Релации маж - жена во едно семејство

Дали треба да се рамноправни или едниот да биде доминантен ?

  • Рамноправни

    Гласови: 34 79,1%
  • Нерамноправни секогаш едниот треба да е доминантен

    Гласови: 9 20,9%

  • Вкупно гласачи
    43
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
секако дека рамноправност,но едно е сигурно - ако мажот си дозволи да падни под жената - тешко него
 
Член од
5 јули 2011
Мислења
310
Поени од реакции
122
зато ви избегаа сите мажи од Крушево;)
хаха мислиш на жените дека побегнаа од Крушево а не мажите да ми простиш сите мажи се останати па нека се земаат маж со маж ако векем не сакат да бидаат рамно правни
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Треба да има рамноправност,али тоа зависи од двајцата и зависи од ситуацијата.Пошо тато е цел ден на работа,а мајками е невработена,цел товар преку неделата паѓа на неа.А пак татко ми шо има еден табиет,незнае чаши,вилушки,кафе неможе да свари.Таков е,кажал за што не го бива и крај.Али затоа во Недела кога е дома,да ти е ќејф да ги гледаш ко гулапчиња низ двор :pos: Чале тревата ја коси,мама ручек праи,па овој пече чушки за зимница,па мама лупи..па ќе се задрат нешто...:pipi:
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
Треба да има рамноправност,али тоа зависи од двајцата и зависи од ситуацијата.Пошо тато е цел ден на работа,а мајками е невработена,цел товар преку неделата паѓа на неа.А пак татко ми шо има еден табиет,незнае чаши,вилушки,кафе неможе да свари.Таков е,кажал за што не го бива и крај.Али затоа во Недела кога е дома,да ти е ќејф да ги гледаш ко гулапчиња низ двор :pos: Чале тревата ја коси,мама ручек праи,па овој пече чушки за зимница,па мама лупи..па ќе се задрат нешто...:pipi:
Исто како кај мене само што и мајками иде на работа па и ја научив да готвам :icon_mrgr: и секој викенд се собираме фалимијарно но за руцек најчесто е одговорен тетинми како најголем гурман во фамилија хехе
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас не сум во брак, но имам долга врска, која функционира рамноправно. Баш за се се договараме. Машки, женски работи, нема. Има нешто што само јас го правам (пример бришење прашина, пеглање) и само он што го прави (готвење). Не станува збор за препукување, така сме си се поставиле, што не значи дека јас никогаш не се фаќам да смешам некоја салата, или дека тој никогаш не фатил џогер.
Моите родители, исто така, не сум видела да имаат машки и женски работи. Мајка ми е повеќе ангажирана околу работа од татко ми, па најчесто и помалку време има. Тој е готвачот (со исклучоци понекогаш), а мајка ми е перачот :) (јас сум пеглачот и по дома).
До душа, се правиме сите, ова напишав како најчесто функционираме, али, се случило и татко ми да си запегла кошула ако јас или мајка ми не можеме, и ние да зготивме ако тој не може, да искосиме трева, ако тој не може, тој да пружи алишта, ако ние не можеме, кој е најслободен мие садови, вади садови од машина..... нема правило некое посебно.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Секако рамноправност и заеднички договор. Поделба на обврските, се со цел побрзо и поуспешно да бидат завршени. Тимска работа, за и двете страни да бидат задоволни. И добра комуникација за да може сето тоа да функционира ;)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Колку и да мислите дека треба да бидат рамноправни, едниот мора да има улога на водач во семејството.

И шо сте се запнале за домашните работи? Можи мажот сите да ги извршува, особено ако тој е невработен, а жената е вработена. Не се врти се во семејството околу тоа кој ќе избриши прашина или кој ќе ја раскрени масата. Можеби сега така ви изгледаат работите, како тоа да е најтешкото, ама има време ќе видите...

Не го лупам ова на памет, од искуство пишувам... сум видел неколку семејства кои го загубиле водачот, па она што било пред 5 години и сега... драстично се разликува.
--- надополнето: Sep 28, 2011 1:58 PM ---
Јас познавам девојче што вози виљушкар сакаш да се запознаеш со неа.
Да не познаваш и девојче шо можи да исцепи 7 кубици дрва во еден ден? Или да чисти канализација?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Да не познаваш и девојче шо можи да исцепи 7 кубици дрва во еден ден? Или да чисти канализација?
Одличен аргумент.Мажот треба да биде лидер во семејството и да ги носи сите одлуки, затоа што може да цепи дрва и да чисти канализација.
Предлагам така да го бираме и државниот врв.
Кој ќе исцепи најмногу дрва ќе биде претседател, а кој ќе биде најдобар во чистење канализации премиер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom