Редовна војска повторно?

Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Значи има некои гласини кои кружат, сега незнам колку некој од форумов слушнал дека повторно ке се воведува редовното служење војска.
Ова го слушнав од еден пријател кој е професионален војник и од уште еден другар кој студира одбранбени студии, овој закон би требало да појави во септември или пак нешто порано, е сега колку е ова точно.....
Наводно ке бидат опфатени генерациите од 90 па наваму или пак од 91. Ако ви текнува имаше некои покани кои им беа праќани на сите од 91 генерацијата.
Ако има некој нешто подетално и ако знае нешто повеќе околу ова нека го сподели на темава.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не би требало да има логика ова. Баш воведување професионална војска беше дел од НАТО-стандардите, а не редовна. 87' генерација сум, бев на регрутација пред 5 години, иам и вoјничка книшка, ама за среќа празна е :).
 
С

Спенсер

Гостин
оооууу мајјј гаддд... една правилна одлука... така треба,задолжителна војска!:vozbud:

мора да се иде таму!!! 3 месеца се доволни... мора да се научат сите на ред и дисциплина:pos2::pos2::pos2:

сериозно,треба да се воведе повторно војската... еве 2-3 год не се иде задолжителна... за едно 20 год, и последната генерација шо беа редовна ке остаре и готово... и ако притребаат резервисти??? од каде??? од 50 годишните ке зеаме??? или ке се потпреме само на АРМ и МВР,на нивниот активен состав...???

големо ДА за задолжителен воен рок!
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Намерно или случајно?Се спремаат за војна или хмм идам со тенкот ако има потреба че го пукам :)
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Не би требало да има логика ова. Баш воведување професионална војска беше дел од НАТО-стандардите, а не редовна. 87' генерација сум, бев на регрутација пред 5 години, иам и вoјничка книшка, ама за среќа празна е :).

Па нема логика али кај нас што има логика...... :vozbud:

Намерно или случајно?Се спремаат за војна или хмм идам со тенкот ако има потреба че го пукам :)

Дали е за војна спремање или пак , премногу пари одат за плаќање на професионалните војници па си прават сега некои планчиња за редуцирање на таа војска и замена со резервисти....
Али кој знае можеби и целава работа е само еден голем трач :toe:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.083
Поглупаво нешто не можеа да смислат, пу да ти ибам и идеи и све. Значи губење време в крај.
 
Е

експерт

Гостин
Ако мислите на поканите тие не значат дека ќе ве земат во војска.
Тие се за во посебни случаи да се знае од каде да се регрутира. Секоја година откако се укина задолжителната војска ги праќаат. Јас сум од 89 генерација, имавме покани, само не запишаа во списоците за недајбоже ситуација, да има маса од каде да се регрутира.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Па нема логика али кај нас што има логика...... :vozbud:
Дали е за војна спремање или пак , премногу пари одат за плаќање на професионалните војници па си прават сега некои планчиња за редуцирање на таа војска и замена со резервисти....
Али кој знае можеби и целава работа е само еден голем трач :toe:
Може некој пуштил муабет и сега ќе го тупат со тоа малце ни беше со споменициве тупење
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Ако мислите на поканите тие не значат дека ќе ве земат во војска.
Тие се за во посебни случаи да се знае од каде да се регрутира. Секоја година откако се укина задолжителната војска ги праќаат. Јас сум од 89 генерација, имавме покани, само не запишаа во списоците за недајбоже ситуација, да има маса од каде да се регрутира.
ја сум 89та не ми стигнало никаква покана
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.664
Поени од реакции
70.812
Ако мислите на поканите тие не значат дека ќе ве земат во војска.
Тие се за во посебни случаи да се знае од каде да се регрутира. Секоја година откако се укина задолжителната војска ги праќаат. Јас сум од 89 генерација, имавме покани, само не запишаа во списоците за недајбоже ситуација, да има маса од каде да се регрутира.
Прв пат слушам дека сме имале покани ние што сме 89 генерација:toe:
Не познавам ниеден од моја генерација што добил покана за војска:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom