Регистар на педофили за поголема заштита на децата

Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Многу добар потег. Кога таков човек веќе може, и е способен да направи таков одвратен чин, барем нека го видат сите кој е и како е.
А инаку според мене за таквите треба казна - на плоштад да ги стават и кој ќе стигне да ги мава, ма да и тоа би им било мала казна.
 
L

Löwe

Гостин
Не знам што е со сајтот, дека прв ден денеска може затоа. Многу посети и така. Прееска јас отварав и го отвараше.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Одлично... конечно да се направи нешто во врска со педофилијата кај нас. Нека бидат изложени така, со сите лични податоци за да бидат брука и да ги знаат сите. Ја сум за да им се укинат и некои привилегии што ги имаат... како на пример воздухот што го дишат, али јбг.... ние сме демократска земја и не можеме смртна казна да воведеме.
Затоа овака јавно ќе бидат изложени и ќе го трпат гневот од околината што ги опкружува, тоа нека им биде казна...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не знам што ќар од регистерот. Колку има...100-200 ...икс педофили. Како ќе се превенира заштита на деца? Наместо полиција на улица, одговорни полицајци по училишта, населби и маала, ќе добиеме база со слики според кои ние и децата треба да се раководиме...како? Параноично ќе се загледуваме во секое лице, притоа пребарувајќи низ базата...упс, неаме пц на улица... :notworthy:
Освен 70-80 години затвор и ефикасни служби, се друго е обичен зафат заради популарност.
Па глупаво е да се загледуваш во секого - но добро ќе знаеш дали првиот комшија ти е педофил. И дали тоа што сака да ти го причува детето додека си на пазар, е нешто друго, а не соседска срдечност.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
72
Поени од реакции
69
Дали некој размислува за отварање на посебна единица под МВР, односно одделот за интернет криминал, која ќе се занимава со ловење на педофили на интернет? Интернетот е најмоќната алатка на педофилите, а може да стане и најмоќната алатка за ловење на истите. Со едно логирање има да фатам 5 педофили на фејсбук, топ.мк и слични сајтови за "запознавање"...
А нема?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Дали некој размислува за отварање на посебна единица под МВР, односно одделот за интернет криминал, која ќе се занимава со ловење на педофили на интернет? Интернетот е најмоќната алатка на педофилите, а може да стане и најмоќната алатка за ловење на истите. Со едно логирање има да фатам 5 педофили на фејсбук, топ.мк и слични сајтови за "запознавање"...
Едно време кажуваа дека имало, као дека ги следат социјалните мрежи , пошто од таму најчесто почнува целата приказна и постапка, само што греота за децата што не разбираат, па да ги подлажеш и со лижавче или 20 денари ќе потрчаат ... ( може и не сум у право , тоа е мое мислење :) ) , инаку што е до мене , поарно КАСТРАЦИЈА, па нека шета и необележан после ако сака, ништо неможе да направи, дури нема да може ни основните потреби да ги извршува нормално... самошто сега засега институциите мислат дека тоа е престрога казна :unsure: ( по мене :sick: )
--- надополнето: 4 јуни 2012 во 02:31 ---
Попат, иам една забелешка до регистарот ( можеби само кај мене е така ) дава само Име Презиме Улица на живеење... што ке ми тоа кога не знам ниедно име и презиме на ниеден педофил досега од тие што се уапсени ... треба да ги стават сите на една страна и + опција за пребарување по име презиме така ќе е најдобро :)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Дефинитивно Штип е мал град. Имам слушано кои луѓе се осудувани, ама друго е вака кога ќе ги видиш на слика и ќе си речеш: „абе овој го знам“. Ептен језиво ми падна. Нека скапат, пичка им матер.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Има девојки од по 20 години и 25..зарем тие се осудиле на педофилија да му е*ем..
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
72
Поени од реакции
69
Има девојки од по 20 години и 25..зарем тие се осудиле на педофилија да му е*ем..
EEEEE.... ја гледаш некоја капка, се мислиш дали на кафе да ја викнеш,
ама џабе. Мерак има она на дечиња. Барем сега ќе се срушат стереотипите
дека само мажите се педофили.

Јас мислам дека има и дека е заедно со единицата за компјутерски криминал.
Само мислам дека им е маана што работат по пријава, а не да ги ловат.
А всушност кога ќе размислам подобро, ако нема ловење и ако се само по пријава
мочај му се на тоа. Туке нема никаква превенција.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Многу језиво ова... би требало да е во ред ама немам некои познавања од темата за да дискутирам (човекови права, кривичен закон и останати правни работи)... не ми е јасно тоа со злоупотреба на податоците за што е предвидено затвор до 6 месеци... што подразбираат под злоупотреба... тоа што луѓето ќе го викаат педофил и ќе го малтретираат кај ќе стигне? Тоа е само логична последица од јавното изложување... Се прашувам да не треба да судат луѓе кои само побурно реагираат на неправди...
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
EEEEE.... ја гледаш некоја капка, се мислиш дали на кафе да ја викнеш,
ама џабе. Мерак има она на дечиња. Барем сега ќе се срушат стереотипите
дека само мажите се педофили.
:pos: :pos: :pos: ја прашувам ја озбилно една моја помлада другарка да се пробаме у врскичка, не бре нема шанси, кога шо било работа она се залета за еден помлад од неа. Аман де повеќето што ги знам бараат постар она за помлад и зашо? Па така и било поинтересно невини фацички изгубенки момчиња нешо :pos: :tapp:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Многу језиво ова... би требало да е во ред ама немам некои познавања од темата за да дискутирам (човекови права, кривичен закон и останати правни работи)... не ми е јасно тоа со злоупотреба на податоците за што е предвидено затвор до 6 месеци... што подразбираат под злоупотреба... тоа што луѓето ќе го викаат педофил и ќе го малтретираат кај ќе стигне? Тоа е само логична последица од јавното изложување... Се прашувам да не треба да судат луѓе кои само побурно реагираат на неправди...
Поентата со тоа е луѓето да не си ја земаат правдата во свои раце, дека има закони и институции кои се грижат за истата да биде спроведена. Не дека ги оправдувам монструмите, сами си го заслужиле и барале тоа, ама тие слики и тој регистар е создаден за да јас, ти, Петре, Стојче да бидеме внимателни кога станува збор за нашите деца, а не да одиме и да ја земаме правдата во наши раце. Во спротивно, секој ќе се одмаздува на секого и ќе стане каша попара, нема да се знае кој пие кој плаќа.

Инаку јас сум тотално за. Треба да знам во каква околина живеам јас и во какво опкружување ќе растат моите деца. Во секој случај нема да го реши проблемот, болни луѓе ќе си постојат и понатаму. Во Америка одамна има ваков регистар, тие што се регистрирани ок, пазат што прават, се лечат (иако тоа ми е сомнително, не верувам дека можат да се излечат) и сл., ама што правиме со дуплиот број педофили кои се нерегистрирани? Луѓе кои се мирни, “добри“ и “почитувани“ граѓани на општеството? Луѓе за кои никогаш не би претпоставиле? Тука лежи проблемот. Ова е одлично, од мене има огроомна поддршка, само мора да се работи за сведување на педофилијата на минимум преку креирање програми и цела мрежа посветена само на нивно фаќање.
Ужасни суштества.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
72
Поени од реакции
69
:pos: :pos: :pos: ја прашувам ја озбилно една моја помлада другарка да се пробаме у врскичка, не бре нема шанси, кога шо било работа она се залета за еден помлад од неа. Аман де повеќето што ги знам бараат постар она за помлад и зашо? Па така и било поинтересно невини фацички изгубенки момчиња нешо :pos: :tapp:
Имаше еден случај, 1995-96 така нешто (тогаш го слушнав, може бил порано),
уште кога бев средно. 5 жени од едно Гостиварско село (мислам Гостивар
беше не сум сигурен), викаат на помош дома едно момче 16-17 години.
И момчево помага што помага. Едната го дрогира и го носи во соба.
Го врзува за кревет и почиња реденка од сите 5 жени, која колку можела и колку сакала.
Незнам колку пати или саати терало ова, само знам дека на крај момчето го закопаа,
а да не пукне брука помеѓу селаните работата била заташкана и ни една од тие „меракликите“
нема одговарано за „меракот“.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Добро што го отворија сајтов да знам од кого да се пазам да не ме нападне некој :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom