Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Нешто ми мине низ глава дека можеби Ванлок го составил овој закон,има вистина или нема?
Штом и дома не дозволува да му доаѓаат луѓе на гости и да се осеќаат фино (знаеш она -добредојде гостину, чувствувај се како дома), па и да запалат цигара...мејби :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Вакви глупости -дома закон- ни се за слушање, ни за читање.

Со инка да му ставав досега ќе влезеше. Дал си ти закон или не...едно велам, друго збориш. Јас дома закон :nesvest: што везе нема со муабетот.

Дома кај мене кој сака нека запали, кој нејќе не мора...битно е друштво...ептен забега со одговорот во друг правец.
ај пак ќе постирам, пошто да цртам не можам
Ова те прашав

ова ти ми одговори
Ете го одговорот на славниот Ванлок, дома нема кејф да прима гости и роднини ако пушат???
ако не ти е до дружење...побитно ти е цигарата, јбг, нема лек. моеш после искачање на гости да ги избришеш кваките од вратите. :nesvest:

не да не сфаќаш, џабе се трудам, иде све у ветар...а бараше конструктивен разговор...а самиот дали го пружаш???
Како тоа не сум конструктивен кога велам дека дома сам одлучуваш.
Тоа е лична слобода да одлучиш за себе без да имаш право да одлучиш за сите други. Како е ова неконструктивно?
Или сакаш да кажеш дека јас немам право да одлучам дека здравјето на мене и моите ми е побитно од правењето кеиф на гостинот. Според мене гостинот е тој што треба да знае што е тоа добро однесување и да цени кога некој не сака да му се пуши по дома
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Чекај чекај, тебе не ти е битно друштво, луѓе, пријатели...живот генерално. тебе ти е најбитно Ти и твоето здравје, ти, тебе. Оф леле,:tapp: вака може само хипохондрици да размислуваат
имаа право некои...ама не ги послушав. Ко велам дека си опседнат со _мене, јас, моето...во секој пост тоа го потенцираш.
Ај отиде и муабетов у
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Ти го отера таму...

Како можеш да кажеш дека не ми се важни друштво, луѓе, пријатели...живот генерално, затоа што не сакам пушење?
Тоа што гледаш дека потенцирам ама не успаваш баш да го издвоиш е следново.
Друштво, луѓе, пријатели...живот генерално, тоа не се работи што некој (пушач) треба да „уценува„ со своето инсистирање да пуши во друштво што не го сака тоа.
Да, типичниот став на пушачите е баш тој, ако не се согласуваш да истрпиш ти не сакаш да се дружиш.

Епа господа (пушачи), јас не сакам да трпам, разберете дека има луѓе што имаат понакво гледиште во однос на здравјето и последиците на истото од тутунскиот дим. Ако дружењето со тоа се уценува, тогаш дружење нема да има. Ама по наш избор, туку по ваш.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Епа господа (пушачи), јас не сакам да трпам, разберете дека има луѓе што имаат понакво гледиште во однос на здравјето и последиците на истото од тутунскиот дим. Ако дружењето со тоа се уценува, тогаш дружење нема да има. Ама по наш избор, туку по ваш.
Ти више и не знаеш што пишуваш, едно те исто, здравјето па здравјето како папагал, оток стана веќе, димот од цигарите го направи поопасен и од еболата.. оди упм веќе досаден си...
..да трпиш.....стварно бе ....те трпи ли некој тебе....



За крај, што стана со она....во кафана исто како и дома...:helou:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
За крај, Воне, остана да ги игнорираш тие што ти досаѓаат толку многу, за тоа имаш дури и опција во корисничкиот панел.

Кафана може да чуствуваш како дома, што од друга страна пак не значи дека таму можеш да правиш исто што и дома. Пробај у кафана да шеташ по боксерки или да и се качиш на девојка ти па ќе ти стане јасна разликата...

И за крај, во врска со димот од цигарите. Не, тој не е по-опасен од ебола, ама и гонореата не е по-опасна од ебола па пак не можеш да кажеш дека би сакал да ја имаш...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Што не се води асална дискусија не се води, него ќе ми сумира некој како е де факто ситуацијата на терен сега за сега.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Ама човеку, протести наведи ми кога и каде се случиле тоа ме интересира, прекини да ми ги бладаш едни те исти работи те молам. Јас се осеќам дискриминирана и неможеш ти со твојот пост да ме убедиш во спротивното. Кажи ми ајде, наведи ми, кога и каде се случил протест, кога јавно сте излегле вие непушачите да протестирате дека димот од цигарите ви смета тоа ме интересира. Има ли некаде во твојата статистика на отворени теми, тема со наслов (100ти пат кажувам) да се забрани пушењето на јавни места. Просветли ме ајде да не го кажувам истото по незнам кој пат.
ама ич не се мачи џабе сум бил сум видел како и многу пред мене.се ке добиеш исти одговори кои врска немаат со прашањето, како ауто респондер.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Што не се води асална дискусија не се води, него ќе ми сумира некој како е де факто ситуацијата на терен сега за сега.
Не се пуши во затворени простории,само на отворено надвор од објекти и пијачка е забрането да се држи во рака.
На терен,од 1 Март стартува слободното пушење на летни тераси,што значи пред кафичи на маса ќе се пуши.Вчера минев покрај кеј,масите кои се извадени надвор имаат и пепељари,а 1 Март не е сеуште.Ова е на некои места,некои немаат пепељари и сеуште не се пуши кај нив.
Од друга страна во елитни ресторани некаде се пуши,каде легално од страна на келнерот им се носи внатре пепељара.Со образложение дкеа они законот нема да го почитуваат.Во еден ноќен бар популарен исто така се пуши,газдата е во роднинска врска со Грујо.
Низ Македонија централна и источна воглавном се почитува законот,Охрид исто така.Во западна Македонија во ударните локали се почитува,во селата не баш.
Значи законов кој сака го почитува,кој не сака и има врски си прави како му одговара.Со други зборови каша-попара како и целиот систем во државата.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај нека бидат сигурни дека нема да им дадат.. а ако има дадат ја ке одам да протестирам прв пред собрание. прво ни забранија сеа ни дозволуваат. гомнари. па добро бе стоки ли сме ние па ке си играат со нас како сакаат...

дебилана !!!
 
P

Princ

Гостин


Горан Трајковски, директорот на УЈП си пуши цигари во канцеларија. Во салата за состаноци на Управата за јавни приходи додека држеше брифинг за новинарите, Трајковски испуши неколку цигари.

Камерата на А1 Телевизија го сними подоцна кога самиот дозволи снимателите да ги регистрираат документите за кои тој претходно говореше со новинарите.

Полните пепелници, кутијата цигари на масата, сведочеа дека токму во оваа државна институција, се крши Законот за заштита од пушењето.

Првиот човек на Управата, спротивно на одредбите од овој Закон запали цигара во работна просторија, во административна зграда.
Извор

Браво директоре :tv:
Јавна тајна дека оние што го донесоа законот, апсолутно не го почитуваат. Пак се пуши по канцеларии. Само јас будала мрзнев прееска надвор.
 
P

Princ

Гостин
Не гледам јас поента во казнувањето (кога утре директорот пак ќе си пуши во канцеларија, дур не го фати некоја камера како го прави тоа).
Јас пре би за модификација на законот според реалните можности/потреби. Во сите државни институции во кои имам влезено по канцеларии, кога ти нудат сок/кафе те прашуваат и за пепељара да не треба случајно. Значи промашен е законот и не треба толку ригорозен да биде, за реално да се почитува.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Нема само глоба ,во озбилни држави си поднесува оставка .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom