Релации маж - жена во едно семејство

Дали треба да се рамноправни или едниот да биде доминантен ?

  • Рамноправни

    Гласови: 34 79,1%
  • Нерамноправни секогаш едниот треба да е доминантен

    Гласови: 9 20,9%

  • Вкупно гласачи
    43
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
какави треба да бидат релациите помеѓу мажот и жената во едно семејство дали треба да бидат рамноправни дали треба да си ги поделат обврските ( на машки и женски ) низ домот или пак све заедно да прават ?

ме интересираат мислења и лични искуства како ваши така и од вашите роители
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.280
Јас сум за рамноправни односи ,можеби и денеска има некое табу за поделба на работите на строго машки и строго женски ама мислам дека работи што ги прават машките ги прават и жените и обратно :) Не сум тип на човек што трпи доминација
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Треба да бидат рамноправни.. зошто да постои поделба? кога двајца навистина се сакаат и стапуваат во брак тие треба да бидат како едно.. треба да си помаагаат еден на друг во сите работи без разлика за што станува збор.
Многу ме нервира кога ќе слушнам.. ее па тоа се женски работи ја тоа не можам да го работам !
а ако останеш сам ќе можеш?!... значи секако иде во животот и добро и лошо... треба човек да биде спремен на се..
треба двајцата партнери да имаат одговорност...
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
Еве и јас ќе го пошаммоето мислење сепак не мислев за доминација во љубовта и бракот во домашните обврски само и сметам дека треба секој да си е доминантен на ама на своето шоле и секако да си помагаат сепак интересна ми е темава поради тоа што границите се премногу блоску дали треба или не но секако дур не го дочекам тој период од животот и немам неколки години искуство во брачен животвсе сметам за некомпетентен се надевам некој што имаат ќе го споделат нивното искуство :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
мажите и жените не се рамноправни, жените доминираат.. во една врска машкото мора да и биде поттрчко на жената (носење кеси, плаќање пијачка, возење со кола, трпење на хистерија и љубоморни испади итн итн.)
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
мажите и жените не се рамноправни, жените доминираат.. во една врска машкото мора да и биде поттрчко на жената (носење кеси, плаќање пијачка, возење со кола, трпење на хистерија и љубоморни испади итн итн.)
Мислам дека ја утна малце смислата
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Рамноправност...ме нервира кога некој се вади со : тоа се женски / машки работи.....сега ако стварно нешто неможеш да направиш ок, затоа различни луѓе ги бива за различни работи, али за прости работи да се вадиш глупо е
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Јас познавам девојче што вози виљушкар сакаш да се запознаеш со неа :).Интересна девојка која разбрала дека нема машки женски работи,само предрасуди кои ги прават стереотипите.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
мажите и жените не се рамноправни, жените доминираат.. во една врска машкото мора да и биде поттрчко на жената (носење кеси, плаќање пијачка, возење со кола, трпење на хистерија и љубоморни испади итн итн.)
некој шо ќе сака да и помогне на својата сопруга кога таа пазари? или што ќе ја пренесе некаде со кола? или да и плати пијачка? тоа за тебе е потрчко?
ако мислиш дека треба секој за себе да си гледа.. тогаш другарче зошто ти треба тебе некој ?
можеш да бидеш сам и ќе ти биде супер ..
а бракот е многу повеќе од плаќање на една пијачка.. или носење на кеси... само ти тоа не можеш да го разбереш сеуште...
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
некој шо ќе сака да и помогне на својата сопруга кога таа пазари? или што ќе ја пренесе некаде со кола? или да и плати пијачка? тоа за тебе е потрчко?
ако мислиш дека треба секој за себе да си гледа.. тогаш другарче зошто ти треба тебе некој ?
можеш да бидеш сам и ќе ти биде супер ..
а бракот е многу повеќе од плаќање на една пијачка.. или носење на кеси... само ти тоа не можеш да го разбереш сеуште...
зборував за обична врска не за брак
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
мажот и жената ниту се еднакви,ниту некогаш ќе бидат, а ниту пак треба да бидат ако сакаат да функционираат како една целина. Постојат кај нас луѓе шо тврдат како на запад мажите и жените биле еднакви за разлика од кај нас тука, ама то е pure bulls**t. Пак ќе речам не ме сваќајте погрешно,далеку од то дека жената не треба да биде еманципирана и да ги има сите права како мажот ама тие во општествениот живот и во заедницата не можат да бидат еднакви. Некој работи подобро ги извршуваат жените а некој мажите,на крајот на краиштата тие и имаат различни интереси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom