Рекламирање на Фејсбук

Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.184
Поени од реакции
2.396
Ми треба совети и мислења во врска со мојот проблем.
На купи продај групите на фб имав поставено реклама на кавер слика. Со администраторот на групата се имав договорено да се рекламирам цела година. Почнавме во декември. Сега ми стигнува порака од него дека рекламата веќе нема да ми ја пушта бидејчи сум каснел секое плаќање со ден два од договореното. Му плаќам на рака, без жиро сметка и слични работи.

Е сега прашањето ми е, дали можам некако да го пријавам на финансиска полиција, инспекција за тоа негово рекламирање на фб, бидејќи се осеќам како изигран?

Имам разговори на фб со него и дека има поставено банер дека може да се рекламира на фб групата...дали тоа би можело да послужи како доказ за финансиската полиција или на друго место...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.749
Поени од реакции
2.648
Ми треба совети и мислења во врска со мојот проблем.
На купи продај групите на фб имав поставено реклама на кавер слика. Со администраторот на групата се имав договорено да се рекламирам цела година. Почнавме во декември. Сега ми стигнува порака од него дека рекламата веќе нема да ми ја пушта бидејчи сум каснел секое плаќање со ден два од договореното. Му плаќам на рака, без жиро сметка и слични работи.

Е сега прашањето ми е, дали можам некако да го пријавам на финансиска полиција, инспекција за тоа негово рекламирање на фб, бидејќи се осеќам како изигран?

Имам разговори на фб со него и дека има поставено банер дека може да се рекламира на фб групата...дали тоа би можело да послужи како доказ за финансиската полиција или на друго место...
Имаш некаква потврда дека си му платил? Ако не ти издал фискална мож да го пријавиш!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.184
Поени од реакции
2.396
Имаш некаква потврда дека си му платил? Ако не ти издал фискална мож да го пријавиш!
На фб во пораките има дека сум му платил. Фискална нема издадено бидејќи нема ни фирма, онака мислам дека го работи. Гледам и во други групи така работат.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
913
Поени од реакции
797
Конкретно за случајов не можам да ти кажам, но сметам во иднина дека е попаметно ти сам да си направиш фејсбук страна и сам да си се рекламираш. Секако, зависи што продукт продаваш :)
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
630
Поени од реакции
1.757
Можеш да го пријавиш, да. Разговорот помеѓу вас на месинџер исто така може да се земе во обзир. Исто така, би било добро да имаш сведок кој ќе потврди дека си му ги давал парите.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.184
Поени од реакции
2.396
Можеш да го пријавиш, да. Разговорот помеѓу вас на месинџер исто така може да се земе во обзир. Исто така, би било добро да имаш сведок кој ќе потврди дека си му ги давал парите.
Каде би можел да го пријавам?
На суд да го дадам?
Освен име и презиме и разговорот немам ништо друго...иначе имам сведоци кои беа на местото на настанот.

Не ми е близок, не го ни знам, го знам само од фб и дека има фб група каде што наплаќа за реклами за кавер.

Дали се исплати замарањето за тоа?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
630
Поени од реакции
1.757
Каде би можел да го пријавам?
На суд да го дадам?
Освен име и презиме и разговорот немам ништо друго...иначе имам сведоци кои беа на местото на настанот.

Не ми е близок, не го ни знам, го знам само од фб и дека има фб група каде што наплаќа за реклами за кавер.

Дали се исплати замарањето за тоа?
Кај адвокат да нашише тужба. Не знам за која сума на пари се работи, ти сам процени дали се исплати. Влечење по судови, авокати, али на крај ќе ти биде исплатена оштета. Не знам дали вреди, ако е некоја мала сума (до 300 евра) не вреди да се замараш. Едина добра опција е да го уплашите со некој адвокат, дека работи без фирма на црно, мислам дека тоа ќе упали.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.184
Поени од реакции
2.396
Кај адвокат да нашише тужба. Не знам за која сума на пари се работи, ти сам процени дали се исплати. Влечење по судови, авокати, али на крај ќе ти биде исплатена оштета. Не знам дали вреди, ако е некоја мала сума (до 300 евра) не вреди да се замараш. Едина добра опција е да го уплашите со некој адвокат, дека работи без фирма на црно, мислам дека тоа ќе упали.
2.000/3.000 денари.
Да не испаднам смешен, бидејќи сите купи продај огласи на фб групите се без фирма. Приватно си ги работат, а и ова со рекламиве исто така.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
188
братче ни можеш да го тужиш, ни можеш да го пријавиш, ни па нешто друго, а да ти кажам арно ти напраил, ова е за памет да нема каснење друг пат.

Ваљда он не ти земал пари за цела година па да ја прекинал рекламата? Едноставно ти зимал месец за месец(ако точно те разбрав), поминал месецот и толку од рекламирањето, незнам како се оеќаш како изигран.

п.с. Друг пат плаќајте навреме како што сте договорени
 
Член од
14 август 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Пошто не можев на најдам соодветна тема за вработување тука на форумов, се надевам дека соодветно е да пишам тука на оваа тема.

Бараме сервисер на велосипеди, се утепавме од барање 1 месец никако да најдеме се наоѓаме некои мајстори кои ни велат дека знаат да поправаат бидејќи у животот работеле како плочкари, водоводџии, мајсотри за струја и за нив велосипедите биле едноставни. Па сакам да апелирам ако некој од вас познава или се занимава со поправка и сервис на велосипеди и бара работа слободно пишете, за детални информации ќе разговараме понатака, локација Скопје.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
3.930
Поени од реакции
4.390
Каде би можел да го пријавам?
На суд да го дадам? Освен име и презиме и разговорот немам ништо друго...иначе имам сведоци кои беа на местото на настанот.
Не ми е близок, не го ни знам, го знам само од фб и дека има фб група каде што наплаќа за реклами за кавер.
Дали се исплати замарањето за тоа?
... мое мислење дека ништо не можеш да направиш, оти не си некој фактор, па да имаш врски во полиција или судство, па да го пријавиш со буквално „ништо докази“ да добиеш, единствено можеш да добиеш сатисфакција да го пријавиш профилот на ФБ и тие да му ја блокираат страната!
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
687
Поени од реакции
742
Пошто не можев на најдам соодветна тема за вработување тука на форумов, се надевам дека соодветно е да пишам тука на оваа тема.

Бараме сервисер на велосипеди, се утепавме од барање 1 месец никако да најдеме се наоѓаме некои мајстори кои ни велат дека знаат да поправаат бидејќи у животот работеле како плочкари, водоводџии, мајсотри за струја и за нив велосипедите биле едноставни. Па сакам да апелирам ако некој од вас познава или се занимава со поправка и сервис на велосипеди и бара работа слободно пишете, за детални информации ќе разговараме понатака, локација Скопје.
Точкар да не ти кажал дека е а ти да си слушнал плочкар? :icon_lol:

Плус кај ја најде темава да пишеш...

На темата:
Колку што би го јадел он, би го јадел и ти... Кој те терал да купуваш услуга од него ако немал фискална? Двајцата сте ја оштетиле државата за неверојатни 200 денари данок...
 
Член од
14 август 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Точкар да не ти кажал дека е а ти да си слушнал плочкар? :icon_lol:

Плус кај ја најде темава да пишеш...

На темата:
Колку што би го јадел он, би го јадел и ти... Кој те терал да купуваш услуга од него ако немал фискална? Двајцата сте ја оштетиле државата за неверојатни 200 денари данок...
Ме разбра погрешно, барам човек за работа кај нас во продавница по професија сервисер за велосипеди, а до сега сите што ќе ги најдеме работаат плочкари, механичари , електричари и се прават дека знаат. Фактички пуштам оглас за работа ако некој е заинтересиран и има искуство со велосипеди ,или познава некој другар пријател што се занимава со тоа нека препорача, а за подетални информации околу работно време, плата итн, ќе се договориме со него .
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
282
Поени од реакции
165
Ме разбра погрешно, барам човек за работа кај нас во продавница по професија сервисер за велосипеди, а до сега сите што ќе ги најдеме работаат плочкари, механичари , електричари и се прават дека знаат. Фактички пуштам оглас за работа ако некој е заинтересиран и има искуство со велосипеди ,или познава некој другар пријател што се занимава со тоа нека препорача, а за подетални информации околу работно време, плата итн, ќе се договориме со него .
Поправањето велосипеди не е некоја голема филозофија. Мој совет е да најдете помлад човек (да му фаќа црпката) и да одвоите малку време да го научите за одредени работи. Мислам освен центрирање на бандаж и растурање на заден комплет со зупчаници не постое нешто толку сложено кое нема да го научи за неколку дена
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.718
Поени од реакции
163.178
Без фискална/фактура/авансна фактура, ништо не можеш на суд. Поголеми се шансите ти да го изедеш што не си побарал документ. Купи продај муабетите на ФБ ништо не значат, може да каже на суд дека сте се заебавале со муабетот.
 
На врв Bottom