Резолуција во Ubuntu 8.04

Член од
31 декември 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Pred nekolku dena instalirav Ubuntu 8.04. Instalacijata pomina bez problemi no po avtomatskata nadgradba od internet i promenetiot driver na grafickata karta maksimalnata rezolucija mi e 480x320 ??? Se raboti za Ge force 2 v.7100 i problemot e sto ne mozam da vidam povece od polovina ekran a ni da rabotam so prozorite i konzolata! Dali nekoj ima iskustvo vo resavanje na vakov problem i da postoi nacin za vracanje na prethodnite postavki na grafickata?
 
Член од
19 март 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Има бато, форматирај Ушунтуто, инсталирај ИксПе во 5 чекори и мирна глава.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Imam XP, rabotava e da go sredam Ubuntoto...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кои драјвери ги инсталира?
За ГФ 2 и постари картици nvidia-glx-legacy
За ГФ3 и понови nvidia-glx
За ГФ 8 nvidia-glx-new
Убунту 8.04 се уште е бета верзија
Деинсталирај ги драјверите
или во конзолата впиши

sudo nvidia-glx-config enable
и следи го екранот
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Go resiv problemot vleguvajci preku recovery modot, fala na pomosta ! Pozdrav
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Јас ставив Ubuntu 8.04 под windows и не го имам овие дена воопшто кренато windows-ot, ubuntuvo e феноменално, нема проблем со сетинзи многу, единствено принтерот немам драјвери ама ке се најде за некое време.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Јас ставив Ubuntu 8.04 под windows и не го имам овие дена воопшто кренато windows-ot, ubuntuvo e феноменално, нема проблем со сетинзи многу, единствено принтерот немам драјвери ама ке се најде за некое време.
Што принтер?
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Pred nekoe vreme instalirav Ubuntu 8.4 nekako uspeav da gi sredam drajverite za grafikata, no sega nikako ne mozam da go sredam osvezuvanjeto vo System + Preferences + Screen Resolution mi dava samo do 50 Hz. Dali nekoj imal slicen problem?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Pred nekoe vreme instalirav Ubuntu 8.4 nekako uspeav da gi sredam drajverite za grafikata, no sega nikako ne mozam da go sredam osvezuvanjeto vo System + Preferences + Screen Resolution mi dava samo do 50 Hz. Dali nekoj imal slicen problem?
Ќе одиш во System > Administration > Hardware Drivers и ќе ги активираш драјверите за графичката и после иди System > Preferences > Screen Resolutionи би требало да можеш да имаш опции за повеќе резолуции. Види вака и пиши што ќе направиш.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Pa aktivirani se rezolucijata mi e 1280 na 1024 a hercite 50 Hz i ne mozam nikako da gi stavam poveke.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Pa aktivirani se rezolucijata mi e 1280 na 1024 a hercite 50 Hz i ne mozam nikako da gi stavam poveke.
Кај мене во Hardware Drivers се активирани NVIDIA драјверите и во Appearance Propertis во таботи Visual Efects се активирани Extra ефектите и можам да менувам повеќе резолуции, еве и слика.

 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
За резолуциите е ок, мислев за тоа Refresh Rate, гледам на сликата дека и кај тебе е истаата работа 51 hz.. Резолуцијата не е проблем види сто можеш да сториш со херците засто многу тресе екранот, мн се замарат очите така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom