Регистрирање на фирма?

Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
хе.., фирма правиш од две причини: за да бидеш правен ентитет со сите предности и маани....и второ затоа што муштериите обично сакаат да ти платат на сметка во банка по фактура..пожелно како ДДВ обврзник, заради тоа што и тие се такви. .
Други причини нема, ако трошоците ги плаќаш кеш , ако не те интересира здравствено и пензиско осигурување, ако имаш муштерии љубители на работење со цврста валута кога им пружаш некаква таму услуга......остани сив...тоа ти е најдобрата можна солуција.;)
Poz,

Pa da, donekade si vo pravo, da ne kazam celosno:). Pricinite zasto otvoram firma mi se tie, da figuriram kako praven subjekt i da mozat firmite da mi plakjaat na faktura vo banka (posto tie taka pretpocitaat), drugo nema. Ako imase nekoja druga opcija kje ja odberev, no tie pretpocitaat taka...

Samo ne te razbiram koga velis, "ako ne te interesira penzisko i zdravstveno osiguruvanje..." - pa neli ako registriram firma (i jas bidam upravitel) mora da se prijavam za penzisko i zdravstveno osiguruvanje (samo jas treba da izberam na koja suma, neli od minimalec pa nagore...), ili mozebi ima i nekoja druga opcija?
I ne te razbiram sto ti znaci toa "firmite pretpocitaat cvrsta valuta"...Sto znaci toa?

Pozdrav
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Poz,

Pa da, donekade si vo pravo, da ne kazam celosno:). Pricinite zasto otvoram firma mi se tie, da figuriram kako praven subjekt i da mozat firmite da mi plakjaat na faktura vo banka (posto tie taka pretpocitaat), drugo nema. Ako imase nekoja druga opcija kje ja odberev, no tie pretpocitaat taka...

Samo ne te razbiram koga velis, "ako ne te interesira penzisko i zdravstveno osiguruvanje..." - pa neli ako registriram firma (i jas bidam upravitel) mora da se prijavam za penzisko i zdravstveno osiguruvanje (samo jas treba da izberam na koja suma, neli od minimalec pa nagore...), ili mozebi ima i nekoja druga opcija?
I ne te razbiram sto ti znaci toa "firmite pretpocitaat cvrsta valuta"...Sto znaci toa?

Pozdrav
Значи да резимираме: продаваш нематеријална услуга.
Немаш во процесот сировини, енергија и помошни материјали. Твоето знаење и ум, со телефонот, лап-топот( PC, a евентуално и сервер) и интернетот, се единствените средства за производство на услугата.
Значи формално не ти треба работилница, дуќан , канцеларија, а со тоа ни разноразни дозволи и слично.Фирмата ја регистрираш на адреса која само ти можеш да ја најдеш и знаеш каде е .
Со УЈП и останати комуницираш само преку депонираната имејл адреса и пошта на Македонија:)
Наплатуваш и плаќаш само преку својата банкарска сметка. Ти си сопственик, единствениот вработен во фирмата, а и нејзин управител.
Како на вработен си плаќаш ПРОСЕЧНА...( немој минимална, срамота е за газда...) плата за таа година, а како сопственик можеш остатокот од заработката после 1,5% данок на добивка на фирмата од бруто фактурирано да си го стаиш у џеб со плаќање на уште 10% персонален данок.Ако го реинвестираш...т.е. оставиш на сметката нема ни тоа , а парите ти се на дофат на рака секогаш...;)
ДДВ плаќаш еднаш годишно, ако си до некаде од милион и нешто денари годишно што значи дека можеш да договориш книговодител на крајот на годината да те среди за даноци и давачки и да напраи завршна сметка. Нормално ,ако си педантен и ако на својот компјутер си праиш сам цела плата до осми во месецот :)
Па со среќа. и не го заборавај претходниот совет: мора да генерираш постојани приходи, не мора големи , но постојани, т.е. имај го на ум тоа што се нарекува проток на пари..илити Cash Flow,ако не..... влегуваш у проблем , кој после ти станува голем проблем.....:vozbud:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Каква е таа регистрација „услужна“? :) Да прерасне во холдинг :)
ДОО ти е двајца или повеќе содружници, а ДООЕЛ ти е едно лице. Неможеш да избегнуваш фискален апарат ако нудиш услуги кои подлежат на ДДВ. Потоа холдинг ти е групација на акционерски друштва, а ти со 3000 евра неможеш да отвориш АД.
ДООЕЛ ќе си регистрираш и со среќа нека ти е.
Па види Леандра,јас досега не сум видел фискален апарат кај било кој мајстор кој поправа телевизори,па си мислев дека слично ќе можам да направам и јас,бидејќи ама баш ич не ми се допаѓаат тие мали апаратчиња а и не знам зошто ќе ми се кога деловите ги набавувам и сега од трето лице а јас само си наплаќам услуга(убава шема,нели?).Второ,знам убаво што е ДОО и ДООЕЛ,ама си велам ајде некој поискусен во оваа област да ми каже која е подобрата опција,и трето тоа за холдингот повеќе го напишав како шега,ама мислам дека шегаџиски почна и финска Нокиа како студентски проект,сигурно тоа студентите се биле големи шегаџии,хахаха!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па види Леандра,јас досега не сум видел фискален апарат кај било кој мајстор кој поправа телевизори,па си мислев дека слично ќе можам да направам и јас,бидејќи ама баш ич не ми се допаѓаат тие мали апаратчиња а и не знам зошто ќе ми се кога деловите ги набавувам и сега од трето лице а јас само си наплаќам услуга(убава шема,нели?).Второ,знам убаво што е ДОО и ДООЕЛ,ама си велам ајде некој поискусен во оваа област да ми каже која е подобрата опција,и трето тоа за холдингот повеќе го напишав како шега,ама мислам дека шегаџиски почна и финска Нокиа како студентски проект,сигурно тоа студентите се биле големи шегаџии,хахаха!
..ова само колку да не бидеш во заблуда..:Финска Нокиа е прво гооолема фабрика за автомобилски гуми, кога онака пуни пара , размислувале каде да почнат да инвестираат , некој им ги посочил Шведските клинци кои го смислија 1G системот..т.е. практичниот мобилен телефон. Нокиа е еден од првите производители..
Нема ништо на овој свет напраено од шегаџии или во гаража.., нормално освен митските приказни подоцна за тоа како било..:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па види Леандра,јас досега не сум видел фискален апарат кај било кој мајстор кој поправа телевизори,па си мислев дека слично ќе можам да направам и јас,бидејќи ама баш ич не ми се допаѓаат тие мали апаратчиња а и не знам зошто ќе ми се кога деловите ги набавувам и сега од трето лице а јас само си наплаќам услуга(убава шема,нели?).Второ,знам убаво што е ДОО и ДООЕЛ,ама си велам ајде некој поискусен во оваа област да ми каже која е подобрата опција,и трето тоа за холдингот повеќе го напишав како шега,ама мислам дека шегаџиски почна и финска Нокиа како студентски проект,сигурно тоа студентите се биле големи шегаџии,хахаха!
Да не се чувствуваш навреден бидејќи нема потреба, во иднина кога нешто не знаеш подобро прашај си и речи незнам. Вака се обидуваш да кажеш нешто, а речениците ти немаат смисла. Знаеш убаво што е ДОО и ДООЕЛ а бараш сам да отвориш фирма со проектот на влада (голема нелогичност тие вршат ли обуки или не вршат) и второ бараш да се регистрираш некако услужно (??) уствари сакаш фирма без давачки на пари кој не се твои, а се стремиш кон холдинг :) И набавуваш на црно, а сакаш да изгледаш озбилна фирма со сите поволности.
Каша попара.
Разгледај прво кој се занаетчии и они како плаќаат давачки кон државата, па види твојата дејност дали е занает и на крај осмели се. Убаво е да си амбициозен, но чисто како совет, молчењето е злато.
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Значи да резимираме: продаваш нематеријална услуга.
Немаш во процесот сировини, енергија и помошни материјали. Твоето знаење и ум, со телефонот, лап-топот( PC, a евентуално и сервер) и интернетот, се единствените средства за производство на услугата.
Значи формално не ти треба работилница, дуќан , канцеларија, а со тоа ни разноразни дозволи и слично.Фирмата ја регистрираш на адреса која само ти можеш да ја најдеш и знаеш каде е .
Со УЈП и останати комуницираш само преку депонираната имејл адреса и пошта на Македонија:)
Наплатуваш и плаќаш само преку својата банкарска сметка. Ти си сопственик, единствениот вработен во фирмата, а и нејзин управител.
Како на вработен си плаќаш ПРОСЕЧНА...( немој минимална, срамота е за газда...) плата за таа година, а како сопственик можеш остатокот од заработката после 1,5% данок на добивка на фирмата од бруто фактурирано да си го стаиш у џеб со плаќање на уште 10% персонален данок.Ако го реинвестираш...т.е. оставиш на сметката нема ни тоа , а парите ти се на дофат на рака секогаш...;)
ДДВ плаќаш еднаш годишно, ако си до некаде од милион и нешто денари годишно што значи дека можеш да договориш книговодител на крајот на годината да те среди за даноци и давачки и да напраи завршна сметка. Нормално ,ако си педантен и ако на својот компјутер си праиш сам цела плата до осми во месецот :)
Па со среќа. и не го заборавај претходниот совет: мора да генерираш постојани приходи, не мора големи , но постојани, т.е. имај го на ум тоа што се нарекува проток на пари..илити Cash Flow,ако не..... влегуваш у проблем , кој после ти станува голем проблем.....:vozbud:
Blagodaram mnogu na postot, mnogu korisen

Tokmu taka, jas so mojot PC i "znaenje" rabotam se. Nemam surovini, proizvodstvo itn.
Megjutoa rabotata moze da bide i vo stranstvo (isto taka samo usluga), dali toa nesto menuva?
I kako sto razbrav dobro, na primer ako spemam edna ponuda za nekoja firma, vo istata treba da gi imam na um: 10% za personalen danok + 1,5% danok na dobivka + 18% DDV i + cenata za mojot trud = na fkupna cena prema strana firma?

Pozdrav
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Blagodaram mnogu na postot, mnogu korisen

Tokmu taka, jas so mojot PC i "znaenje" rabotam se. Nemam surovini, proizvodstvo itn.
Megjutoa rabotata moze da bide i vo stranstvo (isto taka samo usluga), dali toa nesto menuva?
I kako sto razbrav dobro, na primer ako spemam edna ponuda za nekoja firma, vo istata treba da gi imam na um: 10% za personalen danok + 1,5% danok na dobivka + 18% DDV i + cenata za mojot trud = na fkupna cena prema strana firma?

Pozdrav
...нема веза, единствено што треба да мислиш е да направиш реална и на пазарот прифатлива понуда, колку е тоа појма немам. DDV ти се враќа , ако услугата е во извоз.... :)
Ти прво направи си бизнис план , едноставен...но без фантазирање......па после види дали ќе можеш или не..;)
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
E kako toa nema veze...saa vekje nisto ne razbiram :facepalm:. Za povratok na DDV ok, megutoa kje mora da mislam i na tekovnite trosoci sto kje gi imam sekoj mesec (personalen danok i zdravstveno osiguruvanje).
Sepak blagodaram...:cuc:

Pozdrav
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
E kako toa nema veze...saa vekje nisto ne razbiram :facepalm:. Za povratok na DDV ok, megutoa kje mora da mislam i na tekovnite trosoci sto kje gi imam sekoj mesec (personalen danok i zdravstveno osiguruvanje).
Sepak blagodaram...:cuc:

Pozdrav
Нема веза како коментар е дадено во смисол: не прави разлика дали работиш за домашен или странски пазар, значи односите во земјата, со и кон државата остануваат непроменети.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Разгледај прво кој се занаетчии и они како плаќаат давачки кон државата, па види твојата дејност дали е занает и на крај осмели се. Убаво е да си амбициозен, но чисто како совет, молчењето е злато.
Леандриче,мило девојче,на скратено ќе ти кажам без заврзлами: Отварам сервис(услуги,формат и сл.колку за почеток)без да продавам хардвер и опрема.Дали во овој случај ми е потребен фискален апарат? Штосот е да го избегнам набавувањето на тоа мало чудовиште,ти реков и погоре дека не ми е омилено.Секако дека деловите ќе ги набавувам од свои извори,ама за тоа баш УЈП и не мора да знае ;).Второ,ако не е потребен фискален апарат,тогаш веројатно оданочуваат на годишно ниво и влегуваш во некоја ставка во зависност од дејноста.Тука ако знаеш нешто повеќе ќе ти бидам благодарен ако дадеш некое образложение. Еве вчера дознав дека сум влегол во втората фаза на интервјуирање па држете среќа,мада мислам дека ќе биде се ОК,поздрав(y)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Леандриче,мило девојче,на скратено ќе ти кажам без заврзлами: Отварам сервис(услуги,формат и сл.колку за почеток)без да продавам хардвер и опрема.Дали во овој случај ми е потребен фискален апарат? Штосот е да го избегнам набавувањето на тоа мало чудовиште,ти реков и погоре дека не ми е омилено.Секако дека деловите ќе ги набавувам од свои извори,ама за тоа баш УЈП и не мора да знае ;).Второ,ако не е потребен фискален апарат,тогаш веројатно оданочуваат на годишно ниво и влегуваш во некоја ставка во зависност од дејноста.Тука ако знаеш нешто повеќе ќе ти бидам благодарен ако дадеш некое образложение. Еве вчера дознав дека сум влегол во втората фаза на интервјуирање па држете среќа,мада мислам дека ќе биде се ОК,поздрав(y)
Потребен ти е фискален апарат затоа што ќе работиш со готовина, ќе наплаќаш за твоите услуги во кеш. Мислам дека само занаетчиите не се обврзани да бидат фискализирани, а се другото е работа на диво.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Потребен ти е фискален апарат затоа што ќе работиш со готовина, ќе наплаќаш за твоите услуги во кеш. Мислам дека само занаетчиите не се обврзани да бидат фискализирани, а се другото е работа на диво.
Добра фора,само мислам дека ова ќе важи за во Скопје и поголемите градови кадешто луѓето не се познаваат помеѓу себе.
Сакаш образложение? Па еве,ти влегува човек со лаптопче во рака и ти вели ми треба нов windows,стариот ми се заеба од вируси.Е сега ако си во Скопје од кај ќе знаеш дека типов не е некој инспектор кој те мести за да види дали на крај ќе му дадеш фискална за услугата,а ако башка му продадеш компјутер со нелиценциран windows има дупло да наебеш.Е сега во помаллите градови кадешто луѓето се познаваат до трето колено,биди сигурен дека издавањето на фискални за формати и сл.услуги ќе биде сведено на минимум.Така да,има простор за манипулирања во зависност од локацијата и градот во кој живееш.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Значи да резимираме: продаваш нематеријална услуга.
Немаш во процесот сировини, енергија и помошни материјали. Твоето знаење и ум, со телефонот, лап-топот( PC, a евентуално и сервер) и интернетот, се единствените средства за производство на услугата.
Значи формално не ти треба работилница, дуќан , канцеларија, а со тоа ни разноразни дозволи и слично.Фирмата ја регистрираш на адреса која само ти можеш да ја најдеш и знаеш каде е .
Со УЈП и останати комуницираш само преку депонираната имејл адреса и пошта на Македонија:)
Наплатуваш и плаќаш само преку својата банкарска сметка. Ти си сопственик, единствениот вработен во фирмата, а и нејзин управител.
Како на вработен си плаќаш ПРОСЕЧНА...( немој минимална, срамота е за газда...) плата за таа година, а како сопственик можеш остатокот од заработката после 1,5% данок на добивка на фирмата од бруто фактурирано да си го стаиш у џеб со плаќање на уште 10% персонален данок.Ако го реинвестираш...т.е. оставиш на сметката нема ни тоа , а парите ти се на дофат на рака секогаш...;)
ДДВ плаќаш еднаш годишно, ако си до некаде од милион и нешто денари годишно што значи дека можеш да договориш книговодител на крајот на годината да те среди за даноци и давачки и да напраи завршна сметка. Нормално ,ако си педантен и ако на својот компјутер си праиш сам цела плата до осми во месецот :)
Па со среќа. и не го заборавај претходниот совет: мора да генерираш постојани приходи, не мора големи , но постојани, т.е. имај го на ум тоа што се нарекува проток на пари..илити Cash Flow,ако не..... влегуваш у проблем , кој после ти станува голем проблем.....:vozbud:
concrete морав да те цитирам имам некои прашања а гледам запознаен си со тематикава.
Убаво објаснето горе меѓутоа мене ме интересира дали нешто би се сменило од ова горенапишаното доколку фирмата е отворена со двајца газди/косопственици и има уште двајца вработени? Значи во глобала би биле 4 вработени во канцеларија/деловен простор/стан.
На какви даноци подлежи фирмата? Дали 1.5% се плаќа на годишниот бруто приход?
И што сакаше да кажеш со тоа реинвестирање/оставање на пари на сметката?
Дали пари у џеб може да се стават само после една помината година и после плаќање на персоналниот данок? т.е. за да извадиш пари од фирмата во првата година мораш некако да ги оправдаш дека се потрошени ЗА фирмата?
Во врска со ДДВ, не сум обврзник т.е. не треба да платам доколку не надминам бруто приход од 3 милиони денари (според новиот закон)?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандриче,мило девојче,на скратено ќе ти кажам без заврзлами: Отварам сервис(услуги,формат и сл.колку за почеток)без да продавам хардвер и опрема.Дали во овој случај ми е потребен фискален апарат? Штосот е да го избегнам набавувањето на тоа мало чудовиште,ти реков и погоре дека не ми е омилено.Секако дека деловите ќе ги набавувам од свои извори,ама за тоа баш УЈП и не мора да знае ;).Второ,ако не е потребен фискален апарат,тогаш веројатно оданочуваат на годишно ниво и влегуваш во некоја ставка во зависност од дејноста.Тука ако знаеш нешто повеќе ќе ти бидам благодарен ако дадеш некое образложение. Еве вчера дознав дека сум влегол во втората фаза на интервјуирање па држете среќа,мада мислам дека ќе биде се ОК,поздрав(y)
Абе човек или не ме разбираш што сакам да ти кажам или неубаво објаснувам трето нема. Ако продаваш услуги ти треба фискален апарат, ти тоа што сакаш или што несакаш да го имаш е друг муабет. На крај треба завршни сметки да правиш, даноци, ддв како ќе го изведеш тоа? И што има врска дали е мал или голем град, почни без фискален па ќе правиме муабет дали ќе те најдат или нема да те најдат. Уште кога ја регистрираш фирмата во УЈП носиш седиште на фирмата за да може да те најдат. Ова не ти го зборам од лошо или од инат, туку ти кажувам да не си правиш филмови зошто ќе налеташ на некој што не треба.
Немаат фискален само занаетчиите ти пишав погоре види дали таму можеш да се регистрираш со твојата дејност (во што се сомневам).
И на крај краева прај што сакаш и со среќа.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Добра фора,само мислам дека ова ќе важи за во Скопје и поголемите градови кадешто луѓето не се познаваат помеѓу себе.
Сакаш образложение? Па еве,ти влегува човек со лаптопче во рака и ти вели ми треба нов windows,стариот ми се заеба од вируси.Е сега ако си во Скопје од кај ќе знаеш дека типов не е некој инспектор кој те мести за да види дали на крај ќе му дадеш фискална за услугата,а ако башка му продадеш компјутер со нелиценциран windows има дупло да наебеш.Е сега во помаллите градови кадешто луѓето се познаваат до трето колено,биди сигурен дека издавањето на фискални за формати и сл.услуги ќе биде сведено на минимум.Така да,има простор за манипулирања во зависност од локацијата и градот во кој живееш.
Не те разбирам, браша совет дали треба или не а се обидуваш да не убеди дека не треба ... ТРЕБА фискален ако работиш со готовина. Можеш да го избегнеш само ако во комшии имаш банка па сите клиенти ги праќаш со уплатница да ти платат. Се останато ти е ризик и тоа голем. Ќе влезе некој ден непознат кој е службено во твојот град и ќе одбиеш да му направиш брз сервис на ОС-от? Ќе ги празниш сите фиоки постојано од белешки и денарчиња? Една казна не само што ќе ти го собере кајмакот од 1-2 години работење туку може и комплетно да те затвори и задолжи ... мој совет немој да играш така па во кој сакаш град отвори сервис

concrete морав да те цитирам имам некои прашања а гледам запознаен си со тематикава.
Убаво објаснето горе меѓутоа мене ме интересира дали нешто би се сменило од ова горенапишаното доколку фирмата е отворена со двајца газди/косопственици и има уште двајца вработени? Значи во глобала би биле 4 вработени во канцеларија/деловен простор/стан.
На какви даноци подлежи фирмата? Дали 1.5% се плаќа на годишниот бруто приход?
И што сакаше да кажеш со тоа реинвестирање/оставање на пари на сметката?
Дали пари у џеб може да се стават само после една помината година и после плаќање на персоналниот данок? т.е. за да извадиш пари од фирмата во првата година мораш некако да ги оправдаш дека се потрошени ЗА фирмата?
Во врска со ДДВ, не сум обврзник т.е. не треба да платам доколку не надминам бруто приход од 3 милиони денари (според новиот закон)?
Не е битно колку сопственици имаш, а вработените исто можат да работат од дома. Ако веќе работиш во канцеларија истата мора да биде уредно пријавена и да ги исполнува сите услови за работа ... но тоа не го менува односот со УЈП туку со пазарни инспекции (кои стално бараат чудни работи од тип ПП елаборати, лиценци на машини, пријавени вработени, висина на таван, број на кондури и сл.).
Бруто приходот ќе биде оданочен само доколку решиш да поделиш добивка, во спротивно, доколку парите ги реинвестираш во наредната година, односно ги оставиш на сметка за тековно работење истите нема да бидат оданочени (со данок на добивка ... ДДВ неможеш да избегнеш).
Пари од фирмата можеш да вадиш по повеќе основи ... како добивка веќе спомнав, но така извадените пари мора претходно да бидат оданочени со данок на добивка. Во текот на годината можеш да вадиш трошоци (за што нормално мораш да имаш покритие во сметки и сл.), хонорари по договори за дело (кои нормално на крај на годината одат на страна на трошок и ја намалуваат даночната основица) со или без ослободувања (на име авторски, графички дела и сл. кои влијаат на висината на персоналниот во моментот на исплата). Битно, самиот на себе неможеш да си исплатиш пари по основ на одредено дело (иако некои случаи се сосема оправдани, УЈП тешко ги проџвакува и признава).
ДДВ обврзник има сосема друго значење ... но не и она кое го посакуваш, да не плаќаш ДДВ :) Ако не си ДДВ обврзник нема да треба да пресметуваш ДДВ во твоите фактури, нема да имаш ДДВ пресметки, но она што е болно е дека твоите клиенти по основ ана добиените фактури нема да имаат право на поврат на ДДВ ... сето овачесто знае да биде голем проблем и неисплатливо. И да, висината на приходот има влијание дали можеш да бидеш обврзник или не, и дополнително ако си ќе влијае на колкави периоди ќе поднесуваш даночни пресметки.
--- надополнето: 5 март 2012 во 09:09 ---
Немаат фискален само занаетчиите ти пишав погоре види дали таму можеш да се регистрираш со твојата дејност (во што се сомневам).
Немој да се сомневаш ... компјутерски услуги нема да може да врши под параван на занаетчиска услуга. Или пак повторно ќе се врати на истото, дека во другите градови може да се заобиколи и да се работи на црно (но тука мислам не е поентата да збориме што може на црно, туку како треба) ... се додека не го посети некој навидум забавен чичко :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom