Регистрирање на фирма?

Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.795
Поени од реакции
2.068
Сакам да отворам козметички салон. Може ли некој да ми каже како оди отварање на фирма и кои трошоци ќе ги имам, освен оние за плта и придонеси и за книговодител. Дали може и кои се условите за подигање кредит и дали има некое даночно ослободување во првата година. Не се разбирам многу во ова па ве молам за помош.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Член 186
(5) Ако при основањето на друштвото целиот износ на паричниот влог не е платен, преостанатиот износ се уплатува на начин определен со договорот за друштвото. Остатокот од влогот мора да се уплати во рок од една година од денот на објавувањето на уписот на основањето на друштвото. Се до плаќањето на целиот износ на паричниот влог, содружникот одговара на друштвото во висина на преземениот влог во согласност со договорот на друштвото.
prasanjevo mi bese za neparicen vlog?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
znaci ako e dooel so godisna s-ka samo ke se pise sifrata za servis i toa e toa? ?????
--- надополнето: 10 декември 2013 во 21:33 ---
koj ima iskustvo so registriranje na firma kade neparicniot vlog po clen 175 od zakon za trgocski drustva ne e vnesen, t.e. do koga treba da se vnese neparicniot vlog i dali mora da se pravi procenka od procenitel. Ili pak kako sto e registrirana firmata nemora nisto da se pravi vo odnos na neparicen vlog? Citam po ova zakonot ama ne mi e bash jasno....
Да, ќе се пише шифрата и приходите остварени по основ на таа шифра, тоа од сметководство ќе си направат, ти само треба да кажеш на време дека имаш или ќе имаш приходи од сервис и тоа е тоа, мада на фискална ќе се види колку пари од што се.

За непаричните и паричните влогови, исто е, мора да се пријави до 1 година во ЦРМ и 1600 ден се плаќа во ЦРМ и кај проценител едно 100 евра да процени влог.
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.311
Поени од реакции
16.747
Малце глупо прашање т.е. не малце туку доста глупо прашање али... Дали при регистрација на фирма мора да се има вработено друго лице освен основачот? Или може да функционира фирмата и без друго вработено лице ?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
113
Малце глупо прашање т.е. не малце туку доста глупо прашање али... Дали при регистрација на фирма мора да се има вработено друго лице освен основачот? Или може да функционира фирмата и без друго вработено лице ?
Може едно исто лице да биде и основач и управител и работник.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.622
Поени од реакции
38.502
Иако тоа лице веќе е сопственик на друга фирма и вработен во неа ?
Да, само ќе ги распредели саатите за работа. Пример во едната на 20 во другата 20 саати. Или може ако едната му е за колку да стои фирмата да се осигура само на 2 саати неделно, на другата останатите до 40 часа неделно. Сфашташ? :)
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.311
Поени од реакции
16.747
Да, само ќе ги распредели саатите за работа. Пример во едната на 20 во другата 20 саати. Или може ако едната му е за колку да стои фирмата да се осигура само на 2 саати неделно, на другата останатите до 40 часа неделно. Сфашташ? :)
Сфаштам, фала пуно :icon_lol:
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Иако тоа лице веќе е сопственик на друга фирма и вработен во неа ?
DA,samo da nema blokirani smetki vo drugata firma.
ako si osnovac na firma so blokirani smetki, nemozes da bides osnovac na nova,a ako si upravitel na firma so blokirani smetki,nemozes da bides ni osnovac ni upravitel na nova.
 
Член од
30 декември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki, prilicno sum nov na forumot, ama mi izgleda navistina super, koristi za golem broj raboti. Bi sakal da ve prasam bidejki diskusijava mi izgleda prilicno relevantna i izdrzana - dali lice koe ima firma TP (trgovec poedinec) bi mozelo da bide osnovac vo nova firma (DOOEL) i dali moze da bide upravitel na firma DOOEL?
Fala vi mnogu odnapred i se nadevam na obostrana sorabotka :)
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Zdravo decki, prilicno sum nov na forumot, ama mi izgleda navistina super, koristi za golem broj raboti. Bi sakal da ve prasam bidejki diskusijava mi izgleda prilicno relevantna i izdrzana - dali lice koe ima firma TP (trgovec poedinec) bi mozelo da bide osnovac vo nova firma (DOOEL) i dali moze da bide upravitel na firma DOOEL?
Fala vi mnogu odnapred i se nadevam na obostrana sorabotka :)
може
 
Член од
12 март 2010
Мислења
194
Поени од реакции
54
Osnovni prasanja od koi mnogu nemaaat poznavanje a bi bile od korist za site onie koi planiraat
vo idnina da zapocnat privatno da si go zarabotuvaat lebot.

Koi uslovi treba da gi ima eden prostor za da se prenameni vo deloven?
Dali e potrebno za obavuvanje na zanaetciska dejnost da se ima registriran deloven prostor?
Ako e potrebno da se registrira kolkavi bi bile trosocite?


Blagodaram.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Регистрирам фирми, цена 6000 денари. Повеќе инфо по пп.
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo,
Sakam da registriram firma sto ke se bavi so trgovija, a ponataka mozebi i so proektiranje.
1. Dali moze da se registrira takva firma?
2. Dali nekoj moze da me posovetuva za pri rgistracija podobro e da angaziram advokat i on da mi zavrsi sve ili da se obidam online da ja registriram ( mislam na kampanjava sto ja sproveduva vladava)
3.Dali znae nekoj kolkavi se troskovite za registracija?

Vi blagodaram.
 
На врв Bottom