Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Нема краток заклучок.
Ако сакаш краток заклучок, направи го сам.
Пак ќе те прашам кој е накратко заклучокот пошто низ неколку постови веќе се поистоветуваш со тој пост.
И пак ќе прашам -низ колку држави си видел како се живее и работи надвор од Македонија? Макар европски.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Видиш, Ванлок, понекогаш треба да се свртиш кон старите, традиционални нешта, пошто мудроста и искуствените знаења оттаму доаѓаат. Па ќе знаеш дека во минатото покрај црквата и селската чешма трета по ред во однос на социјализацијата (или тогашно дружење, соживеење) била кафаната, дури и во нејзиниот најпримитивен облик.
Ако традицијата е традиција на труење, тогаш мене не ми треба.
Јас „традиционално„ добро си проаѓам во кафана или кафич и без тутун.

Пак ќе те прашам кој е накратко заклучокот пошто низ неколку постови веќе се поистоветуваш со тој пост.
Не се поистоветувам со тој пост, некои негови гледишта ги делам ама најголема причина што го наведував тој негов пост е затоа што тоа е најцелосното мислење во темава од социолошки и општествен аспект. И ако веќе сакаш тој пост или одреден аспект од неговото мислење да го дискутираме, почни со дискусија. Јас веќе кажав што го имав во однос на тоа.

И пак ќе прашам -низ колку држави си видел како се живее и работи надвор од Македонија? Макар европски.
Италија, повеќе пати имам одено на обука во фирмата која ја произведува опремата со која работам. Прв пат '99 уште тогаш сите пушачи излегуваа пред зграда а во холовите, прикладно, беа ставени автомати за кафе.
Германија исто, само за разлика од Италијанците (кои излегуваа кога ќе им се ќефне) имаат точно одредени (2) паузи, една долга за ручек и една кратка. Не дека многу од Германците што јас ги запознав пушеа. Надвор од тие паузи и само надвор немаше никаво пушење на работа во тие фирми.
Во Луксембург во школската институција каде бев повеќе пати, е слично како во Германија. Исто и во сличната институција во Монтреал, Канада.

После донесувањата на ваквите закони ширум Европа сум бил само во Луксембург, дел од клубовите имаа дозвола за пушење во точно определени саати, во ниеден ресторан не беше дозволено пушење. И во Швајцарија секаде каде што бев на два пати прошлава година, пушењето беше забрането.


Како и да е за нашето решение кажав што мислам и тоа ме засега многу повеќе од тие во другите земји. Да повторам, за мене законот е добар затоа што штити од пасивно пушење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.166
законот не штити од пасивно а богами и активно пушење ама кој закон ке не заштити од глупоста и идиотизмот на човечкиот фактор, од шетаните и просветлени луѓе или што би рекол тони михајловски државата има институции ама за жал не функционираат!!!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
законот не штити од пасивно а богами и активно пушење ама кој закон ке не заштити од глупоста и идиотизмот на човечкиот фактор...
Е тоа од други закони барај... ама барем се согласуваш со нешто.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Податоците ми се од пред +5 години (нема више шетање, младите имаат предност :) ), зависно од местото и отприлика времето кога сум бил. Искуствата се подруги
Прв пат '99 уште тогаш сите пушачи излегуваа пред зграда а во холовите, прикладно, беа ставени автомати за кафе.
Рим беше дозволено (у ствари тогаш немаше забрана ниту во кафанче) во фоајето на хотелот-пред 12 години.

Германија исто
Пред 8-10 години (од коа сум бил) можеше да се пуши било каде

Луксембург од секогаш бил вирдо град, стерилизирано место и сите вакви новотарии први ги применуваа (посебно европските институции Жан Моне објектот и сличните). Пред 2-3 години веќе имаше пепелници надвор.

Лисабон се пушеше у хотелскиот ресторан (немав доволно време и денови да проверам у кафана).
Будимпешта (до пред 7-8 години ваљда) се пушеше и у диско и у кафаните...насекаде.
Виена имаше пепелници дури во ВЦ во собите закачени на ѕид, поред тоалетна шоља. Пушевме у кафана (ова времето као џермани -пред 8-10 г.)
Лондон имаше посебна просторија за пушење.
Копенхаген имаше посебна тераса во самата институција со маси и столици, као луѓе пушевме. За кафана...малку беше скапо да припариме :)
Оребро беше доста строго, но имаше посебни простории со маси и отомани каде седиш пушиш и сркаш кафе. Стокхолом исто, имаше хотели со соби за пушачи и непушачи (одбрав за непушачи да не се двојам од колешките, сепак не одам сам). Бевме у 2-3 кафани каде не се пушеше (пак да не се двојам), но шведските колеги ми спомнаа дека имаше и места каде се пуши. На улица никој не ми бранеше, глеав и фрлени пикавци (не беше забрането и во другите земји).
Загреб до пред нивниот закон се пушеше насекаде...и кафичи и на работа (кај што нема компјутери) освен во канцеларии.
Варшава исто можеше во хотелот во ресторанот и во собите.
Братислава (тоа време) немав време да проверам кафана, но во пансионите можеше да се пуши.

Сега дал е така не знам, но овие информации ги имам од тогаш како такви (Стокхолм, Копенхаген и Луксембург најтазе). Дури и на аеродромите не беше сосем забрането, имаше места за пушачи.

Грција неам одено низ такви места, но од колешката пред месец дена добив инфо дека во големите (као Рамстор) маркети има места и за пушачи (башка има претходно дадено податок и од Сител дека можност за избор постои во Грција како членка на ЕУ).

Значи на некои места немаше забрана, на некои имаше, но имаше можност и за избор без забрана или каде имаше забрането (најчесто по фирмите и/или хотелите) постоеја посебни простории за пушачи.

САД неам идено, но од коментарот од човекот постиран во Нова Македонија се гледа дека и таму има можност за Неговото величество Избор.

И ако забележиш, за разлика од она ти што го велиш Ванлок, јас не тргнував од постулатот "мене ми е добро, јас добро се осеќам, мене ми е таман..." туку од мнозинството и доколку повеќето беа непушачи се повинував на нивните желби...дружењето беше пред се-ако се непушачи идев со нив без цигара, ако се пушачи...уживав во дрогирањето. Но тоа е период од по недела, две или месец-па ќе издржам, а овде дома е цел живот.

На крају краева, доколку некој од (пред да се оженам) мое друштво недај боже се шприцал и со хероин или пушел марихуана, би бил со него било каде без разлика што тоа не го практикувам или ми смета.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Сакаш да кажеш дека во Германија си видел како пушат на работно место? Или во Италија?? На работно место скоро секаде во ЕУ пушењето е одамна забрането.

Во врска со другиве работи што ги спомна, друго е кога, во одредена ситуација по свој избор ќе решиш еднократно да направиш компромис, во мој случај да се изложам на штетно влијание односно дим од цигари, или ти на пример со колешките кога си апстинирал во непушачки хотел, а друго кога по дифолт мораш да бидеш изложен на истите, како пред законот во сите локали, ресторани, кафани, кафичи. Во едниот случај имаш избор а во другиот немаш.

Никој не кажа дека луѓето со пороци треба да се избегнуваат, ниту се залагам за такво нешто. А има разлика меѓу пушењето тутун и помеѓу работите како што се хероин или мара. Прво, илегални се а второ многу помал број луѓе ги практикуваат.
За разлика од нив тутунот го конзумира окулу една третина од населението.
Мислата ми е дека тешко дека некогаш си доживеал некој да се опне со хорс во јавност или да си зашмрка кока. Единствено можеби некогаш си доживеал да помирисаш дим од мара од некој што е распложен за ризик. (што исто не е во ред)

Сходно на тоа, конзументите на гореспомнатите (и слични) работи не ги загадуваат јавните простории со штетни нуспроизводи како што е димот од тутунот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Германија си видел како пушат на работно место? Или во Италија?? На работно место скоро секаде во ЕУ пушењето е одамна забрането.
Не на работно место кај што имашекомпјутери, имаа едно сопче. А било каде- тоа беше тогаш за во кафанче, сега не знам но сигурно имаат решено и од тој аспект.
Италила исто можеше секаде по кфаните и во хотелите...затоа ти напоменав, пред 8-10 години.
Но битното е ова
САД неам идено, но од коментарот од човекот постиран во Нова Македонија се гледа дека и таму има можност за Неговото величество Избор.
и ова
Грција неам одено низ такви места, но од колешката пред месец дена добив инфо дека во големите (као Рамстор) маркети има места и за пушачи (башка има претходно дадено податок и од Сител дека можност за избор постои во Грција како членка на ЕУ).
и ова
Лондон имаше посебна просторија за пушење.
Копенхаген имаше посебна тераса во самата институција со маси и столици, као луѓе пушевме.
и ова
Оребро беше доста строго, но имаше посебни простории со маси и отомани каде седиш пушиш и сркаш кафе. Стокхолом исто, имаше хотели со соби за пушачи и непушачи (одбрав за непушачи да не се двојам од колешките, сепак не одам сам). Бевме у 2-3 кафани каде не се пушеше (пак да не се двојам), но шведските колеги ми спомнаа дека имаше и места каде се пуши. На улица никој не ми бранеше, глеав и фрлени пикавци (не беше забрането и во другите земји).
Зошто во земји према кои ние сме као Порто Принс за нас има можност и за едни и за други, а овде нема?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.166
да де се согласуваме во нешто , дека институциите на државата не функционираат. да функционираја сите ке бевме порајат.и вие и ние и спанаќот.да го собереја на време и комшиите рајат и куќата немаше да му изгори и немаше да тресе глупости на телевизија.кој е од битола ке свати:tapp:


јако а што ке речите на ова


а богами и на ова
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Барем нека обезбедет топла просторија за пушачиве,не да мрзниме надвор и цело време да сме настинати. А уште појако е шо законов не го напраја зато шо многу беа загрижени за пасивниве пушачи туку само за пари. Такви закони со кој некој се богатит шо ќе фатит малце чад в кафана, не се потребни.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Во Словенија например, за пушење по аеродромите има едни мали стаклени ко телефонски кабини. Стоиш таму пушиш, а сите што поминуваат на аеродомот те гледат. На моите другари им беше многу непријатно во тоа кабината, си излегоа надвор да си ја испушат на раат втората цигара.
Лично ја имам видено кабината на љубљански аеродром.


Разликата кафанче/кафич/диско со цигара и бес цигара е огромна, (посебно за кафанче).
Не е тоа тоа. Нема лезет вака.
Тој што не пушел не знае
И тој што не пробал хероин не знае што лезет е кога ќе се боцнеш во вена.

Податоците ми се од пред +5 години (нема више шетање, младите имаат предност :) ), зависно од местото и отприлика времето кога сум бил. Искуствата се подруги..........
Лурц јас може не сум до толку шетан колку тебе а и не сум заприметувал како и каде смее и не смее да се пуши бидејќи едноставно сум непушач и бидејќи не ме интересирало, но сум во Германија веќе 5 години и знам многу подетално да ја опишам ситуацијата овде (првите закони за забрана за пушење се од пред едно 3-4 години) и кои се ефектите. НО секогаш мора да имаш на ум дека едно решение кое кое ја има постигнато целта во една земја не значи дека ќе ја постигне и истата цел односно истите ефекти и во друга земја. Тоа нормално зависи најмногу од менталитетот, а што поразличен е менталитетот толку понеефикасна е приментата на исто решение.
Конретно за споредба на Германија - Македонија разликите во менталитетот се огромни, и ако земеме подетално да анализираме што се случување тука и кои беа ефектите, скоро во секоја точка ќе согледаме дека кај нас чекорите превземени би дале резултат различен од тој во германија.
И како што напоменав во првиот мој пост многу е битно да се анализира целата проблематика од повеќе аспекти одделно, за да може да се направи малку поиздржана дискусија каде нема да има постојано препукување и подобро и попрецизно разбирање на ставовите на другите членови.

да де се согласуваме во нешто , дека институциите на државата не функционираат. да функционираја сите ке бевме порајат.и вие и ние и спанаќот.да го собереја на време и комшиите рајат и куќата немаше да му изгори и немаше да тресе глупости на телевизија.кој е од битола ке свати:tapp:


јако а што ке речите на ова


а богами и на ова
Имам две непишани правила во однос на првата слика:
1. една ластовица не чини пролет
2. исклучоците го потврдуваат правилото

Втората слика има друг контекст, и е тематика е малку до некаде и филозофска али нема сега ја обработувам, бидејќи поентата на карикатурата е помалку наивна, и ако подлабоко се анализира ќе се види дека не држи вода бидејќи се работи за принципи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Лурц јас може не сум до толку шетан колку тебе а и не сум заприметувал како и каде смее и не смее да се пуши бидејќи едноставно сум непушач и бидејќи не ме интересирало
И ја не сум којзнае колку прошетан Бацилус (а моето искуство со берлин е од поодамна), тоа одење е од што сум морал, но она што го забележав, тоа е тоа што го напишав.
Најверојатно е до вториот дел од реченицата, болдираниот. Како пушач сум се трудел да најдам место каде се пуши (а се наоѓало), нели човекот честопати забележува она што му е потребно во моментот :)
За повеќето држави важи она дека во институциите (осим Луксембург и неколку земји каде е ептен отидено во крајност) постои можност и за едните и за другите. Тоа беше интенција и на предлагачите за измена на законот, да се направи место (нека е и помало, понеугледно) и за оние кои консумираат цигари. Но ете, велат дека поинаку е и кај грците. За бугарите не знам, има доста бугари овде кои може да кажат како е кај нив.
Вака се оди од една (сосем либерална, незаинтересирана за проблемите со чадот) во друга (сосем затворена) крајност...нема средина, нема флексибилност и размислување. Тоа се случи и со работното време, истото се случуваше и со законот за јавна чистота, истото е и со овој закон.
А различни стадиуми, различни општества и развој...толку различни што еден закон или одлука кај некого одговара, кај друг не и обратно. Заради тоа многу закони и одлуки од ЕУ се на само една страна, но на неколку страни се исклучоците по држави. Хармонизација на законите не значи дословце превод и препишување на законите туку ускладување на истите со оние на ЕУ :wink:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Лурц. Дали, ти лично, би се сложил со некаква дополна на законот која дозволува поставување на некакви помали, добро изолирани и посебно вентилирани простории за пушење со строго дефинирани карактреристики, која самите фирми/локали би одбрале дали треба да се направат кај нив? (значи необврзувачки)
Дали би бил задоволен со оваква отстапка или би инсистирал на друго решение со повеќе... комфор?

Би те прашал уште нешто, ако сакаш да одговориш. Немој да помислиш дека сум запнал нешто лично против тебе, ти се обраќам тебе лично затоа што си еден од ретките што има волја да дискутира а не да се расправа (или да навива).

Не сакам да те прашувам лични работи како тоа дали имаш деца, туку во една хипотетична ситуација да претпоставиме дека ги имаш... дали ти би дозволил или пак активно би допринел да се пуши во присуство на твоите деца? (за затворена просторија зборуваме)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Не сакам да те прашувам лични работи како тоа дали имаш деца, туку во една хипотетична ситуација да претпоставиме дека ги имаш... дали ти би дозволил или пак активно би допринел да се пуши во присуство на твоите деца? (за затворена просторија зборуваме)
Хаха, нема гајле. Шо да се кријам, кога ќе отепам човек или опљачкам банка, тогаш :)
Да, имам две, пушиме дома, поголемиот пуши. Кога не пушеше, му пречеше па си идеше или у соба или почесто надвор. Тоа е накратко, надолго е дека и тој избегнува кафани ради неможноста да запали цигара па сега пијат и пушат по улици, во двор, дома кај некој...тоа е.

За можни решенија, истите ги набројуваа многумина многу наназад, а према искуствата (имаше и постирани сајтови) од другите земји каде е така решено. Сеа не се сеќавам кои земји али нешо пишувавме као преградени простории, квадратура, лиценци, добра изолација и вентилација...сето тоа според тие држави. Види, има во темата негде на средина или првата третина, не знам точно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.166






Имам две непишани правила во однос на првата слика:
1. една ластовица не чини пролет
2. исклучоците го потврдуваат правилото

Втората слика има друг контекст, и е тематика е малку до некаде и филозофска али нема сега ја обработувам, бидејќи поентата на карикатурата е помалку наивна, и ако подлабоко се анализира ќе се види дека не држи вода бидејќи се работи за принципи.
мајтап па и ти , како си свати сериозно
првата слика значи дека бабичката не присуствувала на форумот за толку убаво да и објасните кои се последиците од пасивното и активното пушење или пошто не гледам никој околу неа најверојатно сите испоцркаја од пасивно пушење и затоа сама си го слави својот 100 ти роденден.
втората мислам е идеална за македонија и кажува колку законот е моронски
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Вака се оди од една (сосем либерална, незаинтересирана за проблемите со чадот) во друга (сосем затворена) крајност...нема средина, нема флексибилност и размислување.
Да точно е дека се иде, ама тука се поставува прашањето дали ако се иде постепено ќе се постигне истиот ефект?
Еве на пример, само како пример кој е тесно поврзан со начинот на спроведување на одлука за забрана за пушење во сите јавни простори за социјални активности, што се има покажано поефективно кај пушачи кои решиле да ги остават цигарите?, дали постепеното намалување на бројот на испушени цигари или нагло прекинување со пушење цигари?
Од луѓето кои јас ги знам тоа е наглото прекинување на нешто, што значи дека не секогаш постепеното намалување на нешто е поефективно од нагло прекинување.

А различни стадиуми, различни општества и развој...толку различни што еден закон или одлука кај некого одговара, кај друг не и обратно. Заради тоа многу закони и одлуки од ЕУ се на само една страна, но на неколку страни се исклучоците по држави. Хармонизација на законите не значи дословце превод и препишување на законите туку ускладување на истите со оние на ЕУ :wink:
Во мојот прв пост (стр. 140) дадов еден аспект на проблемот со пушење во јавни простори за социјални активности, аспект кој јас го сметам за важен а кој не е во никаква корелација со каков и да било политички интерес. Така да прочитај го постот и изнеси го твојот став по однос на тој аспект на дадениот проблем. А да и не барај сумирање бидејќи тоа е најкратко срочено што е можно а да биде доволно прецизно и да не биде погрешно сфатено.
Знаеш за квалитетна и издржана дискусија треба да се анализира чекор по чекор, а не еднот да збори за јаболка а другиот му возвраќа со аргументи за јаболка и круши. Имено прво треба да се даде ставот и про и контрааргументите за воопшто идеата и одлуката, па потоа одделно да се продискутира и анализира начинот на кој таа треба да се спроведе за да да може да се постигне најефикасно спроведување на одлуката, а потоа да се анализираат последиците. Кога ќе се покријат сите овие точки тогаш може да се донесува конечен став по однос на пробематиката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom