Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Еве пример.. ја сум Велешанка стара.. и дали сега тоа значи дека треба да им викам на сите што дошле од страна во градов дека се сељаци и да ги стаам на еден степен пониско од мене и да ги бркам?! НЕ !... знаеш зошто?! затоа што градот не е мој..нити па бил на дедо ми или прадедо ми... а факт е дека од тие дојденци и од тоа проширување на градот ќе има и позитивни и негативни страни.
Мене едно не ми е јасно... зошто некои луѓе што живеат во Скопје се однесуваат како да се они нешто повеќе од тие што живеат во останатите градови во државава. Зошто набивање комплекси?! на крај краева треба да ги цените луѓето според нивниот карактер а не дали иделе од град или од село... дали биле доселеници или не.
Да извиниш вака... ама ја пре би живеела со некои од село отколку со некој искомплексиран скопјанец што никогаш не мрднал надвор од Скопје и што не гледа подалеку од својот нос.
Епа супер сите да мислат како тебе Скопје ќе биде топ, и пре живеј си во Велес.
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 20:47 ---
Друже не ти е и на тебе лесно :pos:
Мислиш дека ми прави нешто разлика што ти, Анчо и таканаречените стари скопјани мислите дека треба ние што сме од другите градови во Скопје да се вратиме ?

Еве не сакаме да си одиме и што ќе направите ?

:pos: :pos:
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 18:39 ---

Еј народ со плава крв пишува имај почит не се смеј :pos:
Ќе се однесуваме со вас како и до сега и сами ќе си одите. Raus
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 20:49 ---
Дедо ти ги користел овие зборови?
Овие се малце посовремени, значи ние помладите сме ги преработиле и сеа се вакви. А сме ги преработиле зашто само ние имаме право на тоа како стари скопјани.
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 20:50 ---
Затоа што Блаже Конески е премногу мејнстрим.
Абе ве решив со еден потег, едноставно ве решив. Така ли е стари скопјани?!
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Епа супер сите да мислат како тебе Скопје ќе биде топ, и пре живеј си во Велес.
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 20:47 ---

Ќе се однесуваме со вас како и до сега и сами ќе си одите. Raus
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 20:49 ---

Овие се малце посовремени, значи ние помладите сме ги преработиле и сеа се вакви. А сме ги преработиле зашто само ние имаме право на тоа како стари скопјани.
--- надополнето: 3 јуни 2012 во 20:50 ---

Абе ве решив со еден потег, едноставно ве решив. Така ли е стари скопјани?!
Не заборавајте сепак... дека Скопје како град сам не би можел да опстои доколку ги нема другите градови, а и како беше она вашето... "ај идеме у град" :pos: а бе дете бе... имаш ти уште многу муви за јадење додека го сватиш животот и тоа како работите се одвиваат. Греота е денес на сета достапност на информации .. да имате вакво простачко мислење и став за одредени работи. Секој човек си бира самиот кај ќе живее и што ќе прави. Ова е слободна земја и секој има право да се пресели во кој град сака... кога ќе се одделите вие Скопје како посебна држава, тогаш ставајте граници и не ги пуштајте луѓето... а дотогаш.... затни си ја муцката и не лај многу на форуми..
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Не заборавајте сепак... дека Скопје како град сам не би можел да опстои доколку ги нема другите градови, а и како беше она вашето... "ај идеме у град" :pos: а бе дете бе... имаш ти уште многу муви за јадење додека го сватиш животот и тоа како работите се одвиваат. Греота е денес на сета достапност на информации .. да имате вакво простачко мислење и став за одредени работи. Секој човек си бира самиот кај ќе живее и што ќе прави. Ова е слободна земја и секој има право да се пресели во кој град сака... кога ќе се одделите вие Скопје како посебна држава, тогаш ставајте граници и не ги пуштајте луѓето... а дотогаш.... затни си ја муцката и не лај многу на форуми..
Симнувам капа за погоре кажаното на сограѓанката..........:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Ова е слободна земја и секој има право да се пресели во кој град сака... кога ќе се одделите вие Скопје како посебна држава, тогаш ставајте граници и не ги пуштајте луѓето
Ова е и моје мислење..
Европа без граници, а тие го направија Скопје со рампи и зони, само директорите да земале платички
Срам и резил...
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Ќе се однесуваме со вас како и до сега и сами ќе си одите. Raus
Зиг Хајл :vozbud: :vozbud:

Пеееееер зарем мислиш ќе натераш некој да си отиде ? Јас велам дека за 5 години ти ќе се преселиш во Драчево или ако сме добри во Кисела Вода можеби :vozbud:
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Abe picka mu mater, citam pogore vika" emi dojdovme de sto? Doma da ne vi sedime"? Abe ne mi sedite doma ama koa treba da se vraboti coek nekoj od....Zletovo na primer ke se vraboti vo Skopje a ti sto si cel zivot tuka ke izvisis!! I sea so treba jas da odam u Zletovo da rabotam?? Ili slusam se zalat mhhhh vo eve pak Zletovo nema doktor pa so da praam pa trt pa mrt pa aj pak vo Skopje! Pa nema normalno koa site so zavtsile medicina si ostanale vo skopje i se vrabotile so pomos na toj eden pratenik od nivniot region koj normalno ili ti e rodnina ili prv komsija,zet za sestra.......
Sledna rabota, citam pogore vika eve primer Ljubljana.......so Ljubljana be abdal! Ljublana ima OGRANICENO ZITELSTVO!!!! Toa znaci doagas vo gradot, studiras,zavrsuvas i raus nazad od kaj so si dosol!!! Ne za drugo nego za razvoj na toj region od kade sto doagja tipot!
A kaj nas em suto em bode.....em ostanuva vo Skopje em se zali sto vo rodniot im kraj nemalo nisto! Pa nema......ebate debilanata!
P.S. sorry za latinicava ama od telefon pisuvam.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Абе ве решив со еден потег, едноставно ве решив. Така ли е стари скопјани?!
Сигурно кога си го пишувал ова гласчињата во шупливото главче се одѕивале со ехо викајќи така е и слични пароли од митинзи.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Abe picka mu mater, citam pogore vika" emi dojdovme de sto? Doma da ne vi sedime"? Abe ne mi sedite doma ama koa treba da se vraboti coek nekoj od....Zletovo na primer ke se vraboti vo Skopje a ti sto si cel zivot tuka ke izvisis!! I sea so treba jas da odam u Zletovo da rabotam?? Ili slusam se zalat mhhhh vo eve pak Zletovo nema doktor pa so da praam pa trt pa mrt pa aj pak vo Skopje! Pa nema normalno koa site so zavtsile medicina si ostanale vo skopje i se vrabotile so pomos na toj eden pratenik od nivniot region koj normalno ili ti e rodnina ili prv komsija,zet za sestra.......
Sledna rabota, citam pogore vika eve primer Ljubljana.......so Ljubljana be abdal! Ljublana ima OGRANICENO ZITELSTVO!!!! Toa znaci doagas vo gradot, studiras,zavrsuvas i raus nazad od kaj so si dosol!!! Ne za drugo nego za razvoj na toj region od kade sto doagja tipot!
A kaj nas em suto em bode.....em ostanuva vo Skopje em se zali sto vo rodniot im kraj nemalo nisto! Pa nema......ebate debilanata!
P.S. sorry za latinicava ama od telefon pisuvam.
Џони јас како што знам кога некој се вработува се вработува според знаење и способност, а не според место на раѓање. Тоа што си ти неписмен и што твојте ти завршиле школо и не си се вработил немора одма да ги обвиниш тие што се од другите градови.
Секој има право да се пријави на конкурс за работа, ете пријави се ти во Злетово никој не те брани.
Финтата е што сета администрација е во Скопје, министерствата, банките, телеком, мобилните оператори и сите други поголеми фирми, а ко што те читам ова го пишуваш зашто тебе те мрзи да работиш па си се надевал дека се е во Скопје па сигурно ќе има некое работно место и за мене.
Епа друже треба секој да си запоти столчето и да учи, ко што знам сите сме еднакви според уставот и сите имаме исти права при вработување(ова не важи за рамковните и дарди) така да место да кукате земи учи и биди вреден, зашто и сам си пиша пратеникот е или роднина или комшија.
Ајде и тоа да ти пишам мое мислење коа се распишав додека да се спушти Game of Thrones.
Епа друже покрај сите пари што ги фрлаат во Скопје кој се ненормално поголеми од сите други градови и само во него се гради, Груевски освои исто пратеници мислам со СДСМ 2011та. Па зарем мислиш ако се надеваш на такво партиско вработување ќе имаш некоја предност со некој од изборната единица каде што освоија 12 места во парламент ?
Јок друже не е глуп и Грујо мора да даде работни места каде што се зима 25 000 + плата, а се седи во фотеља и има клима.

И за дегените што ќе ме цитираат како претходниот горанборан или како и да беше што пиша "ете не им се работи" нега си чукне главата на кој не му се работи и се жали за вработување.
Ако па и толку им се работи замјоделие ете нек се преселат и нека работат , јас не учам информатика за да се вратам и работам земјоделие кое и тоа е умрено во мојот град.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Џони јас како што знам кога некој се вработува се вработува според знаење и способност, а не според место на раѓање. Тоа што си ти неписмен и што твојте ти завршиле школо и не си се вработил немора одма да ги обвиниш тие што се од другите градови.
Секој има право да се пријави на конкурс за работа, ете пријави се ти во Злетово никој не те брани.
Финтата е што сета администрација е во Скопје, министерствата, банките, телеком, мобилните оператори и сите други поголеми фирми, а ко што те читам ова го пишуваш зашто тебе те мрзи да работиш па си се надевал дека се е во Скопје па сигурно ќе има некое работно место и за мене.
Епа друже треба секој да си запоти столчето и да учи, ко што знам сите сме еднакви според уставот и сите имаме исти права при вработување(ова не важи за рамковните и дарди) така да место да кукате земи учи и биди вреден, зашто и сам си пиша пратеникот е или роднина или комшија.
Ајде и тоа да ти пишам мое мислење коа се распишав додека да се спушти Game of Thrones.
Епа друже покрај сите пари што ги фрлаат во Скопје кој се ненормално поголеми од сите други градови и само во него се гради, Груевски освои исто пратеници мислам со СДСМ 2011та. Па зарем мислиш ако се надеваш на такво партиско вработување ќе имаш некоја предност со некој од изборната единица каде што освоија 12 места во парламент ?
Јок друже не е глуп и Грујо мора да даде работни места каде што се зима 25 000 + плата, а се седи во фотеља и има клима.

И за дегените што ќе ме цитираат како претходниот горанборан или како и да беше што пиша "ете не им се работи" нега си чукне главата на кој не му се работи и се жали за вработување.
Ако па и толку им се работи замјоделие ете нек се преселат и нека работат , јас не учам информатика за да се вратам и работам земјоделие кое и тоа е умрено во мојот град.
White Walker рекле.....не се расправај со бу..ла, првен ќе те спушти на негово ниво,па ќе те победи со долгогодишното искуство!!!!!!!!!!!!
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Зклучок број 1.
Скопје е најголем град во Македонија. Со неговата големина расте пропорционално и бројот на сељаци.

Заклучок број 2.
Само на исфрустрирани и неостварени турбо сељаци им смета ширењето на градот. Сите останати профитираат од тоа. Работодавците наоѓаат поевтина работна сила, поимотните печалат давајќи простор по кирија, локалите и сите извори на културно забавен живот (театри, музеи итн) имаат поголема посетеност а дојденците добиваат поразличен (не неопходно и поквалитетен) живот од оној што го имале.

Заклучок број 3.
Не чини да имаш само два заклучока, пошто парен број е за умрено.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Џони јас како што знам кога некој се вработува се вработува според знаење и способност, а не според место на раѓање. Тоа што си ти неписмен и што твојте ти завршиле школо и не си се вработил немора одма да ги обвиниш тие што се од другите градови.
Секој има право да се пријави на конкурс за работа, ете пријави се ти во Злетово никој не те брани.
Финтата е што сета администрација е во Скопје, министерствата, банките, телеком, мобилните оператори и сите други поголеми фирми, а ко што те читам ова го пишуваш зашто тебе те мрзи да работиш па си се надевал дека се е во Скопје па сигурно ќе има некое работно место и за мене.
Епа друже треба секој да си запоти столчето и да учи, ко што знам сите сме еднакви според уставот и сите имаме исти права при вработување(ова не важи за рамковните и дарди) така да место да кукате земи учи и биди вреден, зашто и сам си пиша пратеникот е или роднина или комшија.
Ајде и тоа да ти пишам мое мислење коа се распишав додека да се спушти Game of Thrones.
Епа друже покрај сите пари што ги фрлаат во Скопје кој се ненормално поголеми од сите други градови и само во него се гради, Груевски освои исто пратеници мислам со СДСМ 2011та. Па зарем мислиш ако се надеваш на такво партиско вработување ќе имаш некоја предност со некој од изборната единица каде што освоија 12 места во парламент ?
Јок друже не е глуп и Грујо мора да даде работни места каде што се зима 25 000 + плата, а се седи во фотеља и има клима.

И за дегените што ќе ме цитираат како претходниот горанборан или како и да беше што пиша "ете не им се работи" нега си чукне главата на кој не му се работи и се жали за вработување.
Ако па и толку им се работи замјоделие ете нек се преселат и нека работат , јас не учам информатика за да се вратам и работам земјоделие кое и тоа е умрено во мојот град.
E sega druze poso si resil da ispleskas nekoj so ne uci, ne raboti...kako bese me mrzi?!!!
Drag moj provinciski prijatele, jas odamna zavrsiv i fakultet, rabotam a i specijalizacijata mi e pri kraj. Taka da pred da iseres bilo sto razmisli 2-3 pati!
I sledniot pat ne go vadi kureto kaj sto muzi merat kurovi.....ajt.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Пишував претходно на темава, се изјаснив детално што и како мислам ама морам уште нешто вака на кратко да напишам, поточно да прашам...
Вие од другите градови, кога гледате дека Скопје е катастрофа, мириса на чад, загадено, гужви, скопјаништава тешки идиоти, искомплексирани, ве презираат и ред други работи кои овде ги кажавте по темиве, зашто бе ондак 90% од провинциската младина овде идете, овде учите, студирате, па потоа нашите работни места ги фаќате, па тука се жените, се мажите и засекогаш сидрото го закотвувате во Скопје...? Зашто? Ете ви факултетти имате по другине градови (државни и тоа)..Ем помал трошок за вас, ем дома сте, ем во почиста средина итн...?
Ова објаснете ми го ако може...
Како јас сега да речеме да отидам во Струмица или Битола (според мене се супер градови тоа) и ем да се вработам таму и да бркам и фатам некој згоден битолчанец, ем да ви серам за градот и за сограѓаните таму ваши како што вие правите овде во Скопје...?
 
М

Мартин`

Гостин
Пишував претходно на темава, се изјаснив детално што и како мислам ама морам уште нешто вака на кратко да напишам, поточно да прашам...
Вие од другите градови, кога гледате дека Скопје е катастрофа, мириса на чад, загадено, гужви, скопјаништава тешки идиоти, искомплексирани, ве презираат и ред други работи кои овде ги кажавте по темиве, зашто бе ондак 90% од провинциската младина овде идете, овде учите, студирате, па потоа нашите работни места ги фаќате, па тука се жените, се мажите и засекогаш сидрото го закотвувате во Скопје...? Зашто? Ете ви факултетти имате по другине градови (државни и тоа)..Ем помал трошок за вас, ем дома сте, ем во почиста средина итн...?
Ова објаснете ми го ако може...
Како јас сега да речеме да отидам во Струмица или Битола (според мене се супер градови тоа) и ем да се вработам таму и да бркам и фатам некој згоден битолчанец, ем да ви серам за градот и за сограѓаните таму ваши како што вие правите овде во Скопје...?
Државните факултети се поквалитетни во Скопје
Платата е поголема во Скопје за разлика од др градови

И на крај краева кој фактор си ти да ми кажуваш јас каде да живеам, каде да работам и сл. Немаш ти никакво право мене да ми кажуваш што јас да правам оти тоа е мое право, Скопје да не е на твоите родители па да го сметаш како твое.. на државата е сакале или нејкеле а јас имам слобода да работам каде сакам и живеам каде сакам во државава. Разликата во патување на пример од Куманово во Скопје од Велес во Скопје е смешна за пола саат со автомобил таму си, така да јас си ако имам работно место и сум поквалитетен од тебе ќе ти земам работно место и истите пари ќе ги трошам во Велес каде што добар дел работи се поефтини. Тебе ќе ти остане на форум само да плачеш како некој ти ја земал платата додека јас ќе си уживам. Проблем ?
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
E ,a kako ke gi vikame onie sto se rodeni na primer vo new york ili london a sega se preseleni i ziveat vo skopje???:eek:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Бре бре бре ............. абе толку плукање, а сите сме Македонци да му е*ам мајката ......... зарем ќе ја делиме Македонија на Реп.Скопје и Реп.Внатрешна Македонија т.е. Реп.Провинциска Македонија ............... :facepalm:
Јас сум Скопјанец на пр. ама реално ги гледам работите, еве кај мене во маало на пр. се доселија неколку помлади деца од Источна Македонија и сега они пошто се нафаќаат да работат и за помалку пари одма најдоа работа, било каде само да работат колку за кирија и леб ........... додека пак Скопјаните на пр. се поситуирани на некој начин и несакаат да работат било што и за мали пари и затоа се невработени ......... зборам конкретно за кај мене во населба ........... а што се однесува за вработувањата во јавната администрација(здравство, школство, полиција, армија, судство, министерства и.т.н.) таму сите знаеме како одат вработувањата, нема врска тоа кој од каде е, или преку силни партиски врски, или преку роднинско-пријателски врски или пак со ’’витамини‘‘, а нема врска тоа дали тој што ќе се вработи е Скопјанец, Струмичанец, Штипјанец, Охриѓанец, Тетовчанец и.т.н.
Инаку не значи дека ако некој дошол од провинција е глуп и туп, нема врска, познавам повеќемина деца од провинција(тазе дојдени) и неможам да кажам дека се глупи, туку баш се реални .................. крај-краева МКД е слободна земја и секој може слободно да се движи и да живее каде сака ........... што сум јас посилен и попаметен ако тука сум се родил и тука живеам цел живот(СК), од некој што на пр. се родил и живеел 20 год. во некој друг град во државава и тука дошол да си ја проба среќата .......... б.т.в. што ако некој е од провинција кога може да не купи со се гаќи, 2-3 ниви да продаде во Струмичко на пр. со тие пари може да си земе стан во Центар, нов автомобил и плус да се школува ............. а да признаеме има многу вакви случаи, денеска е Капитализам така да парата буши секаде, никој никого не прашува од каде е !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom