Регистрирање на фирма?

Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Здраво. Дали знаете како оди со отварање на консултантско биро? Конкретно за Авон зборувам, имам мрежа и зачленети членки под мене од кои Авон ми исплаќа провизија на сметка, на која секако легално запрени 10% данок. Е сега, подружница ниедна МЛМ компанија не отвара, ова ќе биди консултантско биро на лице, значи само тестери и обуки со моите членки, (и зачленување на нови) меѓутоа никаква продажба. Дали би имала некаков проблем? Во централен регистар ми креваа раменици, не беа сигурни, само ми рекоа да не имаш проблеми во иднина. Да нагласам од мало место сум, нема ни кој да прашам конкретно за ова. Ако има некој поупатен ве молам да ми пиши. Позз
Ќе регистрирате "здружение на граѓани" и ќе немате проблем..пишете доколку ве интересираат детали...[DOUBLEPOST=1540596178][/DOUBLEPOST]
Дечки здраво, нова сум на форумов, откако ја препрочитав цела тема ми останаа уште некои неодговорени прашања во врска со фирма отварање, па ако не ви е тешко да ми помогнете да дојдам до одговор.

Живеам во странство, сакам да отворам фирма во мк ми препорачаа дооел. Имам кој да работи се околу документација итн заедно со адвокат и сметководител, ама не би можел истиот тој да биде вработен бидејќи веќе е во др фирм?

1. Дали може воопшто дооел без вработен? МОЖЕ
2. Седиште на фирма на домашна адреса дали може?МОЖЕ
3. Влогот од 5000 еур дали може да се стави на сметка додека се отвори фирма, па после ден два да се подигнат парите односно "позајмат"?СЕ СТАВААТ ПАРИТЕ НА ВРЕМЕНА СМЕТКА И ЛЕЖАТ НА ИСТАТА ДО РЕГИСТРАЦИЈА НА ФИРМАТА
4. Фирмата ќе биде за онлајн продажба на производи, не ми треба ни канцеларија, ни складиште, па не знам како може да се изведе делот со влогот, а да не треба да купувам опрема за работа или да плаќам кирија.ЌЕ ИСКОРИСТИТЕ СТАРА ОПРЕМА КОНПЈУТЕРИ ПРИНТЕРИ КЛИМИ И СЛИЧНО А КИРИЈА НЕ МОРА ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ ДА ПЛАЌАТЕ
5. Адвокат ми бара 250 300 еур за отварање фирма, не знам цени па би прашала дали е тоа мн, малку или нормално?МОЖЕТЕ ДА НАЈДЕТЕ И ЗА ПОЕВТИНО

Ќе ми текне имав уште нешто нејасно.
Не замерувајте, не знам ништп за фирми, ама ми се укажа прилика за увоз на нешто кое кај нас го нема, па не би сакала да пропуштам без да се обидам.

Фала ви многу однапред!
[DOUBLEPOST=1540597256][/DOUBLEPOST]
Што Не? Еден куп прашања има!
По грешка ...погор
Може ли да ми препорачате некој адвокат или сметководител кој си ја знае прилично добро работата, ми треба околу отворање на фирма, па би сакал да се советувам околу правниот дел пред да се започнам.
За општите прашања може и ќе добијам тука одговор:
-дали сеуште може фирмата да се води на домашна адреса?МОЖЕ
-колку вработени мора да имам покрај раководителот?НЕ ПОСТОИ КРИТЕРУМ ВО ОДНОС НА БРОЈ НА ВРАБОТЕНИ А УПРАВИТЕЛОТ ВООПШТО НЕ МОРА ДА БИДЕ ВРАБОТЕН ВО ФИРМАТА И ТОА НЕМА ВРСКА СО РЕГИСТРАЦИЈАТА НА ИСТАТА
-дали раководителот може да е вработен и на друго место или мора да е невработено лице?МОЖЕ НА ДР МЕСТО ДА Е ВРАБОТЕН
-дали може раководителот да биде осигуран на пола работно време?ДА
Фирмата ми е потребна за грубо околу 5 проекти на годишно ниво, се работи за апликативна работа, дел програмирање, дел анализи кои се сработуваат за не повеќе од 6 месеци и скоро целата работа можам да ја сработам самиот и уште еден човек кој ми е близок, па затоа ми е битно да поминам на почеток со што е можно помали трошоци околу плати и придонеси.
Дали има олеснувања ако вработам лице кое нема досегашно работно искуство?
Доколку вработите лице кое пред вработувањето најмалку 3 месеци било невработено имате можност за грант односно да бидете ослободени од плаќање придонеси за истото а сето ова согласно програми на АВРМ
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Prijateli forumdzii jas resiv pred izvesno vreme da zapocnam so davanje na smetkovodstveni uslugi vo kombinacija so odlicna perspektivna advokatka so specijalizacija vo delovno pravo ( otvaranje firmi i se okolu toa vrv e), taka da sme celokupen paket za novi firmi. Sto mozeme da si pripomogneme.
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
679
Здраво. Гледам дека има доста стручни лица тука, па да прашам и да замолам за одговор.
Сакам да отворам фирма, поточно шанк во Спорт Лајф. Ме интерсира процедурата за отварање, трошоците и времетраење на целиот процес... Дали е задолжително да се пријави газдата? Дали управителот може да биде единствен вработен и дали мора тој да биде пријавен?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Процедурата е да се поврзеш со адвокат кој ќе ти ја истера педантно цела постапка која е релативно кратка и не е нешто скапо, зависи од формата на фирмата али ќе те фати околу 200 еур. Имам соработничка адвокатка која врши вакви услуги ако сакаш пиши ќе договориме средба. Да можеш да бидеш управител и да си само ти вработен во фирма
нормално пријавен.
Ако имаш потреба од Овластен сметководител отворен сум за соработка.
Со среќа!

Здраво. Гледам дека има доста стручни лица тука, па да прашам и да замолам за одговор.
Сакам да отворам фирма, поточно шанк во Спорт Лајф. Ме интерсира процедурата за отварање, трошоците и времетраење на целиот процес... Дали е задолжително да се пријави газдата? Дали управителот може да биде единствен вработен и дали мора тој да биде пријавен?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.564
Поени од реакции
3.418
Сакам да отварам нова фирма.
Кај треба прво да почнам?
Дава некоја подршка некаков фонд, зависи тоа од бројот на работиниците?
Колку пари ми требаат минимално?
Фирмата ми е за електроинсталации. Веќе имам екипа од двајца.
Ќе ми треба некој вработен електроинженер со овластување?
Благодарам однапред.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.559
Поени од реакции
17.583
Сакам да отварам нова фирма.
Кај треба прво да почнам?
Дава некоја подршка некаков фонд, зависи тоа од бројот на работиниците?
Колку пари ми требаат минимално?
Фирмата ми е за електроинсталации. Веќе има екипа од двајца.
Ќе ми треба некој вработен електроинженер со овластување?
Благодарам однапред.
Пуштаат преку АВРМ неповратни кредити со некои услови кои се реално поволни, мислам дека минимум треба да ја држиш 1 година фирмата инаку ќе ти бараат поврат на парите. Даваат 3.000 или 5.000 евра преку европски фондови или слично. Обавезно, ако не ти е за утре отворање распрашај се во АВРМ. Е сега парите мислам дека не можеш да ги вадиш од банка, туку само да ги користиш за средства за работа и други трошоци околу работата, како сметководител, кирија и сл.
Не ме држи за збор околу информацииве, можда и нешто грешно е но од прилика тоа е тоа. Ако не ти е итно можеш подобро да се распрашаш во АВРМ пуштаат на неколку месеци вакви акции, а колку што знам во нашата општина скоро 100% од тие што аплицираат добиваат, пошто малку луѓе се пријавуваат.
А за фирма можеш да отвориш кај адвокат или овластен сметководител.[DOUBLEPOST=1551214590][/DOUBLEPOST]п.с. АВРМ-Агенција за вработување на РМ
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
Процедурата е да се поврзеш со адвокат кој ќе ти ја истера педантно цела постапка која е релативно кратка и не е нешто скапо, зависи од формата на фирмата али ќе те фати околу 200 еур. Имам соработничка адвокатка која врши вакви услуги ако сакаш пиши ќе договориме средба. Да можеш да бидеш управител и да си само ти вработен во фирма
нормално пријавен.
Ако имаш потреба од Овластен сметководител отворен сум за соработка.
Со среќа!

kolku pari trebaat minimum za otvaranje firma: tp. i shto e fintata so toa prvo da se registrirash kako nevraboten, pa posle da registrirash firma.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.413
Поени од реакции
1.463
Како се отвара фирма во Македонија како самовработен? Може да се истера целата процедура преку интернет или мора да се оди физички на некој шалтер?

И дали може да се отвори фирма за градежнички услуги преку интернет? Треба ли да се плати нешто? Барав на нет ама не успеав да најдам страна за ова...
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Тоа кај адвокат или сметководител кој што нуди такви услуги, тие вршат регистрација во твое има. /Трошок е 200-250 еур. Можам да ти помогнам со регистрација и со сметководството понатака.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
189
Поени од реакции
268
Здраво, дали знае некој како да се регистрира фирма која ќе увезува половни коли од странство, ќе се растураат и ќе се продаваат како половни делови?
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Здраво, дали знае некој како да се регистрира фирма која ќе увезува половни коли од странство, ќе се растураат и ќе се продаваат како половни делови?
Кај сметководител или адвокат кој има лиценца за регистрација си се регистрираш во соодветната дејност и си цепаш ... едноставно е па после си тераш со бизнисот
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
74
Поени од реакции
13
Zdravo na site.
Pribiram informacii pa me interesira kako odi postapkata za prevzemajne/kupuvajne firma?
Znaci zakonski regulativi kon drzava, knigovotstvo dobavuvaci fakturi?
Sakam da bidam siguren deka do momentot otkako che ja kupam firmata e cista i nema da imam ni jas ni pravnoto lice nekakvi plakajna od minatoto.
Samo dobro upateni.
Vi blagodaram
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
74
Поени од реакции
13
Prijateli forumdzii jas resiv pred izvesno vreme da zapocnam so davanje na smetkovodstveni uslugi vo kombinacija so odlicna perspektivna advokatka so specijalizacija vo delovno pravo ( otvaranje firmi i se okolu toa vrv e), taka da sme celokupen paket za novi firmi. Sto mozeme da si pripomogneme.
Инбокс
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Луѓе ве молам да ми одговори некој што се разбира од правни закони. Треба да направам бизнис идеја за предметот бизнис во 4та година и е прилично сложено и бара истиот бизнис план да е реален и креативен. Групата моја имаше идеја за отварање на фирма што нуди услуги на физички лица, во случајов пронаоѓање на семејни стебла, предци, изводи од некои предци, пронаоѓање на нечие потекло итн. Прашањето ми е дали некако таа фирма може да добие пристап до Државен Архив, изводи во Министерство за правдаитн. Знам дека приватна фирма нема пристап до информации од јавен карактер, но дали извршителитешто имаат пристап до овие информации нудат услуги иможе да бидат ангажирани од фирма за ваква работа?
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
91
Поени од реакции
31
Здраво дечки. Имам идеја за бизнис, и сакам да пробам. Инаку сум студент.. Дали можам да отворам фирма? Дали имам право да земам неповратен кредит? :) Дали некој има искуство веќе со ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom