Редовна војска повторно?

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.156
Поени од реакции
2.820
Ова случајно го прочитав сега...
Не ставаа бром за да се предизвика импотентност, туку да се намали сексуалната желба. Колку било успешно не можам да кажам.
Автоматски споено мислење:


Ова случајно го прочитав сега...
Не ставаа бром за да се предизвика импотентност, туку да се намали сексуалната желба. Колку било успешно не можам да кажам.
Автоматски споено мислење:


Ова случајно го прочитав сега...
Не ставаа бром за да се предизвика импотентност, туку да се намали сексуалната желба. Колку било успешно не можам да кажам.
Можеби и воопшто не ставаа Бром, тоа се само муабети на некои личности што ја мразат СФРЈ и ЈНА се со цел да се створи омраза кон нив... Следно што муабет ќе измислат за во ЈНА дека и за доручек, ручек и вечера во исхраната и во чајот ставале ЦИЈАНИД, ПЛУТОНИУМ и УРАНИУМ...

А нормално кај нас од сегашниве млади генерации што касарна во животот немаат видено ќе си го земат тоа здраво за готово и ќе солат памет како било во ЈНА на личности 20-30 години постари од нив... Абе тоа нека им го кажуваат на генерации што се родени во периодот од 2014-2017 година...

Бидејќи јас не сум ФЧЕРАШЕН“...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Можеби и воопшто не ставаа Бром, тоа се само муабети на некои личности што ја мразат СФРЈ и ЈНА се со цел да се створи омраза кон нив... Следно што муабет ќе измислат за во ЈНА дека и за доручек, ручек и вечера во исхраната и во чајот ставале ЦИЈАНИД, ПЛУТОНИУМ и УРАНИУМ...

А нормално кај нас од сегашниве млади генерации што касарна во животот немаат видено ќе си го земат тоа здраво за готово и ќе солат памет како било во ЈНА на личности 20-30 години постари од нив... Абе тоа нека им го кажуваат на генерации што се родени во периодот од 2014-2017 година...

Бидејќи јас не сум ФЧЕРАШЕН“...
Сепак не си служел во ЈНА.
Сексуалната желба беше намалена, дали од бром или можеби од замор (макар што јас освен првите два месеца баш и не сум почуствувал некој замор).
Инаку се согласувам дека не треба да дискутираат на тема од која воопшто немаат познавање.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.156
Поени од реакции
2.820
Сепак не си служел во ЈНА.
Сексуалната желба беше намалена, дали од бром или можеби од замор (макар што јас освен првите два месеца баш и не сум почуствувал некој замор).
Инаку се согласувам дека не треба да дискутираат на тема од која воопшто немаат познавање.
Чекај вака да ти кажам една работа: Jaс не сум служел војска во ЈНА ама сум служел војска 6 месеци 2004 година (2 месеци Велес и 4 месеци во мојот роден крај Охрид)...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.272
Поени од реакции
9.875
само редовна војска може да ја извади младинава од ситуацијата во која се наоѓа, лубриканти се повеќе се трошат според муабети што ги слушам од луѓе.
Да, дека сега има и женски у униформа:pos:
@Zaptija Stojkov таа војска ти што си ја служел и таа за времето на ЈНА е бог и шеширџија.
Инаку митови за ЈНА има и треба да има, па така и за антивијаграта или бромот, за кој се вели дека имало едно такво експериментирање врз војниците....но бидејки е бромот отровен, сигурно е дека не се ставал редовно во секој оброк.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Имам кажано што сум служел и како.
Тоа ми беше искуство од кое научив по нешто, иако тогаш не мислев така.

Но, тоа сум јас. Инаку, општо, можам да кажам, според мое искуство и мислење, дека во денешно време, редовна војска е губење време за субјектот и губење пари за општеството.

Ако сакаш, можеш тие ствари да ги научиш, не мораш у војска да идеш. Обука не ти треба пошто други времиња се сега и платена војска си има, а војните се поинакви малку. Нивниот карактер, форма и тн.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, дека сега има и женски у униформа:pos:
@Zaptija Stojkov таа војска ти што си ја служел и таа за времето на ЈНА е бог и шеширџија.
Инаку митови за ЈНА има и треба да има, па така и за антивијаграта или бромот, за кој се вели дека имало едно такво експериментирање врз војниците....но бидејки е бромот отровен, сигурно е дека не се ставал редовно во секој оброк.
Не се секирај, го има и сега Methyl Bromide....прашање е кој колку е интоксициран.
Автоматски споено мислење:

Иначе он топик, војска е губење време....ние државава ја изгубивме без зрно барут.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.833
Можеби и воопшто не ставаа Бром, тоа се само муабети на некои личности што ја мразат СФРЈ и ЈНА се со цел да се створи омраза кон нив... Следно што муабет ќе измислат за во ЈНА дека и за доручек, ручек и вечера во исхраната и во чајот ставале ЦИЈАНИД, ПЛУТОНИУМ и УРАНИУМ...

А нормално кај нас од сегашниве млади генерации што касарна во животот немаат видено ќе си го земат тоа здраво за готово и ќе солат памет како било во ЈНА на личности 20-30 години постари од нив... Абе тоа нека им го кажуваат на генерации што се родени во периодот од 2014-2017 година...

Бидејќи јас не сум ФЧЕРАШЕН“...
I vo petok davaa drnc ili ako ne znaes sto e toa, toa bi znacelo deka celo jadenje sto ne se izelo vo nedelata se stava vo eden golem kazan, se mesa i se sluzi za rucek.
A da i konzervite se od 1971 ili taka nesto. Uste nemame otkrieno so se sluci so konzervite od 1972. Posle 1972 im se gubi sekakva traga na tie konzervi so mesen narezak, pasteti i slicno.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.156
Поени од реакции
2.820
I vo petok davaa drnc ili ako ne znaes sto e toa, toa bi znacelo deka celo jadenje sto ne se izelo vo nedelata se stava vo eden golem kazan, se mesa i se sluzi za rucek.
A da i konzervite se od 1971 ili taka nesto. Uste nemame otkrieno so se sluci so konzervite od 1972. Posle 1972 im se gubi sekakva traga na tie konzervi so mesen narezak, pasteti i slicno.
Ееее знам јас што е тоа дрнч, ако не сум служен во ЈНА - служен сум војска 2004 година 6 месеци... Ами ти од време на време како и сите други дома не јадеш јадење приготвено од пред 2-3 дена??? Како на пример за празниците што се спремаат богати софри - нова година, божиќ, василица, водици, велигден, први мај, илинден???

Што ти за Велигден јадењето (печено) спремено дента во Сабота а во Недела дента се јади и ти следниот ден одма в канта го фрлаш тоа што ќе остане? До вторник сигурно нема да го јадеш???

Што тие што се жалеле за храната во војска дома им поубаво да не јаделе???
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.833
Ееее знам јас што е тоа дрнч, ако не сум служен во ЈНА - служен сум војска 2004 година 6 месеци... Ами ти од време на време како и сите други дома не јадеш јадење приготвено од пред 2-3 дена??? Како на пример за празниците што се спремаат богати софри - нова година, божиќ, василица, водици, велигден, први мај, илинден???

Што ти за Велигден јадењето (печено) спремено дента во Сабота а во Недела дента се јади и ти следниот ден одма в канта го фрлаш тоа што ќе остане? До вторник сигурно нема да го јадеш???

Што тие што се жалеле за храната во војска дома им поубаво да не јаделе???
I sto ti e poentata? I ti vo vojska vo 2004 imas drnc jadeno toest mesavina na jadenjata sto ostanale od pred nekoj den?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.156
Поени од реакции
2.820
I sto ti e poentata? I ti vo vojska vo 2004 imas drnc jadeno toest mesavina na jadenjata sto ostanale od pred nekoj den?
Па имам јадено да. Ама што можеш да јадиш кога немаш нешто друго???

Па и во војната во Југославија Вуковар 1991 имало случаи каде што муслимани војници јаделе свинско месо... (Иако муслиманите се ептен строги по религијата и по (не)јадењето свинско, но што ќе прават во момент кога нема ништо друго да јадат)...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.833
Па имам јадено да. Ама што можеш да јадиш кога немаш нешто друго???

Па и во војната во Југославија Вуковар 1991 имало случаи каде што муслимани војници јаделе свинско месо... (Иако муслиманите се ептен строги по религијата и по (не)јадењето свинско, но што ќе прават во момент кога нема ништо друго да јадат)...
Ne nemas jadeno drnc , barem ne ona sto ti mislis deka e drnc, bidi siguren vo toa.
Za svinsko i muslimani jadele i jadat, posebno koga nikoj ne gi gleda.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Многу пати сум кажувал дека за една просечна плата би се вратил како вработен во ЈНА. Да го работам истото што го работев за време на редовниот рок. Обезбедена храна, обезбедено сместување... Имало денови коога било напорно, имало денови кога ме е*авале, ама во просек земено добро беше. На други места и во други единици не знам како било, верувам дека имало места каде никој не би се вратил за никаква пара.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.098
Поени од реакции
4.878
Ne nemas jadeno drnc , barem ne ona sto ti mislis deka e drnc, bidi siguren vo toa.
Za svinsko i muslimani jadele i jadat, posebno koga nikoj ne gi gleda.
Од ова што си надробил, едно е сигурно, никогаш не си бил војска ниту пак знаеш што е тоа.
Твоите знаења се ништовни и се од извори како хОливуд и продукцијата “Мирко пази метак, хвала ти Славко, спасио си ми живот!“.

Денешната доктрина за војување кај сериозни армии се темели на воведување на кибернетика(роботи), превласт во воздушниот простор па од тука воведување на дронови во сите сегменти почнувајќи од набљудување па до... доминација во космосот односно сателитска навигација и ....., која е поентата во таков контекст на работите да се говори за “дрнч“, инаку немаш појма што е тоа не се работи за остатоци..., не се бламирај, изгледа членството на Северџистан во ОТАН во многу што ги подигна интелектуалните капацитет на топовското месо.

Околу темата воведување на регрутен систем за пополна на армија или платенички состав, секогаш сум за регрутен, ако се сака армија за одбрана (па и од Црпки ако сакате затоа што во такви услови армисјки состав се користи за дисциплинирање на полициските бандити), ако па се сака бандити за измнајмување на некој што ќе ти плати а тие да убиваат по светот тогаш платеници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom