Расизам

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Википедија напиша:
Расизам се однесува на верување и пракса кај кои се смета дека постојат одредени вродени и карактеристични разлики меѓу одредени групи луѓе кои можат да се мерат хиерархиски. Последица на расизмот е социјална, политичка и економска предност на една група на луѓе над друга.

Расизмот ги дели луѓето врз основа на нивната раса, со намера една раса да се смета како поважна и подобра од другите. Верувањето дека особините и карактерот на една личност поврзана со неговата раса немора да биде расизам, бидејќу тоа не значи дека едната раса се смета за подобра од другата. Верувањето дека една раса е супериорна над другите раси се смета за расизам. Давањето или одземањето на привилегии врз основа на расата се нарекува расна дискриминација
На форумот начекав мислење каде сосема офтопик една девојка беше нападната дека сака црни момци, па, иако не сме Америка и да имаме црнци на секој чекор, многу очигледно е дека сме расистичка нација.

Речиси редовно просечната македонска девојка е осудена за својата врска со црно момче кое дошло во Македонија заради икс причини. Се сложувате? Има во Македонија расизам? Дали сте вие расисти? Ако сте, како го доживувате тоа и како изгледа вашата омраза?

Подпрашање, зошто речиси редовно повеќе ни пречат црните отколку жолтите луѓе? И, би бил благодарен ако се задржиме на расизам, значи раси, не етноси. Црн - бел - жолт човек.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Никогаш не сум сакала црни луѓе.Не ги мразам,не ми сметаат,немам никаков проблем да живеат,творат и ред други работи кој ние ги уживаме.Единствено што неможам е да биде со мене.Дали тоа ме прави расист?

Не ми се допаѓаат е единствена причина.Неможам да замислам да ме шлапне некој таков.Јас и во принцип црни (белци) не сакам,а камоли црнец :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Себеси не се сметам за расист. Сите луѓе во принцип ми се еднакви. Меѓутоа исто и јас како и leandra имам мал проблем со црнците.
Не ги мрзам, не ми пречи тоа што се различни од мене по боја на кожа, туку едноставно ако видам црнец/црнкиња додека јадам, некако ми се одјадува, односно ми станува непријатно.
Ми се има случено неколку пати да јадам во McDonald's и да влезе црнец и да го оставам јадењето. А исто и додека шетам ако грицкам/јадам нешто и видам црнец, го пакувам јадењето и го дојадувам дома.

п.с.другите сите си ги сакам и би можел да јадам со нив на маса:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Себеси не се сметам за расист. Сите луѓе во принцип ми се еднакви. Меѓутоа исто и јас како и leandra имам мал проблем со црнците.
Не ги мрзам, не ми пречи тоа што се различни од мене по боја на кожа, туку едноставно ако видам црнец/црнкиња додека јадам, некако ми се одјадува, односно ми станува непријатно.
Ми се има случено неколку пати да јадам во McDonald's и да влезе црнец и да го оставам јадењето. А исто и додека шетам ако грицкам/јадам нешто и видам црнец, го пакувам јадењето и го дојадувам дома.

п.с.другите сите си ги сакам и би можел да јадам со нив на маса:)
:pos: Па што повеќе треба да се деси за да се сметаш себе си за расист?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
:pos: Па што повеќе треба да се деси за да се сметаш себе си за расист?
Абе па, не ги мрзам или немам нагони да ги плукам по улица само затоа што се црни:)
Едноставно, ете ми се подгадува малку.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Абе па, не ги мрзам или немам нагони да ги плукам по улица само затоа што се црни:)
Едноставно, ете ми се подгадува малку.
Значи очигледно е дека ти се “подгадува“:) малку заради тоа што тие се црни. Порасистички амин. :) Инаку, немаш нагон да ги плукаш зашто не си агресивен по природа...

Добро, други расисти има? И зашто мислите дека се појавуе тоа?

п.с. Мене особено ме интересира зашто ги сметаме за курви оние девојки кои легнале со црни момци и зашо добиваат толку ужас репутација после тоа?! :toe:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Значи очигледно е дека ти се “подгадува“:) малку заради тоа што тие се црни. Порасистички амин. :) Инаку, немаш нагон да ги плукаш зашто не си агресивен по природа...

Добро, други расисти има? И зашто мислите дека се појавуе тоа?

п.с. Мене особено ме интересира зашто ги сметаме за курви оние девојки кои легнале со црни момци и зашо добиваат толку ужас репутација после тоа?! :toe:
Абе види, јас си имам и другари/познаници роми за кои знаеш дека не се меѓу побелите раси во светов, па од нив не ми се гади ако ги видам додека јадам:)

Јас лично, девојка која легнала со црнец не би ја сметал за курва, од проста причина што еден црнец не е 200 мажи (без разлика на алатите со кои оперира):). А тоа со ужас репутацијата мислам дека сепак е резултат на предрасуди, односно благ расизам кој луѓето сакаат индиректно да го искажат.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Јас мислам дека одредената доза на расизам во македонското општество е присутна поради фактот што во Македонија сепак нема значителен број на црнци или луѓе со темна боја на кожата. Кога би имало поголем црни луѓе во Македонија (и подолг период) некако би свикнале на нив и бојата на кожата не би ни "бодела очи".
Сепак и не е толку лоша ситуацијата кај нас, земете го на пример Џими штипјанецот: човекот е телевизиска ѕвезда, има жена Македонка, нема проблеми со неговата боја на кожата.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не знам дали сум расист.

Сум, ама само за црнокожите. Другиве не ми сметаат...
Не сакам едноставно да бидам во допир со тие луѓе некако многу ми е голема разликата во бојата. Плус, се ми делува како да се неизмиени некако нечисти и ми иде гад онака не знам. Оти кај нас црно асоцира на нечисто, а они такви се родени. Па кога ке им ги видам дланките па од внатрешна страна розеви а од надвор ќутук црни аууу ми се одмилува да се поздравам со таа личност. После Монк изигравам :)


Девојките кои биле/се со црнци најверојатно слушнале за митот дека они имаат најголеми полови органи, па сакале да пробаат. Се увериле и си останале со нив :toe:
А мене ме интересира зошто толку машките се палат на црнкињи...кое машко и да го слушнеш зборува: леле како би и го опнал на ...(некоја црнокожа, океј не некоја од Нигерија)
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Добро, други расисти има? И зашто мислите дека се појавуе тоа?

п.с. Мене особено ме интересира зашто ги сметаме за курви оние девојки кои легнале со црни момци и зашо добиваат толку ужас репутација после тоа?! :toe:


Има , јас. Се појавуе оти има одбивност кон странското и чудното.

Ги сматраме за курви оти идат со нив само заради митот.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Хммм...



...



Никогаш не ми сметале црнците.Напротив,имам другарки црнкињи и никогаш не ми се гадело од нив,заедно сме јаделе,пиеле,спиеле...мислам,луѓе се исто како нас,тоа што се црни не значи дека се валкани. Колку пати ќе ми помине во дискотека некоја бела,навидум средена девојка а од миризбата нејзина ти доаѓа да повратиш,така да хигиената нема врска со бојата на кожата.

Не сум била досега со црнец ама би,најискрено би затоа што знам дека ако ми се свиѓа нема воопшто да ми смета тоа што е црн и не е само “алатот“ луѓе аман!Има прекрасни црнци иако физиономијата им е погруба навистина има привлечни фаци.
Кај мене е всушност обратно-мислам дека никогаш не би била со некој жолт,е тие луѓе стварно не ми се допаѓаат физички,а за пријатели да, немам ништо против.

Таканаречените расисти само го следат културниот поглед на општеството,затоа што така размислувале сите пред нив и така биле научени и тие самите.Навистина порано ретки биле оние кои не правеле разлика помеѓу бојата на кожата,но денес мене ми е по малку смешно сето тоа затоа што живееме во далеку полиберално општество кое прифаќа секаква боја,сексуалност и религија.

И повторно излегува на виделина површноста на луѓето кои наместо со срцето гледаат само со очите.
 
Х

Ханзо

Гостин
п.с. Мене особено ме интересира зашто ги сметаме за курви оние девојки кои легнале со црни момци и зашо добиваат толку ужас репутација после тоа?! :toe:
Зашто на бледоликите им е криво што не ја легнале они. :) Нормално, криво ти е и кога друг белец ќе легне некоја која сакаш да ја легнеш, ама многу е полесно да се истури се тоа на некој веќе стигматизиран на некаков начин, ќунк во случајов, и тоа колективно.

Annabel, твоите црнци немаат ни ц од црнци. Ок, може имаат р, ама измелезени се до немајкаде. Не ја гледај само бојата, види им ги цртите, бледоликите карактеристики им се поизразени од црнечките. Црнци ко црнци се овие:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Пошо сум имал контакти со црнци, и тоа баш такви, дојдени овде по некоја службена должност, а и сум јадел со нив заедно на маса, па богами и сум пиел, ич не се сметам за расист. Башка шо, ама ич не гледам разлика меѓу нив и белци, или не знам си какви.

Странец како странец, се слагам малку дека ме иритира девојче кое излегува со нив, ама само поради некое присилено или наметнато мислење од околина дека со странци излегуваат спонзорушки, кои сакаат богат провод. Значи, ме иритираат спонзорушките, а не странците, а ич па црнците.

Е сеа, нема да навлагам во тоа како посебно женскиот дел од таа раса ми го праи ќефот, заш ќе се лутит Виктор шо ќе бидам благо безобразен :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Хммм...



Никогаш не ми сметале црнците.Напротив,имам другарки црнкињи и никогаш не ми се гадело од нив,заедно сме јаделе,пиеле,спиеле...мислам,луѓе се исто како нас,тоа што се црни не значи дека се валкани. Колку пати ќе ми помине во дискотека некоја бела,навидум средена девојка а од миризбата нејзина ти доаѓа да повратиш,така да хигиената нема врска со бојата на кожата.

Не сум била досега со црнец ама би,најискрено би затоа што знам дека ако ми се свиѓа нема воопшто да ми смета тоа што е црн и не е само “алатот“ луѓе аман!Има прекрасни црнци иако физиономијата им е погруба навистина има привлечни фаци.
Кај мене е всушност обратно-мислам дека никогаш не би била со некој жолт,е тие луѓе стварно не ми се допаѓаат физички,а за пријатели да, немам ништо против.

Таканаречените расисти само го следат културниот поглед на општеството,затоа што така размислувале сите пред нив и така биле научени и тие самите.Навистина порано ретки биле оние кои не правеле разлика помеѓу бојата на кожата,но денес мене ми е по малку смешно сето тоа затоа што живееме во далеку полиберално општество кое прифаќа секаква боја,сексуалност и религија.

И повторно излегува на виделина површноста на луѓето кои наместо со срцето гледаат само со очите.

Хмм, црнкињите имаат чуден мирис при секс. Значи не е тоа од нехигиена или нешто слично туку нешто природно за нив, а ние не сме навикнати на тоилку силен мирис, барем јас не бев навикнат. Значи без исклучок се случува да се осети тој мирис ако не веднаш, тогаш после 5-10 минути највеќе.
Инаку не сум расист воопшто, ама го делам мислењето на Леандра од погоре за оваа тема
 
?

..........

Гостин
Не сум расист, не ги мразам црнците,


:drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom