Рекреативна хералдика

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Се мислев да ја отворам темава во Сеир и игри, ама сепак се решив да го сторам тоа тука, зошто донекаде, има простор за изразување на нечија не/креативност. Ако тоа е грешка, ќе биде корегирана. Можев да ја отворам и во Историја (хералдиката е помошна историска наука, поточно наука која се занимава со проучување на настанокот и развојот на земските, државните, семејните и на другите видови грбови итн.), но сепак, овде се работи за создавање на нешто оригинално, кое не мора целосно да подлежи на хералдичките правила.
Овде имате алатки за изработка на „сопствен грб“, со доста можности за создавање разновидни креации.
Еве како тоа изгледа:



Горниве “грбови“ ги направив набрзина. Едноставно е.
 
S

Sagan

Гостин
Браво за темата. Одамна барав ваков сајт. Доста добри грбови можат да се креираат, а е ептен едноставно.
Еве и од мене еден набрзина, иако е нехералдички оти сивото (сребро) се допира со жолтото (злато).

--- надополнето: 25 март 2012 во 11:29 ---
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
fff.png
--- надополнето: 25 март 2012 во 13:29 ---
hiho.png Лавот го дави белоглавиот :pipi:
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Тоа је историскиот земски грб на Македонија, кој ве-ме-ро го украде.
Толку мрзам кога луѓе ќе го видат лавчето и одма Вмро , вмровец што ја знам одамна сакам да си напраам мајца со лавчето ама страв ми е да не ме напраат вмровец :D :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.799
Сакам двокрака љубичаста молња на црна позадина!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723

Еве еден обид хахахах
 
S

Sagan

Гостин
Толку мрзам кога луѓе ќе го видат лавчето и одма Вмро , вмровец што ја знам одамна сакам да си напраам мајца со лавчето ама страв ми е да не ме напраат вмровец :D :D
Дури и вакво да отпечатиш, пак ќе те мислат за ве-ме-ро. Патриотизмот сега е ексклузивитет на светата ни партија. Надвор од неа, саде предавници.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Интересна работа браво за темава ама мислам дека треба да направат нешто со поголем избор на симболи и слично.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
879
Одличен сајт , направив неколку грбови ... ме интересира дали некој знае како може да се намали големината на животните и симболите , бидејќи некои од нив се преголеми и не може да се стават повеќе од 2 животни или симболи , а гледам дека на некои грбови кои кои се направени преку оваа програма има по неколку животни или симболи кои се поставени на ист грб ... никако неможам да најдам како да ја намалам големината .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom