Регистрирање на фирма?

Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Дали доколку сакам да возам низ Македонија и странство, како превозник (да превезувам патници), треба да отворам фирма?
За лиценца знам дека сигурно треба да се вади ама не сум сигурен за фирма.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Да, треба фирма.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
За колку време најбрзо се регистрира фирма? Знам дека оди брзо па прашањето ми е дали се ќе биде готово за еден ден или треба да чекам неколку дена?
И дали ако ја регистрирам онлајн, ќе треба да доплатам плус пари за да подигнам решение односно потврда за регистрација од ЦР?
За подготовка на документација заедно со поднесување на истата, би биле потребни два до три дена, процедурата пред Централен може да биде еден ден меѓутоа севкупно два до три дена. Задолжително е да ја регистрирате фирмата онлајн (освен ако не регистрирате здружение невладина организација и др) а за тоа не е потребно да доплатите пари, постапката чини 9000 за регистрационен агент согласно адвокатската тарифа....тоа е тоа...
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Сакам да отворам фирма и да купам машина за изработка на машински делови. Машината беи ме чинела околу 20 илјади евра и би би била увезена од странство. На тоа треба да платам 18%ДДВ (3600 евра). На кој начин би можел да си направам поврат на ова ДДВ? Дали ќе треба да продадам роба во вредност од 20 илјади евра за да би можел да направам поврат на овие 3600 евра. Тоа е скоро невозможно да го направам во првите 2 години.
Дали ако се регистрирам како занатчиска фира би можел да постигнам некое олеснување?
Било каков стручен совет би ми бил од голема корист.
Благодарам
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Сакам да отворам фирма и да купам машина за изработка на машински делови. Машината беи ме чинела околу 20 илјади евра и би би била увезена од странство. На тоа треба да платам 18%ДДВ (3600 евра). На кој начин би можел да си направам поврат на ова ДДВ? Дали ќе треба да продадам роба во вредност од 20 илјади евра за да би можел да направам поврат на овие 3600 евра. Тоа е скоро невозможно да го направам во првите 2 години.
Дали ако се регистрирам како занатчиска фира би можел да постигнам некое олеснување?
Било каков стручен совет би ми бил од голема корист.
Благодарам
За да можеш да направиш поврат, треба фирмата да ти е регистрирана за ДДВ, затоа што само со основање на фирма во Централен Регистар таа по дифолт не е ДДВ обврзник. За регистрација за ДДВ има повеќе начини:
- 15 дена од започнување на вршење на дејност;
- доброволна регистрација до 15 јануари секоја година;
- по надминување на промет од 1,000,000 денари.

Откако ќе добиеш решение за ДДВ обврзник, можеш да вршиш поврат на ДДВ и дури тогаш треба да ја увезеш машината. Како ДДВ обврзник треба да поднесуваш ДДВ пријава. Во твојот случај би бил квартален ДДВ обврзник и првата ДДВ пријава би ја поднел до 25 април и би се однесувала за првото тромесечје од 2018.
За самиот поврат имаш две опции, или со ДДВ пријавата означуваш дека сакаш парите да ти се вратат во кеш на сметка, или ги оставаш да се евидентира претплата на ДДВ која ќе ја пребиваш со понатамошните обврски за ДДВ ако планираш да продаваш во Македонија.
Со работењето ќе вршиш и други набавки на материјали, струја и.т.н и на нив можеш да вршиш поврат на ДДВ. Практично, ако го пребиваш ДДВ-то, треба да имаш разлика во цена на сите купени материјали и твојата продажна цена од 20,000 евра за да бидеш на 0 со ДДВ-то од машината.

Е сега, ако си свесен дека за две години нема да направиш вкупен промет 20,000 евра, може треба да размислиш за оправданост на инвестицијата.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
За да можеш да направиш поврат, треба фирмата да ти е регистрирана за ДДВ, затоа што само со основање на фирма во Централен Регистар таа по дифолт не е ДДВ обврзник. За регистрација за ДДВ има повеќе начини:
- 15 дена од започнување на вршење на дејност;
- доброволна регистрација до 15 јануари секоја година;
- по надминување на промет од 1,000,000 денари.

Откако ќе добиеш решение за ДДВ обврзник, можеш да вршиш поврат на ДДВ и дури тогаш треба да ја увезеш машината. Како ДДВ обврзник треба да поднесуваш ДДВ пријава. Во твојот случај би бил квартален ДДВ обврзник и првата ДДВ пријава би ја поднел до 25 април и би се однесувала за првото тромесечје од 2018.
За самиот поврат имаш две опции, или со ДДВ пријавата означуваш дека сакаш парите да ти се вратат во кеш на сметка, или ги оставаш да се евидентира претплата на ДДВ која ќе ја пребиваш со понатамошните обврски за ДДВ ако планираш да продаваш во Македонија.
Со работењето ќе вршиш и други набавки на материјали, струја и.т.н и на нив можеш да вршиш поврат на ДДВ. Практично, ако го пребиваш ДДВ-то, треба да имаш разлика во цена на сите купени материјали и твојата продажна цена од 20,000 евра за да бидеш на 0 со ДДВ-то од машината.
Е сега, ако си свесен дека за две години нема да направиш вкупен промет 20,000 евра, може треба да размислиш за оправданост на инвестицијата.
Благодарам на деталниот одговор.
Јас имам постојан работен однос и ова би ми било секундарна дејност. Еве да кажеме и за 3 или 4 години (во најнеповолен случај) си ја вратам вложената инвестицијата после тоа време и машината и бизнисот ми остануваат како добивка. Сепак во еден рален бизнис не можеш да очкуваш дека ќе бидеш 100% професионален и супер конкурентен во првата година. Ама со тек на време стануваш се понкурентен и попрофесионален. Јас не планирам да живеам од парите од тој бизнис. Само сакам да си ги вложам парите во бизнис кој во иднина би го развивал се повеќе и повеќе. Затоа на почетокот имам само минимални очекувања.

Имам уште едно прашање. Јас како вработен во друга фирма дали може да си работам во мојата фирма со да речеме 2 часа неделно (слушнав имало таква опција) за да не би имал големи трошкови кон државата (или пак воопшто да не се водам како вработен - прочитав на форумов и таква опција)?
Исто така дали ако ја пријавам фирмата како занаетчиска дали би добил некои привилегии?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Со договор за деловно техничка соработка може да работиш и повеќе време колку што јас знам ако сакаш по легалниот начин, ако сакаш нелегално ќе си работиш после работа без договор како што прават голем дел од тие со паралелен бизнис :)

П.С 20 000 евра машина и да не може да си направиш промет од 20 000 евра во две години мене ми изгледа многу лизгав бизнис, си го пресметал одржувањето на машината во тие пари што планираш да ги извадиш? Лешници да насадеше повеќе пари ќе очекуваш со помалку работа :)
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Со договор за деловно техничка соработка може да работиш и повеќе време колку што јас знам ако сакаш по легалниот начин, ако сакаш нелегално ќе си работиш после работа без договор како што прават голем дел од тие со паралелен бизнис :)

П.С 20 000 евра машина и да не може да си направиш промет од 20 000 евра во две години мене ми изгледа многу лизгав бизнис, си го пресметал одржувањето на машината во тие пари што планираш да ги извадиш? Лешници да насадеше повеќе пари ќе очекуваш со помалку работа :)
Грубо кажано 20000 евра ама чисти пари (не промет). Промет можеш да нправиш и 100К ама колку се чисти тоа е друго прашање. Нема проблем со никако одржвање со такво темпо на работа најмалку 10 години. За да имаш проблем со одржување ќе треба 1 милион да завртиш најмалку.
А да се враќаат парите така лесно сите ние би биле газди.
Кога веќе спомна работа после работа - ме интересира може ли да се купи машина од странсво некако ама да не се отвора фирма? Може ли како приватно лице да платам толкава сума и да си ја купам и да ја оцаринам?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Грубо кажано 20000 евра ама чисти пари (не промет). Промет можеш да нправиш и 100К ама колку се чисти тоа е друго прашање. Нема проблем со никако одржвање со такво темпо на работа најмалку 10 години. За да имаш проблем со одржување ќе треба 1 милион да завртиш најмалку.
А да се враќаат парите така лесно сите ние би биле газди.
Кога веќе спомна работа после работа - ме интересира може ли да се купи машина од странсво некако ама да не се отвора фирма? Може ли како приватно лице да платам толкава сума и да си ја купам и да ја оцаринам?
Како приватно лице не знам, а друга фирма да ја купи и да ти ја продаде сигурно е изводливо.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Благодарам на деталниот одговор.
Јас имам постојан работен однос и ова би ми било секундарна дејност. Еве да кажеме и за 3 или 4 години (во најнеповолен случај) си ја вратам вложената инвестицијата после тоа време и машината и бизнисот ми остануваат како добивка. Сепак во еден рален бизнис не можеш да очкуваш дека ќе бидеш 100% професионален и супер конкурентен во првата година. Ама со тек на време стануваш се понкурентен и попрофесионален. Јас не планирам да живеам од парите од тој бизнис. Само сакам да си ги вложам парите во бизнис кој во иднина би го развивал се повеќе и повеќе. Затоа на почетокот имам само минимални очекувања.

Имам уште едно прашање. Јас како вработен во друга фирма дали може да си работам во мојата фирма со да речеме 2 часа неделно (слушнав имало таква опција) за да не би имал големи трошкови кон државата (или пак воопшто да не се водам како вработен - прочитав на форумов и таква опција)?
Исто така дали ако ја пријавам фирмата како занаетчиска дали би добил некои привилегии?
Можеш да работиш 2 часа неделно дополнителна работа, ама ти треба согласност од фирмата кај што си вработен. Ако се пријавиш на минималец, не кошта повеќе од 200-250 евра годишно. При обрт што го најавуваш, глупо е да се замараш за волку мал трошок.
Ако планираш да продаваш на фирми, тешко дека ќе ти купуваат без фактура.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Благодарам на деталниот одговор.
Јас имам постојан работен однос и ова би ми било секундарна дејност. Еве да кажеме и за 3 или 4 години (во најнеповолен случај) си ја вратам вложената инвестицијата после тоа време и машината и бизнисот ми остануваат како добивка. Сепак во еден рален бизнис не можеш да очкуваш дека ќе бидеш 100% професионален и супер конкурентен во првата година. Ама со тек на време стануваш се понкурентен и попрофесионален. Јас не планирам да живеам од парите од тој бизнис. Само сакам да си ги вложам парите во бизнис кој во иднина би го развивал се повеќе и повеќе. Затоа на почетокот имам само минимални очекувања.

Имам уште едно прашање. Јас како вработен во друга фирма дали може да си работам во мојата фирма со да речеме 2 часа неделно (слушнав имало таква опција) за да не би имал големи трошкови кон државата (или пак воопшто да не се водам како вработен - прочитав на форумов и таква опција)?
Исто така дали ако ја пријавам фирмата како занаетчиска дали би добил некои привилегии?
Za da se prijavite kako vraboten mozete НЕ poveke od 10 casa nedelno pokraj rabotata koja vi e full time.
 
B

Bafra

Гостин
Грубо кажано 20000 евра ама чисти пари (не промет). Промет можеш да нправиш и 100К ама колку се чисти тоа е друго прашање. Нема проблем со никако одржвање со такво темпо на работа најмалку 10 години. За да имаш проблем со одржување ќе треба 1 милион да завртиш најмалку.
А да се враќаат парите така лесно сите ние би биле газди.
Кога веќе спомна работа после работа - ме интересира може ли да се купи машина од странсво некако ама да не се отвора фирма? Може ли како приватно лице да платам толкава сума и да си ја купам и да ја оцаринам?
Можеш да си купиш машината. Само ќе треба да си најдеш шпедитер, да му дадеш фактурата или некој друг документ каде што ќе е напишан тарифниот број за да провери да не треба покрај ддв и царина да доплатиш.

Можеш да си управител на фирма а да работиш на друго место.

Врска ддв ќе си прочиташ законот или ќе отидеш кај некој сметководител тој ќе ти објасни можностите, а и така ќе ти треба сметководител ако не за ддв тогаш за персонален.

http://www.ujp.gov.mk/e/regulativa/opis/17

http://www.ujp.gov.mk/mk/publikacii/pogledni/67 за персонален

http://www.ujp.gov.mk/e/pravni_lica/category/374 за ддв и доброволно

А овде имаш чести прашања и одговори:
http://kontaktcentar.ujp.gov.mk:8090/ISKnowledgeBaseExternal/Question

Ако сакаш друго инфо најдобро тркни до проагенс, мсфи или други консултантски куќи, подобро плати ситно ама совет од професионалци може многу да ти заштеди/ заработи
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
Zdravo na site .
Sakam da otvoram nesto kako privaten biznis , da kupam masina za americki( mini) krofni i da prodavam , nesto slicno kako sto ima na plostad vo skopje , pa me interesira dali nekoj e zapoznaen vo vrska so toa , dali znae kakva e procedura sto se treba ??
Vi blagodaram .
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Здраво.

Ако можи малце информација, ќе бидам благодарен.

Ситуацијава е ... Странски државјанин (без македонско државјанство) сака да отвори фирма во Македонија со неколку вработени (2-3), кои ќе работат за тамошен странски пазар. Додека човекот има своја веќе постоечка фирма странство, оваа во Македонија ќе биде нова. Дали фирмите можат да бидат некако поврзани или ќе бидат самостални?

Дали е можно да се изведи такво нешто?
Колку тоа би чинело?
Кои документи се потребни?
Како би се одвививал преносот на пари на вработените (плата, пензиско, здраствено) со оглед на тоа дека странски државјанин без македонско државјанство не може да има сметка тука во Македонија.

Ако заборавив нешто ќе надополнам.

Поз

П.С Тотално сум нов во овие води и имам минимални познавања во истите. Ако треснав некоја зелена се извинувам.
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, јас сум нова во групата може некој да ми каже за проектот за започнување на сопствен бизнис преку аврм?[DOUBLEPOST=1528465239][/DOUBLEPOST]
vaka druze
za da otvoris firma kade sto gazdata ke e edinstven vraboten(dooel) ti treba licna karta , izvod od maticno i potvrda od sud deka ne ti e zabraneto da izvrsuvas dejnost.Toa ke te kosta odprilika nekoi 200 evra da platis advokat da ti ja zavrsi rabotata vo centralen registar(www.crm.org.mk).Sto se odnesuva do plata i davacki ako sakas malku da plakas mozes da se prijavis na minimalec(za sekoja dejnost ima poseben min) a 60% od toa ke ti bidat davacki za penziono , zdravstvo i sl.Na primer ako min za dejnosta sto ke ja vrsis e 8000 MKD ke treba da platis odprilika 5500 MKD davacki.Platata ne si obvrzan da si ja isplakas .... no na kraj od fiskalna godina iako ne si ja isplatil na vkupnata suma ke treba da platis personalec.....
Smetkovoditel ke te kosta 1200 MKD mesecno....
Ako ti treba nesto slobodno prasaj ke ti pomognam
pozdrav
[DOUBLEPOST=1528467353][/DOUBLEPOST]
Здраво, јас сум нова во групата може некој да ми каже за проектот за започнување на сопствен бизнис преку аврм?[DOUBLEPOST=1528465239][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Здраво.

Ако можи малце информација, ќе бидам благодарен.

Ситуацијава е ... Странски државјанин (без македонско државјанство) сака да отвори фирма во Македонија со неколку вработени (2-3), кои ќе работат за тамошен странски пазар. Додека човекот има своја веќе постоечка фирма странство, оваа во Македонија ќе биде нова. Дали фирмите можат да бидат некако поврзани или ќе бидат самостални?

Дали е можно да се изведи такво нешто?
Колку тоа би чинело?
Кои документи се потребни?
Како би се одвививал преносот на пари на вработените (плата, пензиско, здраствено) со оглед на тоа дека странски државјанин без македонско државјанство не може да има сметка тука во Македонија.

Ако заборавив нешто ќе надополнам.

Поз

П.С Тотално сум нов во овие води и имам минимални познавања во истите. Ако треснав некоја зелена се извинувам.
Porakava vi e od poodamna ako prasanjeto uste vi e otvoreno pisete ke vi objasnam

Pozdrav[DOUBLEPOST=1528963771][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site .
Sakam da otvoram nesto kako privaten biznis , da kupam masina za americki( mini) krofni i da prodavam , nesto slicno kako sto ima na plostad vo skopje , pa me interesira dali nekoj e zapoznaen vo vrska so toa , dali znae kakva e procedura sto se treba ??
Vi blagodaram .
Prvo treba da osnovate firma pa potoa od opstinata da barate dozvola za prodavanje na tie krofni na lokacijata na koija sakate...pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom