Регистрирање на фирма?

Член од
12 јануари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво,

Вработен сум во приватна фирма и се размислувам да отворам веб продавница на кои ќе се продава стока увезена од Кина(облека). Знам дека морам да отворам ДООЕЛ за увоз извоз и ме интересира дали морам да пријавам вработен во фирмата или можам да бидам само јас-Сопственикот. Сакам на домашна адреса да ја регистрирам фирмата, прочитав погоре дека проценителот може да земе некои предмети од дома (ТВ,Компјутер) како влог, дали за тие треба да имам сметки како доказ или како иде? Навистина не сум запознаен какви трошоци ќе имам и ме интересира нешто повеќе да дознаам. Ќе морам да плаќам пари на некого како плата т.е. на самиот себе или како оди? Морам ли да имам фискален апарат? Најважно од се како идат даноците за увоз ? Малце ги измешав прашањава се надевам некој може да ми одговори..
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Здраво,
Вратовен сум во една фирма, и тоа со 70% работно време, односно 28 часа неделно. Се занимавам со интелектуални услуг ( консалтинг, аудио-видео продукција и едукација) и за сите ангажмани досега имав авторски договор според кој фирмата која ме ангажираше ми плаќаше персоналец. Сега имам можност за ширење на бизнисиот во странсто, но треба да станам правно лице, односто ДООЕЛ.
Она што ме интересира е:
-дали може да регистрирам ДООЕЛ и да се вработам како управител со 30% работно време и да плакам придонеси на таа сума.?
-Дали ке ми треба сметковидител ако нема плакања од моја страна, туку само приливи кој ќе ги оставам да лежат на сметка?
-Ако некогаш решам да ги извадам парите, дали може да направам авторски договор сам со себе и да платам 10% персоналец на сумата која си ја исплакам?
-Дали може фирмата да ми биде регистрирана дома? Не ми треба канцеларија бидејќи се работи за интелектуални услуги.?

И она што е најбитно - приливите на таа фирма најчесто ќе доѓаат од странство.
Фала
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Здраво,
Вратовен сум во една фирма, и тоа со 70% работно време, односно 28 часа неделно. Се занимавам со интелектуални услуг ( консалтинг, аудио-видео продукција и едукација) и за сите ангажмани досега имав авторски договор според кој фирмата која ме ангажираше ми плаќаше персоналец. Сега имам можност за ширење на бизнисиот во странсто, но треба да станам правно лице, односто ДООЕЛ.
Она што ме интересира е:
-дали може да регистрирам ДООЕЛ и да се вработам како управител со 30% работно време и да плакам придонеси на таа сума.?
-Дали ке ми треба сметковидител ако нема плакања од моја страна, туку само приливи кој ќе ги оставам да лежат на сметка?
-Ако некогаш решам да ги извадам парите, дали може да направам авторски договор сам со себе и да платам 10% персоналец на сумата која си ја исплакам?
-Дали може фирмата да ми биде регистрирана дома? Не ми треба канцеларија бидејќи се работи за интелектуални услуги.?

И она што е најбитно - приливите на таа фирма најчесто ќе доѓаат од странство.
Фала
Registriraj pa duri togas ke vidis kolku bilo ubavo nekoj drug da gi plaka trosocite povrzani so firmata.Zavisno od primanjata mozebi i nema da ti pretstavuvaat tovar.Negde racunaj deka trosocite ke ti zaminat preku 200 eur mesecno.Parite koi ke ti ostanat ke mozes da gi vadis preku razni osnovi za koi ke te poduci knigovoditelot.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Registriraj pa duri togas ke vidis kolku bilo ubavo nekoj drug da gi plaka trosocite povrzani so firmata.Zavisno od primanjata mozebi i nema da ti pretstavuvaat tovar.Negde racunaj deka trosocite ke ti zaminat preku 200 eur mesecno.Parite koi ke ti ostanat ke mozes da gi vadis preku razni osnovi za koi ke te poduci knigovoditelot.

Фала за кометнарот ама не адресира ни едно од моите прашања ;)
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Фала за кометнарот ама не адресира ни едно од моите прашања ;)
Poveketo odgovori gi imas vo postot samo treba da citas megu redovi.Dokolku sakas referirano do detal sepak ke treba da posetis knigovoditel bideki vo drzavava nasa sekoj den gi menuvaat zakonite.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Имам неколку нејасни ствари. За одредена фирма да стане даночен обврзник, читам на википедија, треба да плаќа данок. Е сега како што ми имаат кажувано, ако таа фирма врши размена на средства со друга фирма, за другата фирма да има повраток на данок, првава треба да прави годишен обрт од 2 милиони денари. Точно е ова?
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6
Над 2 милиони денари задолжително стануваш ддв обврзник, а под оваа сума доколку сакаш можеш да бидеш даночен обврзник.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Над 2 милиони денари задолжително стануваш ддв обврзник, а под оваа сума доколку сакаш можеш да бидеш даночен обврзник.

Фала на одговорот. Што значи тоа ДДВ обврзник? Значи под 2 милиона - не си ДДВ обврзник туку само даночен обврзник? Данок на другата фирма со која јас соработувам, се одбива кога јас сум каков обврзник?
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6
Јас колку што знам даночен обврзник се сите фирми, а доколку сакаш да биде ДДВ обврзник може и под 2 милиони.За повеќе од 2 милиони си задолжително. ДДВ обврзниците имат број ист со ЕДБ само има МК ознака пред бројот. Ако не си ДДВ обврзник, не смееш да фактурираш ДДВ на другата фирма.Доколку твојата соработка е само со фирми, јас мислам дека е подобро да бидеш ДДВ обврзник
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
382
Поени од реакции
25
Здраво сакам да отварам Фирма за Лоф И Риболоф веќе имам најдено и договорено добавувачи на роба и од каде це земам роба сега ме интересира колку пари ќе ми треба да отворам Фирма и колку ќе ме чини фискалниот принтер ако некој досега има купено се распрашувам за приблизна цена немора да биде 100 % то;на цената ?Однапрет фала
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Фала на одговорот. Што значи тоа ДДВ обврзник? Значи под 2 милиона - не си ДДВ обврзник туку само даночен обврзник? Данок на другата фирма со која јас соработувам, се одбива кога јас сум каков обврзник?
Данок не, се одбива само ДДВ. Фирмите освен даноци, плаќаме и ДДВ услуга помеѓу себе, пример од Вип стасува фактура за мобилни линии. Има основна сума и ДДВ. Јас како фирма и плаќам на Вип значи и ДДВ. На три месеци мојот сметководител ги зема сите фактури од тоа тромесечие и ги собира ДДВ сумите кои сум ги платила, кон ВИП, кон Телеком, кон книжара, кон Пошта да речеме, нафта, нова маса, нов компјутер. И таа разлика на сумата без и со ддв ја доставува сметководителот до УЈП да ми го вратат ДДВ-то назад. Само ДДВ назад, не сумата на услугата или производот. И државата бидејќи си правно лице на секои три месеци (плус три) ти го враќа ДДВ-то на сметка. Е сега ДДВ може да ми засмета во фактура само фирма од МКД која е ДДВ обврзник. Што значи тоа? Јас и Вип сме во иста ставка, и јас ДДВ обврзник и они. Вип мене ми пресметува услуга со ДДВ, државата ми го враќа ДДВ. Јас на друга фирма и пресметувам ДДВ другата фирма одбива ДДВ. ЈАс линијата од Вип не ја земам за мене, дома и затоа ВИП ми наплаќа ДДВ. А ВИП од друга страна кон државата моето ДДВ, на Трајко и на Петко ДДВ-то и го плаќа на крај година. Тоа е кругот на ДДВ. Пример леб да произведе некој купува брашно со ДДВ, зејтин со ДДВ, го прави лебот, ти одиш како физичко лице и го го плаќаш лебот со ДДВ. Фактички твоето ДДВ оди кон државата, а сите други субјекти го пренесуваат. Тоа е преносен данок до краен корисник.

Ако не си ДДВ обврзник ти неможеш да засметаш ДДВ туку ќе ја пишуваш само сумата која ти кошта да речеме еден топ хартија чини 300 евра во денари и ти само 300 евра на фактурата ќе пишеш. ДДВ се смета плус од тие пари или во тие пари се изразува зависи како се договарате при продажба. Е сега другата фирма ако е ДДВ обврзник, а ти му даваш фактура без ДДВ нема да вратат ДДВ од држава зошто твојата фактура нема ДДВ. Математиката е вака: Јас ако купам хартија 300 евра со ДДВ, кога државата ќе ми го врати ДДВ-то хартијата мене реално ќе ме чини да речеме од памет 270 евра(а ми е за понатамошна продажба). Ако купам хартија 300 евра плус ДДВ, мене хартијата ќе ме чини 300 евра. Тоа е една мала игра која почетници во бизнис може да ги избуни и да испаднат во загуба.

Даночни обврзници е се што мрда во државата, сите до еден. Данок плаќаме сите и приватно и физичко лице. Му доаѓа како тро дупло одданочување, бидејќи те даночи државата, те даночи општината и те даночат како физичко лице.

Наједноставно се обидов да објаснам :)
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Даночни обврзници е се што мрда во државата, сите до еден. Данок плаќаме сите и приватно и физичко лице. Му доаѓа како тро дупло одданочување, бидејќи те даночи државата, те даночи општината и те даночат како физичко лице.
Златно турско.....десеток и мирен си.....
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
382
Поени од реакции
25
Здраво сакам да отварам Фирма за Лоф И Риболоф веќе имам најдено и договорено добавувачи на роба и од каде це земам роба сега ме интересира колку пари ќе ми треба да отворам Фирма и колку ќе ме чини фискалниот принтер ако некој досега има купено се распрашувам за приблизна цена немора да биде 100 % то;на цената ?Однапрет фала
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво сакам да отварам Фирма за Лоф И Риболоф веќе имам најдено и договорено добавувачи на роба и од каде це земам роба сега ме интересира колку пари ќе ми треба да отворам Фирма и колку ќе ме чини фискалниот принтер ако некој досега има купено се распрашувам за приблизна цена немора да биде 100 % то;на цената ?Однапрет фала
100 +/- евра фирма
200 +/- евра фискална каса
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
5
Vaka planiram da zapochnam biznis so web strana kade ke imam naplata od firmi za reklami i marketinshki statii i informacii. Me interesira dali e potrebno firma ili ne. Nekako mi e glupo da sum kako fizichko lice vo celava prikazna od prichini shto koga bi imal kontakt so pogolema firama i kazes da uplati na fizichko lice, ne zvuchi ozbilno. Neznam dali ke e problem da se registrira kako DOO (zaedno so eden prijatel) , poshto vekje imam zanaetchiska firma a prijatelot e vraboten. I dali moze da nemame vraboteni , nie da sme i osnovachi i vraboteni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom