Регрес за годишен одмор (К-15)

Член од
13 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, ако има тема како оваа, слободно избришете ја.


Сакам да прашам :
Од Април сум во нова фирма и се прашувам дали ќе ме следува К 15 после 6 месеца (октомври /ноември) ако рок за исплата е до 31 декември?
Чудно ми е бидејќи директорот веќе си исплати самиот на себеси регрес пред да оди на одмор во јули...

Споделете и вие ваши искуства со к 15 и сите работи околу регрес :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Jas sum vraboten 4 meseci da dobiv 12000 den od tekovniot rabotodavec pred nekoj den ova. Gi vrativ site pari vo kes kaj sopstvenikot. Bidejki nisto ne rabotam samo za zdravstveno i penzisko sum vraboten. Isto i devojka mi. Neznam dali i kolku zemala taa.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Здраво, ако има тема како оваа, слободно избришете ја.


Сакам да прашам :
Од Април сум во нова фирма и се прашувам дали ќе ме следува К 15 после 6 месеца (октомври /ноември) ако рок за исплата е до 31 декември?
Чудно ми е бидејќи директорот веќе си исплати самиот на себеси регрес пред да оди на одмор во јули...

Споделете и вие ваши искуства со к 15 и сите работи околу регрес :)
После шест месеци ти следува полн К15, зависи кога ќе се исплатува, ама законски ти следува и најверојатно ќе ти биде исплатен. А директорот убаво си го сватил делото, регрес за годишен одмор, разбира се пред одмор ќе си го исплати ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.063
Поени од реакции
9.714
Во колективниот договор на мојата фирма, а и на повеќето фирми за да се заштитат, пишува дека работодавачот НЕ Е должен да исплати регрес ако фирмата нема пари....а и нема навистина, има само долгови.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Во колективниот договор на мојата фирма, а и на повеќето фирми за да се заштитат, пишува дека работодавачот НЕ Е должен да исплати регрес ако фирмата нема пари....а и нема навистина, има само долгови.
Епа вие идете на работа колку да не седите дома?
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Во колективниот договор на мојата фирма, а и на повеќето фирми за да се заштитат, пишува дека работодавачот НЕ Е должен да исплати регрес ако фирмата нема пари....а и нема навистина, има само долгови.
Како што имам прочитано по законите што ги најдов и информациите по интернет , мислам дека се исплаќа ама пониска вредност, не смее да не исплати :)

Поправете ме ако грешам
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.063
Поени од реакции
9.714
Како што имам прочитано по законите што ги најдов и информациите по интернет , мислам дека се исплаќа ама пониска вредност, не смее да не исплати :)

Поправете ме ако грешам
Нас не ни даваат, а вработените неможат да тужат, токму поради тоа што пишав погоре.
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
После шест месеци ти следува полн К15, зависи кога ќе се исплатува, ама законски ти следува и најверојатно ќе ти биде исплатен. А директорот убаво си го сватил делото, регрес за годишен одмор, разбира се пред одмор ќе си го исплати ;)
Red flag ⛳ ми беше муабетот од директорот дека не ме следува оваа година бидејќи немам 6 месеци (сега) и неговиот став дека не треба да се плаќа к 15 и дека државата е против фирмите, не му кажав ништо но сепак сметам дека нешто не е во ред
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Red flag ⛳ ми беше муабетот од директорот дека не ме следува оваа година бидејќи немам 6 месеци (сега) и неговиот став дека не треба да се плаќа к 15 и дека државата е против фирмите, не му кажав ништо но сепак сметам дека нешто не е во ред
Па Ок, немаш сега 6 месеци работено во фирмата, кога ќе наполниш ќе имаш право на К15. Ред, грин, јелоу, ако не е коцкар и не е врзан со власта ќе плати уште како. Ако е, шу да ти речам :toe:
Каде во здравство виде дека дале регрес!?
Молчи си трај си! Балд’за ми почина од аневризма, на неполни 50, а цел живот работеше во Гратска! Атомска е малку некогаш за оваа држава:mad:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.063
Поени од реакции
9.714
Па Ок, немаш сега 6 месеци работено во фирмата, кога ќе наполниш ќе имаш право на К15. Ред, грин, јелоу, ако не е коцкар и не е врзан со власта ќе плати уште како. Ако е, шу да ти речам :toe:

Молчи си трај си! Балд’за ми почина од аневризма, на неполни 50, а цел живот работеше во Гратска! Атомска е малку некогаш за оваа држава:mad:
Во ред е душо, збориме за друго..сепак во таа болница има многу животи спасени...немој сите во ист кош.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Red flag ⛳ ми беше муабетот од директорот дека не ме следува оваа година бидејќи немам 6 месеци (сега) и неговиот став дека не треба да се плаќа к 15 и дека државата е против фирмите, не му кажав ништо но сепак сметам дека нешто не е во ред
Нема врска, тој ако сака може и уште во Јануари да си исплати. Ти ако си 6 месеци во тековната година мора да добиеш, без разлика кога одела колективната исплата.

Иначе за муабетите погоре, ако фирмата е во минус по било кој основ не мора да исплати, тоа е законот. Ова опфаќа и ако на газдата му текне да се шири т.е. да инвестира во нов објект или опрема, не само ако нема ќар.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.720
Поени од реакции
2.607
Нема врска, тој ако сака може и уште во Јануари да си исплати. Ти ако си 6 месеци во тековната година мора да добиеш, без разлика кога одела колективната исплата.

Иначе за муабетите погоре, ако фирмата е во минус по било кој основ не мора да исплати, тоа е законот. Ова опфаќа и ако на газдата му текне да се шири т.е. да инвестира во нов објект или опрема, не само ако нема ќар.
точно, еден газда на маркет од моја околина вози бмв х6 ама фирмата е во загуба 20.000 евра и со години не му исплаќа к15 на вработените.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.818
Поени од реакции
2.683
Колку е минимумот за К-15 за 2021?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom