Редовна војска повторно?

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.149
Поени од реакции
2.809
можеше свашта со јаки врски
Абе во мое време сите најчесто фаќаа врски за прекоманда во родниот крај... Во мое време скоро секој си добиваше прекоманда во родниот крај... Иначе за други работи не фаќаа толку врски...
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ееее знам јас што е тоа дрнч, ако не сум служен во ЈНА - служен сум војска 2004 година 6 месеци... Ами ти од време на време како и сите други дома не јадеш јадење приготвено од пред 2-3 дена??? Како на пример за празниците што се спремаат богати софри - нова година, божиќ, василица, водици, велигден, први мај, илинден???

Што ти за Велигден јадењето (печено) спремено дента во Сабота а во Недела дента се јади и ти следниот ден одма в канта го фрлаш тоа што ќе остане? До вторник сигурно нема да го јадеш???

Што тие што се жалеле за храната во војска дома им поубаво да не јаделе???
Од разни твои лупетања што сум читал по темиве, те мислев за бумер, а ти си служел војска 2004та?!? читај од СФРЈ ништо не си видел а ја глорифицираш истата насекаде ? Па ти од ЈУ си видел Мечето Ушко само :pos: Ја те мислев ЈНА 73та имаш истетовирано, а во кафана го тупиш Џаич како играл :icon_mrgr:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.149
Поени од реакции
2.809
Од разни твои лупетања што сум читал по темиве, те мислев за бумер, а ти си служел војска 2004та?!? читај од СФРЈ ништо не си видел а ја глорифицираш истата насекаде ? Па ти од ЈУ си видел Мечето Ушко само :pos: Ја те мислев ЈНА 73та имаш истетовирано, а во кафана го тупиш Џаич како играл :icon_mrgr:
Вака ќе ти кажам имам близок пријател од татко ми којшто сега е во пензија, а работел скоро 4 децении кувар во ЈНА...

И ми вика тоа што ставале бром во храната и во чајот дека е чиста измислица...

Еми сега нормално него ќе го верувам, а не некој друг што ниеден ден не работел во кујна во ЈНА...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Вака ќе ти кажам имам близок пријател од татко ми којшто сега е во пензија, а работел скоро 4 децении кувар во ЈНА...

И ми вика тоа што ставале бром во храната и во чајот дека е чиста измислица...

Еми сега нормално него ќе го верувам, а не некој друг што ниеден ден не работел во кујна во ЈНА...
Зошто некој би ги известувал куварите за тоа? Сигурно нема да го остават тоа на нив, мислам на ставањето на наводниот бром во храната или чајот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.149
Поени од реакции
2.809
Зошто некој би ги известувал куварите за тоа? Сигурно нема да го остават тоа на нив, мислам на ставањето на наводниот бром во храната или чајот.
Е сега не можам да те разберам!!! Па кој друг ќе бапне бром во храната или чајот ако не главниот кувар???

Ај посочи ти кој друг во ЈНА ги правел тие работи со бапкање бром во храната/чајот освен главниот кувар???
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Е сега не можам да те разберам!!! Па кој друг ќе бапне бром во храната или чајот ако не главниот кувар???

Ај посочи ти кој друг во ЈНА ги правел тие работи со бапкање бром во храната/чајот освен главниот кувар???
Види, јас ниту знам како изгледа бром, ниту пак ме интересира оваа теорија на заговор. Единствено што знам е дека ако се ставало нешто во храната, тоа нешто сигурно ќе било веќе ставено во храната пред таа да стигне во кујната, пошто таква операција да оставиш на стотици кувари низ целата земја е сулудо.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Ам нормално сум се спасил, чим сум учел средно кувар затоа кувар ме одредиле...

И ти средно да си учел кувар, кувар ќе те ставеле...

Не може некој што средно завршил електро/машински тој кувар во војска да го одредат!!!
А така, секој според струката. Имај го тоа во предвид куваре кога лупаш глупости на економски теми.(y)
Автоматски споено мислење:

Вака ќе ти кажам имам близок пријател од татко ми којшто сега е во пензија, а работел скоро 4 децении кувар во ЈНА...

И ми вика тоа што ставале бром во храната и во чајот дека е чиста измислица...

Еми сега нормално него ќе го верувам, а не некој друг што ниеден ден не работел во кујна во ЈНА...
Конкретно за тоа немам мислење, само ме зачуди фактот дека не си живеел во ЈУ а си жесток во бранење на економски теми што се однесуваат и за тој период, а ти тој период не си го живеел туку романтизирано ти е прераскажуван. Јас те мислев дека си роден во 50тите/60ти години
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
21.762
Види, јас ниту знам како изгледа бром, ниту пак ме интересира оваа теорија на заговор. Единствено што знам е дека ако се ставало нешто во храната, тоа нешто сигурно ќе било веќе ставено во храната пред таа да стигне во кујната, пошто таква операција да оставиш на стотици кувари низ целата земја е сулудо.
Nastrana toa dali stavale brom ili ne, neznam i ne navleguvam vo toa no kako nesto bi stavil vo hranata pred taa da stigne vo kujna. Kako si go zamisluvas ti toa, kade se prigotvuva hranata, kade e menzata. Gi deli eden staklen zid i tolku. Se tamu se prigotvuva, od salata do glavno jadenje. Da ne mislis gotovo idi jadenjeto, samo da go pritoplis i posluzis? Sekako osven konzervite od 1970 do 1971. Tie gotovi ideja i im gi davaja na rezervnite oficiri i zato kako so mozis da zabelezis se tolku bistri. Najverojatno nesto specijalno imase vo tie konzervi, koj da go znae. Toa ke ostani vecen mit, konzervite od 1970 i 71 godina. Svinskite posebno.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Nastrana toa dali stavale brom ili ne, neznam i ne navleguvam vo toa no kako nesto bi stavil vo hranata pred taa da stigne vo kujna. Kako si go zamisluvas ti toa, kade se prigotvuva hranata, kade e menzata. Gi deli eden staklen zid i tolku. Se tamu se prigotvuva, od salata do glavno jadenje. Da ne mislis gotovo idi jadenjeto, samo da go pritoplis i posluzis? Sekako osven konzervite od 1970 do 1971. Tie gotovi ideja i im gi davaja na rezervnite oficiri i zato kako so mozis da zabelezis se tolku bistri. Najverojatno nesto specijalno imase vo tie konzervi, koj da go znae. Toa ke ostani vecen mit, konzervite od 1970 i 71 godina. Svinskite posebno.
Мислев на тоа дека би ставиле нешто во суровините што доаѓаат, на пример во вреќата сол или во ќесичките за чај или во бог знае што. Не верувам дека касарните си имале свои кланици, бавчи и полиња за копање сол.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
21.762
Мислев на тоа дека би ставиле нешто во суровините што доаѓаат, на пример во вреќата сол или во ќесичките за чај или во бог знае што. Не верувам дека касарните си имале свои кланици, бавчи и полиња за копање сол.
Se toa ubavo ama ima kasarni so 200 dusi i ima kasarni so 2000 dusi. Toj bromot sigurno ima nekoja doza bezbedna za ljuge. I da kasarnite obicno imaa ekonomija ili kako se vikase sega tocno ne mi teknuva kade se odgleduva zivina, zelencuk i taka nesto.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Se toa ubavo ama ima kasarni so 200 dusi i ima kasarni so 2000 dusi. Toj bromot sigurno ima nekoja doza bezbedna za ljuge. I da kasarnite obicno imaa ekonomija ili kako se vikase sega tocno ne mi teknuva kade se odgleduva zivina, zelencuk i taka nesto.
Можеби имале, има логика да им било подобро сами да си произведуваат дел од храната. Како и да е, никогаш нема да се дознае и секој ќе си верува по свое, ама дека на Цобе куварот од Дабиле што служел во Тузла би му рекле командирите: „Држи Цобе ова бромов, тури повеќе денеска, на Николче му шараа очите на полигон“, тоа и да се вратам во тоа време и со свои очи да видам, нема да поверувам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
21.762
Можеби имале, има логика да им било подобро сами да си произведуваат дел од храната. Како и да е, никогаш нема да се дознае и секој ќе си верува по свое, ама дека на Цобе куварот од Дабиле што служел во Тузла би му рекле командирите: „Држи Цобе ова бромов, тури повеќе денеска, на Николче му шараа очите на полигон“, тоа и да се вратам во тоа време и со свои очи да видам, нема да поверувам.
Druze tuka na forumot imas rezervni oficeri, golemi stratezi koi da bilo do niv mnogu bitki ili vojni bi zavrsile poinaku i koi se cvrsto ubedeni deka jadele konzervi od 1971 i deka vo petok jadele drnc koj bil mesavina od site jadenja od prethodnata nedela. I svinsko i govedsko, riba, makaroni, pire, sarma i sto znam vekje sto ne. E skraja da e, eden den od nekoj kako niv ke zavisi dali ke go docekas utroto ili ke te vratat vo limen kovceg.
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
121
Поени од реакции
66
А чича карпа да ви каже. Како човек што служел војска во ЈНА , а после тоа и работел во истата како платен војник а потоа и како старешина, оево тоа за бромот е глупост тешка никогаш не ставале, самите војници се заебаваа со тоа и тогаш е влезено во муабети како урбана легенда.За дрнчот не е точно дека се остатоци од други јадења туку така се викаше некоја врста гулаш со многу малку месо и доста чорба. За конзервите, во ЈНА постоеше правилник една на 3 месеци се проверуваа конзервите и на кои им се ближи рокот се даваше на војска како сув оброк да се потрошат.Тој што ќе каже дека му дале 20 или 30 години стара конзерва едноставно лаже.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom