Регистрирање на фирма?

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Здраво

Дали има некој искуство со отворање на винарија? Заинтересиран сум за отворање на мала винарија па би ми било од помош ако некој има искуство со потребните работи и документи за регистрирање како фирма.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
32
Поени од реакции
12
Сакам да купувам производи и да ги препродавам за поскапо (преку интернет-карго). Дали можам тоа да го правам како Трговец Поединец или морам ДООЕЛ? (производите не се во МК). Дали ќе ми треба фискален апарат?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакам да купувам производи и да ги препродавам за поскапо (преку интернет-карго). Дали можам тоа да го правам како Трговец Поединец или морам ДООЕЛ? (производите не се во МК). Дали ќе ми треба фискален апарат?
..знам еден на кој одлично му идеше ко Independent Trader..види ја и таа варијанта.. :)
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Другари што е подобро Трговец поединец или Дооел ? Што има најмногу поволности , помалку плакања и итн ?
За регистрирање на фирма на домашна адреса се работи...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Другари што е подобро Трговец поединец или Дооел ? Што има најмногу поволности , помалку плакања и итн ?
За регистрирање на фирма на домашна адреса се работи...
Зависи што сакаш да работиш. Најубаво е да се консултираш со сметководител или адвокат, се си има свои предности и слабости, за ТП се помали казните но одговараш со цел имот на пример. Домашна адреса седиште зависи дали од дома ќе работиш и слично, тоа нема врска со ТП или ДООЕЛ дали ќе е фирмата регистрирана.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Другари што е подобро Трговец поединец или Дооел ? Што има најмногу поволности , помалку плакања и итн ?
За регистрирање на фирма на домашна адреса се работи...
zavisi sto ke rabotis
no spored mene dooel e mnogu poloso , povike kontroli te proveruvaat i mnogu davacki ima
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
zavisi sto ke rabotis
no spored mene dooel e mnogu poloso , povike kontroli te proveruvaat i mnogu davacki ima
Нема врска повеќе контроли со ДООЕЛ, контролите зависи ако се од УЈП си имаат тие редовна контрола на ддв обврзници било да се ТП или ДООЕЛ, за другите контроли според дејноста зависи што како.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Нема врска повеќе контроли со ДООЕЛ, контролите зависи ако се од УЈП си имаат тие редовна контрола на ддв обврзници било да се ТП или ДООЕЛ, за другите контроли според дејноста зависи што како.
dobro moja greska e so kontrolite
no so dooel imas nogu pogolemi davacki kon drzavata mislam , ali i zavisi sto rabotis
 
Член од
19 јануари 2012
Мислења
114
Поени од реакции
139
Здраво, би сакал доколку има некој поупатен да ми објасни која е процедурата за отварање на аптека. Дали има некој законски ограничување во однос на број на жители или работа со фонд?
Инаку аптеката ќе биде отворена од магистер по фармација со лиценца од фармацевтска комора.
Благодарам.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
dali nekoj moze da pomogne sakam da uvezuva roba od stranstvo (kozmeticki proizvodi) kakva firma e najdobro da se otvori.bi rabotel od doma. samo uvoz i prodazba.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
dali nekoj moze da pomogne sakam da uvezuva roba od stranstvo (kozmeticki proizvodi) kakva firma e najdobro da se otvori.bi rabotel od doma. samo uvoz i prodazba.
Ништо посебно , само при регистрација ставете клаузула за увоз- извоз т.е. да имате право на плаќање кон странство . Е сега од дома не знам , едно време имаше прадлог закон , дека седиштето мора да биде просторија што е заведена како деловен простор . Не сум сигурен дали го протуркаа тоа .
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Ништо посебно , само при регистрација ставете клаузула за увоз- извоз т.е. да имате право на плаќање кон странство . Е сега од дома не знам , едно време имаше прадлог закон , дека седиштето мора да биде просторија што е заведена како деловен простор . Не сум сигурен дали го протуркаа тоа .
Сеуште не е донесено јас после нова година регистрирав на домашна адреса, убава вест за сите нови бизнисмени :P
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
255
Поени од реакции
93
Здраво.
Некој ако знае да ми помонгне.Имам ТП фирма ,но сакам да увозим од надвор ,но со ТП не може ,има некоја алтернатива со ТП да се увози или треба да се отвора нова фирма?
Поздрав
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Која е процедурата да се пријави за ХАСАП,и колку би чинело?
Исто така разбрав дека имало приватна и државна агенција која изработувала ХАСАП,е сега незнам дали е ова така доколку некој е поупатен нека објасни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom