во религиите како Христијанството имаш само слепо верување во догма! Очекуваш нешто или некој да те спаси, божественото го бараш надвор од себе, најчесто во улога на судија и деспот. Тоа ни одблиску не се совпаѓа со оваа дефиниција која ти ја посочив:
Не функционира така светот како што ти си замислил. Ако не си воден од сопствената воља тогаш ќе бидеш влечен за нос од други.....за тоа треба иницијација. Таков е светов, си бара дозвола од било кого за да се манипулира со тебе. Дозволата е уствари иницијацијата.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не функционира така светот како што ти си замислил. Ако не си воден од сопствената воља тогаш ќе бидеш влечен за нос од други.....за тоа треба иницијација. Таков е светов, си бара дозвола од било кого за да се манипулира со тебе. Дозволата е уствари иницијацијата.
Не сум замислил јас ништо, зборувам од лично искуство.
Јас ти кажувам дека тоа не е случај, дека нема врска со вистината а ти можеш и понатаму да си тераш инат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не сум замислил јас ништо, зборувам од лично искуство.
Јас ти кажувам дека тоа не е случај, дека нема врска со вистината а ти можеш и понатаму да си тераш инат.
Знам кај ти е проблемот....во дозволата што си ја даваш на "некого" со иницијацијата. Намерно го терам разговоров толку долго, за да увидиш некои работи, али мрза ме фати за повеќе :)
Терај си како мислиш, ама слушај си го инстинктот. Он ти кажува дека има нешто сомнително во тие ритуали, затоа и борбата да ми докажеш "нешто"....ако ништо друго размишљај потрезвено.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Знам кај ти е проблемот....во дозволата што си ја даваш на "некого" со иницијацијата. Намерно го терам разговоров толку долго, за да увидиш некои работи, али мрза ме фати за повеќе :)
Терај си како мислиш, ама слушај си го инстинктот. Он ти кажува дека има нешто сомнително во тие ритуали, затоа и борбата да ми докажеш "нешто"....ако ништо друго размишљај потрезвено.
Која дозвола? Каде заклучи дека со Иницијацијата даваш некому дозвола? Дозвола за што?

П.С. Баш поради тоа што сум го слеел мојот инстинкт сум таму кај што сум.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Која дозвола? Каде заклучи дека со Иницијацијата даваш некому дозвола? Дозвола за што?

П.С. Баш поради тоа што сум го слеел мојот инстинкт сум таму кај што сум.
Дај боже да грешам.....во монотеистички жаргон хахаххах

Инаку за иницијацијата.....која потреба од неа?
Што за такви како мене што не ебаваат жива сила?
Демек не одиме по правиот пат....ај не си играјте играчки.
Каква црна внатрешна потрага!
Не постои сила во универзумов која би ти се мешала у животот а да не е превара, имај ги во предвид овие зборови.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дај боже да грешам.....во монотеистички жаргон хахаххах

Инаку за иницијацијата.....која потреба од неа?
Што за такви како мене што не ебаваат жива сила?
Демек не одиме по правиот пат....ај не си играјте играчки.
Каква црна внатрешна потрага!
Епа во тоа е твојот проблем, што мешаш баби и жаби.
"Правиот пат", никогаш не е иста патека за сите, но "целта" е.

Значи Големото Дело е едно, Иницијацијата е една, Наградата е една, макар колку различни и да биле симболите во кои е завиткано Неизговорливото. Liber LXI

Не постои сила во универзумов која би ти се мешала у животот а да не е превара, имај ги во предвид овие зборови.
Точно!
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Нема да исчезнат во 2041...затоа што на 12/ 12/ 2012 ке има смак света...:pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Од кога одат расправите тука...

Вака човек кога ќе прошета низ историјава на разни разговори ќе сфати дека бесцелно би било да зброуваш премногу со секој на форумов :)

Кој муабет се направил тука....

Да, затоа има преку 30 000 деноминации и секти на христијанството. Погледни какви несогласувања има помеѓу нив самите, за останатите и да не зборуваме.
Иницијацијата за која јас зборам нема никаква врска со "Стетите Тајни" кои ти ги посочи. Тие се тајни, колку што е тајно сонцето на пладне во ден без облаци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom