Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Peder..:pos: (se smeam)...nemam poima..
ti kako se deklarirash?
Па не се декларирам, не сакам да се бутам во категории. Иако најпрецизно некој ме има оценето како агностик атеист (со пасија за мистика :D)
 
Член од
13 август 2012
Мислења
13
Поени од реакции
1
Па не се декларирам, не сакам да се бутам во категории. Иако најпрецизно некој ме има оценето како агностик атеист (со пасија за мистика :D)
Ako jas veruvam vo bog...znachi mozam da bidam muslimanka ili hristijanka....
Ako veruvam vo reinkarnacija...znachi mozam da bidam budist ili hindu....
Zatoa ti e najdobro ti sam da se opredelish ..a ne drugi da te stavaat vo bilo koi i bilo chii...
bilo chija, bilo chija da si..samo moja samo moja ke si...opa iha..:vozbud:
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
18
Јас верувам во реинкарнација а не сум будист не сум ни атеист - што сум јас?
Типче со „уникатна индивидуа“ комплекс, што само го потврди со твојот следен пост. Типче кое е уплашено од животот и смртта до толку што решило да им се придружи на други исплашени типчиња во тешењето дека пак ќе има нешто (рај, пекол, реинкарнација, што и да е), ама ќе се држи до поставување такви категоризирачки прашања на форум за некако да ја протне глупоста што случајно ја треснал. Религија е колективно суеверно бладање. Будизмот е само еден начин на колективно суеверно бладање. Будизмот е религија.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Типче со „уникатна индивидуа“ комплекс, што само го потврди со твојот следен пост. Типче кое е уплашено од животот и смртта до толку што решило да им се придружи на други исплашени типчиња во тешењето дека пак ќе има нешто (рај, пекол, реинкарнација, што и да е), ама ќе се држи до поставување такви категоризирачки прашања на форум за некако да ја протне глупоста што случајно ја треснал. Религија е колективно суеверно бладање. Будизмот е само еден начин на колективно суеверно бладање. Будизмот е религија.
И сега треба да ти веруваме на жими мајка дека си ти у право:facepalm:

Што е религија? По која дефиницја го смести Будизмот у религија?

Зашто е колективно бладање?

Ти бладаш ли?

Итн...
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Religijata nema vrska so dusata, vistinata doaga edinstveno ako si vo potraga po nea. Ke se reinkarniras onolku pati kolku sto e potrebno da si ja izvrsis tvojata misija vo zemskiot zivot. Postojat stari i mladi dusi i ako navlezes podlaboko vo ovaa tema ke mozes i da gi razlikuvas po lugeto, mudrosta doaga so iskustvoto. Ako sakas da dojdes pobrzo do svojata misija mozes preku hipnoza da dopres do predhodnite zivoti i reinkarnacii i da znaes kaj si gresel za da gi popravis greskite i da ja ostvaris tvojata misija. Ako si vo ovoj zivot roden vo Masko telo, a ako se custvuvas kako zena znaci predhodnite zivoti si gi ziveel kako zena i najcesto zatoa postojat pederi i lezbejki. Isto taka se sto pravis loso, vo naredniot ili ovoj zivot ke ti se vrati so loso se e zapisano na tvojata karma. Cuvajte gi zenite ne gi maltretirajte, zasto ke se rodite kako zena i ke bidete maltretirani nekade vo arabija i sl.:))))))) Kolku poveke dobri raboti pravis za drugite tolku pobrzo duhovno ke sozrees, toe isto kako da pravis dobro za samiot sebe site sme povrzani, samo sto toa sega ne go custvuvame, no se nadevam deka eden den i toa ke go pocuctvuvame tuka, a ne samo koga ke go napustime materijalnoto telo kontinjerot na dusata. Dusata ne umira dusata e energija, gospod e energija sto stvara, isto taka i TI i tvojata misla e energija, zatoa stvaraj i TI
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
veruvam mnogu vo reinkarnacija imam pricina no nema da ja obrazlozam....ke zvuci cudno
Чудно е релативен поим....чудно било порано земјата да е топка, сега е чудно да ја носат китови на грб :)
--- надополнето: 25 август 2012 во 23:41 ---
more kazi ja...ima cudni raboti ovde po forumot...pocudni od ateistive nema...;)
:pos:
 
Член од
24 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
25
Чудно е релативен поим....чудно било порано земјата да е топка, сега е чудно да ја носат китови на грб :)
--- надополнето: 25 август 2012 во 23:41 ---
znaev kaj taka me ostavate,priznaj interesna sum neli:pos:
no nemozam za toa da zboram sepak znam deka e vistina
ne mi e griza dali nekoj mi veruva tie sto me znaat go videla toa i toa e nasa tajna,za onie koi ne se sretnale sop toa ke go narecat ludost no tie sto go znaat znaat sto zboram............
dali vie ke me ismeete ne mi e griza


:pos:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
znaev kaj taka me ostavate,priznaj interesna sum neli:pos:
no nemozam za toa da zboram sepak znam deka e vistina
ne mi e griza dali nekoj mi veruva tie sto me znaat go videla toa i toa e nasa tajna,za onie koi ne se sretnale sop toa ke go narecat ludost no tie sto go znaat znaat sto zboram............
dali vie ke me ismeete ne mi e griza
:pos:
Не спомнуј друг пут хахахаххах
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
dogovoreno i prifateno sega pozdrav od mene:) gledas ne se kezam samo prijatna nasmevka ti upatuvam..;)
Пробај да не избрзуваш со заклучоци :)
Прашај ако не си сигурна.....како и да е, мило ми е што веруваш(евентуално имаш личен доказ) за реинкарнацијата.
 
Член од
24 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
25
Пробај да не избрзуваш со заклучоци :)
Прашај ако не си сигурна.....како и да е, мило ми е што веруваш(евентуално имаш личен доказ) за реинкарнацијата.
tocno no za sekoj toa e nesfatlivo veruvam deka me razbiras pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom