Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
ПАЗАРЕН ИНСПЕКТОРАТ: НЕМА ДА СЕ ТОЛЕРИРА ПУШЕЊЕ ВО КАФУЛИЊАТА
Инспекциските служби вечерва ќе им дозволат на угостителските локали да работат два часа подолго од вообичаеното, но нема да толерираат пушење во затворените објекти или продажба на алкохол на малолетници.

Во Државниот пазарен инспекторат велат дека иако е Нова година, инспекторите не празнуваат, туку дежураат.

- Сопствениците на локалите, но и гостите знаат да се опуштат бидејќи е Нова година и мислат дека никој не ги контролира. Но, имаме дежурни инспекциски екипи, кои се повикуваат по потреба и излегуваат на терен по пријава - објаснува Виктор Дерменџиев, директор на Државниот пазарен инспекторат.

Според искуството од изминатите години, сопствениците на угостителските објекти за Нова година генерално го почитуваат законот кога станува збор за работното време, пушењето во локалите и служењето алкохол на малолетни лица
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=BCE9C3A190CAA140A37DA5AAEAD16B49
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Спротивно мислење не е лоша работа... па дури и ако се заснова на фантазиски конструкции од „интернет научници„. Проблемот е во наметнувањето на својот избор на други луѓе.

Значи се е ОК со мене, ако некој сака да верува дека тутунската зависност е здрава и полезна работа. Но кога истиот ќе дојде да ми „објаснува„ мене дека и мене ми е супер да му го дишам чадот... е тогаш имаме проблем.
Затоа има закон, за да не мора да се објаснуваме што е штетно а што е добро. Пушењето тутун не е забрането, забрането е да се трујат непушачите (ок, освен ако не сте Владата на РМ... тогаш имате право да ја труете целата популација, и непушачи и пушачи).
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Колегата мој на работа, од кога ги остави цигарите пред 5 години, разви алергии кој докторите уште не се способни да му го најдат коренот. И си кашла како никогаш порано.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Колегата мој на работа, од кога ги остави цигарите пред 5 години, разви алергии кој докторите уште не се способни да му го најдат коренот. И си кашла како никогаш порано.
Од цигарите му се:D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Разбирам дека на тие што се пушачи ова ќе им направи кеиф, али мислам дека е апла погрешно да се дозволи повторно пушење во затворени објекти или во тие терасите. Од која мака јас како непушач да излезам со чиста облека, а да се вратам смрден на цигари и уште потрагично да го дишам и пасивно да се трујам. Кој е толку зависен да мора да запали цигара во тие 2-3 саати ќе си излезе на 2 минути и ќе запали, али да трпат уште еден куп заради неговиот кеиф не е ни правилно ни паметно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Demek nesto rabotime, promovirame pusenje, pedofilija, prostitucija, i.t.n
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Како бе не ги фаќа некоја болештина ваквите идиоти како овој, овие насила ненормални се прават, ова беше еден од ретките добри закони донесен од претходната влада и него го променија, дојде пак времето да излезеш со чисти алишта и кога ќе се вратиш дома да смрдиш на цигари поради што некои ги мрзи да излезат на 2 минути надвор или да се стрпат 1-2 саати дури се во затворен простор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како бе не ги фаќа некоја болештина ваквите идиоти како овој, овие насила ненормални се прават, ова беше еден од ретките добри закони донесен од претходната влада и него го променија, дојде пак времето да излезеш со чисти алишта и кога ќе се вратиш дома да смрдиш на цигари поради што некои ги мрзи да излезат на 2 минути надвор или да се стрпат 1-2 саати дури се во затворен простор.
Нема трпение кај зависности, само оди докажи им дека се болни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom