Рапиден раст на цена на недвижности .

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Ни домен не ти треба седни едно здраво 2-3 месеци и учи некој програмски јазик или програма и со 0 ден имаш бизнис. Во денешно време има многу опции.
Поентата ми беше дека не мора да се бара само офлајн решение за бизнис, туку постои опција и за онлајн бизнис, кој може да го почнеш со буквално 1000 денари влог.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Милионерче за 2 месеци нема...ама може ок работа да се најде и да биде некој бизнис. Учење е капитал...кој може да се стекне и без плаќање. Јас секогаш сум им викал на луѓе, гледајте да го искористите капиталот во знаење ако сакате свој бизнис. Дури и да изгледа како "глупаво" и бескорисно знаење.
Што не почнеш ако е така лесно? За два месеци учење, ок работа ко програмер, не ме смеј. Мислиш така е еден јазик си учиш на брзина, треба цела лепеза технологии да знаеш. :D Во ИТ ако ти одговорат на огласот за два месеци си на коњ, не па одма работа да најдеш. Дури и ако најдеш, на почеток ќе работиш за ич пари. Плус работа не е исто со бизнис, ти можеш одма чистач да се вработиш и без да учиш, ама тоа не е бизнис.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Ова го кажуваш од искуство или од што си прочитал некаде?
Автоматски споено мислење:


Прашањето е што потоа :D
Автоматски споено мислење:


Со 2-3 месеци учење на програмски јазик ќе научиш да скоцкаш to-do list и калкулатор, за да почнеш барем како практикант некаде минимум 1 година здраво учење.
Јас почнав пред повеќе од 15 години да се занимавам со тргување на хартии од вредност. Мислам дека беа некои 1500 франци швајцарски што ги имав од стипендија на факултет. Најверојатно имам потрошено окулу 4-5000 часови читање и муабет и учење и тргување до сега. Некогаш успешно посебно во последните 7-8 години додека на почеток неуспешно често пати. Имам и доставано и пари. Работев едно 8-9 години толку имам стаж. Сега не работам трошам едно 2-3 часа во работни денови за читање и тргување. И имам доволно приход колку ми треба или во превод нешто пред 40та година сум во "пензија". И тоа што многу имам грешено. Потрошив и доста време на учење секакви работи и вештини. Дури и стално ме бараат за многу бизниси и вработувања и најчесто ги одбивам. Уживам во тргување и не се замарам.
Дали некој кој студирал нешто што благе везе нема со економија и има 1200 евра капитал со цел да добие 15% поврат или 200 евра годишно би трошел часови и месеци читајќи макроекономски аналзи и милион работи кој немаат никаква врска со неговата професија? Речиси никој? Тоа е...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Поентата ми беше дека не мора да се бара само офлајн решение за бизнис, туку постои опција и за онлајн бизнис, кој може да го почнеш со буквално 1000 денари влог.
Чек ти во менаџирањево го вклучуваш само најефтиниот дел од инвестицијата.

Најскап дел во бизнис ти се давачките за вработените, без разлика на тоа што ти фактурите ќе ги чекаш со месеци а може и повеќе од 1 година и инвестицијата во себе ако планираш ти да бидеш лид девелопер конкретно ако е фирмата во тој бизнис.
Плус тука не ги брои само тие 1000 денари туку и комплетната инвестиција за ти да стигнеш до тој левел да ја водиш таа компанија, а тоа се постигнува со мнооогу време и учење, време за кое си можел да работиш пример некоја друга работа.

Ова ме потсетува на математиката како просечно македонче калкулира колку кошта факултет: 4 години Х 2 семестри Х 200 евра семестар = 1600 евра + нешто ситно книги и имам слушано дечки да викаат дека со 2-3 к се завршувал факултет.

Како реално изгледа: 4 години Х 2 семестри Х 200 евра семестар = 1600 евра + ете административни давачки и книги + кирија 4 години ако си од друг град (да шеруваш со други месечно кирија + сметки ти е 100че значи 40 месеци х 100евра + пат до дома) + 4 години од животот кога си веќе работоспособен не работиш ништо туку само трошиш (4 години да си земал минималец тоа се 48 месеци х 250 евра нето) и математиката излегува = 1600 семестри + уште барем 500 административни давачки за пријавување испити (ова е малку али ајде да не ја оптеретувам сметката) + 4000 евра кирија ако си од друг град + 1-2 пати пат до дома тоа ти се 40 евра по месец = 1600 евра + 4 години без работа 12 000 евра значи имаме сума од скоро 16 000 евра за тие 4 години (иако има многу повеќе заебанции со административни давачки кои креваат барем уште цела 1000ка).

Е на калкулациите со факултетот ме потсетуваат и математикиве за бизнис што ги правите тука.
Автоматски споено мислење:

Јас почнав пред повеќе од 15 години да се занимавам со тргување на хартии од вредност. Мислам дека беа некои 1500 франци швајцарски што ги имав од стипендија на факултет. Најверојатно имам потрошено окулу 4-5000 часови читање и муабет и учење и тргување до сега. Некогаш успешно посебно во последните 7-8 години додека на почеток неуспешно често пати. Имам и доставано и пари. Работев едно 8-9 години толку имам стаж. Сега не работам трошам едно 2-3 часа во работни денови за читање и тргување. И имам доволно приход колку ми треба или во превод нешто пред 40та година сум во "пензија". И тоа што многу имам грешено. Потрошив и доста време на учење секакви работи и вештини. Дури и стално ме бараат за многу бизниси и вработувања и најчесто ги одбивам. Уживам во тргување и не се замарам.
Дали некој кој студирал нешто што благе везе нема со економија и има 1200 евра капитал со цел да добие 15% поврат или 200 евра годишно би трошел часови и месеци читајќи макроекономски аналзи и милион работи кој немаат никаква врска со неговата професија? Речиси никој? Тоа е...
Човек, треба некој да те храни и тебе и фамилијата за тие години дури учиш и експериментираш, додека има кој да ти бери галјето лесна е работата, проблем е што обично тие што се спремни за бизнис треба и да му ја мислат за семејството и тука иди комплексноста.
Ете ти викаш 7-8 години на почетокот било и често неуспешно, па после кинисала работата, шо прајме што голем дел од луѓето ги немаат тие 7-8 години за експерименти?

Со среќа да ми ти е чим ти си успеал, најбитно е тебе да те исполнува тоа што го правиш и живееш.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Чек ти во менаџирањево го вклучуваш само најефтиниот дел од инвестицијата.

Најскап дел во бизнис ти се давачките за вработените, без разлика на тоа што ти фактурите ќе ги чекаш со месеци а може и повеќе од 1 година и инвестицијата во себе ако планираш ти да бидеш лид девелопер конкретно ако е фирмата во тој бизнис.
Плус тука не ги брои само тие 1000 денари туку и комплетната инвестиција за ти да стигнеш до тој левел да ја водиш таа компанија, а тоа се постигнува со мнооогу време и учење, време за кое си можел да работиш пример некоја друга работа.

Ова ме потсетува на математиката како просечно македонче калкулира колку кошта факултет: 4 години Х 2 семестри Х 200 евра семестар = 1600 евра + нешто ситно книги и имам слушано дечки да викаат дека со 2-3 к се завршувал факултет.

Како реално изгледа: 4 години Х 2 семестри Х 200 евра семестар = 1600 евра + ете административни давачки и книги + кирија 4 години ако си од друг град (да шеруваш со други месечно кирија + сметки ти е 100че значи 40 месеци х 100евра + пат до дома) + 4 години од животот кога си веќе работоспособен не работиш ништо туку само трошиш (4 години да си земал минималец тоа се 48 месеци х 250 евра нето) и математиката излегува = 1600 семестри + уште барем 500 административни давачки за пријавување испити (ова е малку али ајде да не ја оптеретувам сметката) + 4000 евра кирија ако си од друг град + 1-2 пати пат до дома тоа ти се 40 евра по месец = 1600 евра + 4 години без работа 12 000 евра значи имаме сума од скоро 16 000 евра за тие 4 години (иако има многу повеќе заебанции со административни давачки кои креваат барем уште цела 1000ка).

Е на калкулациите со факултетот ме потсетуваат и математикиве за бизнис што ги правите тука.
Автоматски споено мислење:


Човек, треба некој да те храни и тебе и фамилијата за тие години дури учиш и експериментираш, додека има кој да ти бери галјето лесна е работата, проблем е што обично тие што се спремни за бизнис треба и да му ја мислат за семејството и тука иди комплексноста.
Ете ти викаш 7-8 години на почетокот било и често неуспешно, па после кинисала работата, шо прајме што голем дел од луѓето ги немаат тие 7-8 години за експерименти?

Со среќа да ми ти е чим ти си успеал, најбитно е тебе да те исполнува тоа што го правиш и живееш.
Не дека посветував цело време на учење за инвестирање ама работев и по професијата. Ама дека треба потрошено и ризикувано заштеда па и уништено заштеда. Генерално ме финансираа странски стипендии, лична работа и моите. Мојов пат не ни од далеку најдобар ама ми успева.
Моето дете немора да заврши факултет може ако сака да го научам јас или само мојот бизнис. Ќе му дадам нешто пари. Но ако не му е интересно ова што го "работам" може да студира и да работи друго или да студира и да работи со мене. Нема никаков притисок да студира. Средно мора за повеќе лична желба и мотивација. Битно ми е да има желба да учи а мислам дека не е толку глупо да сака да дреме дома и да гледа забава и игра. Поентата ми е да има желба за дознавање нови работи после е лесно...нормално и самодисциплина и контрола. Во основа повеќе црти на личноста од џвакање книги.
Ај толку тоа ми е филозофијата.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Нездрава работа, сите во кафези. Купи си некаде настрана плац на место кај шо има вода, направи си сам куќа по своја мерка, никому не давај провизии, произведувај си здрава храна без пестициди да те види господ. Не можам да вервам колку простотилак има, во најголем кошмар не би купил стан во Скопје.
Цените се за простотилак, ништо повеќе. Ко воли нека изволи.
Кој живот е тоа. Затворени по кафези од 2 сопчиња, надвор па 50 степени 4 месеци во годината не се диши од жештина, дремата во колони, нервози,дење ги дупи некој шеф ама го трпат јер кредит мора да плата, запослени да се. Е затоа се цените такви. Кој сака таков живот ке си плаќа 1200 евра квадрат.
Кој не ке си прави сам свој бизнис, куќа настрана...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Нездрава работа, сите во кафези. Купи си некаде настрана плац на место кај шо има вода, направи си сам куќа по своја мерка, никому не давај провизии, произведувај си здрава храна без пестициди да те види господ. Не можам да вервам колку простотилак има, во најголем кошмар не би купил стан во Скопје.
Цените се за простотилак, ништо повеќе. Ко воли нека изволи.
Кој живот е тоа. Затворени по кафези од 2 сопчиња, надвор па 50 степени 4 месеци во годината не се диши од жештина, дремата во колони, нервози,дење ги дупи некој шеф ама го трпат јер кредит мора да плата, запослени да се. Е затоа се цените такви. Кој сака таков живот ке си плаќа 1200 евра квадрат.
Кој не ке си прави сам свој бизнис, куќа настрана...
И јас си би купил куќа во некое село со полупристојна инфраструктура. Посебно зимно време во Скопје е ужас. Проблем е што моите несакаат надвор од СК. Мене проблем ми е малку патот до Скопје. Но ако размислам може Ок е опција тоа што го зборуваш. Дури и ќе имам и пари што ќе ми останат ако продадам недвижности во СК. Може понатаму ќе има миграција град-село.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ако имате еден тон кеш, ќе си купите. Бардовци пред некоја година кога се распрашував, т.н. плац (нива парцелизирана) одеше по 50 евра/м2. Бутел како периферна населба (и со пониски цени, разбирливо) плац м2 оди троцифрена бројка. Ами комуналии, дозволи за градба, градење...Плус ако е како Волково што гледавме, некои плацеви треба сам да си носиш инфраструктура. Триста м2 минимум само по 50 евра, само за плацот излегува цена од 15 илијади евра. Не сме сите Орка, Кочан или Мицевски. Значи во старт мора да имаш недвижнина која ќе ја дадеш под хипотека за кредит за ваков зафат. А ми текнува дека Македонија беше една од најсиромашните земји. Ако нешто меѓувреме се сменило, тоа сум го преспал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Нездрава работа, сите во кафези. Купи си некаде настрана плац на место кај шо има вода, направи си сам куќа по своја мерка, никому не давај провизии, произведувај си здрава храна без пестициди да те види господ. Не можам да вервам колку простотилак има, во најголем кошмар не би купил стан во Скопје.
Цените се за простотилак, ништо повеќе. Ко воли нека изволи.
Кој живот е тоа. Затворени по кафези од 2 сопчиња, надвор па 50 степени 4 месеци во годината не се диши од жештина, дремата во колони, нервози,дење ги дупи некој шеф ама го трпат јер кредит мора да плата, запослени да се. Е затоа се цените такви. Кој сака таков живот ке си плаќа 1200 евра квадрат.
Кој не ке си прави сам свој бизнис, куќа настрана...
Шо бизнис тераш ти на страна во Скопје со куќата?
Изборот е или ќе се ебаваш со кола 30-45 минути секој ден и јавен превоз 40-60 минути и ќе живееш во куќа, или ќе намалиш временски од аспект на секојдневна комутација и ќе има шанси да стигнеш до работа со друго превозно средство за пократко време.

Сигурно нема да се закренеш со точак/тротинет од Марино до Центар за на работа ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Меѓувреме, покрај ѕидот кај Санте со кој ќе се "подобри" амбиенталниот воздух (оти нели не дува ветер од кај Вардар и Матка) во градот како и олеснување на сообраќајот, се спремаат и зградите на празниот простор кај Расадник. Некој се потрудил тоа да го долови во 3д и да ги објасни проблемите заради вакви мегаломански зафати.
хаос.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Меѓувреме, покрај ѕидот кај Санте со кој ќе се "подобри" амбиенталниот воздух (оти нели не дува ветер од кај Вардар и Матка) во градот како и олеснување на сообраќајот, се спремаат и зградите на празниот простор кај Расадник. Некој се потрудил тоа да го долови во 3д и да ги објасни проблемите заради вакви мегаломански зафати.
хаос.
Ако не се градело во Скопје во последните 20-30 години ништо цена на квадрат би била 2000-2500 евра да речеме во Капиштец.
Автоматски споено мислење:

Шо бизнис тераш ти на страна во Скопје со куќата?
Изборот е или ќе се ебаваш со кола 30-45 минути секој ден и јавен превоз 40-60 минути и ќе живееш во куќа, или ќе намалиш временски од аспект на секојдневна комутација и ќе има шанси да стигнеш до работа со друго превозно средство за пократко време.

Сигурно нема да се закренеш со точак/тротинет од Марино до Центар за на работа ;)
Не е само тоа, ако сакаш да купиш нешто или да одиш на концерт театар да вечераш итн треба да возиш па ако се напиеш нешто...може лесно и да загинеш.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Точно, ако се прекине со градба, цените теоретски би се качиле. Но, не е фактор само понуда-побарувачка ако на банките им се зголемат нефункционалните кредити или по друг основ намалат понуда на станбени кредити. Сега во тек е градежна офанзива во Хром. И пак цените се качуваат од 700-850 за нов стан пред 4-5 години на 950-970 е/м2 оние кои сега ги градат. Ќе ги стигнат цените во Кисела Вода кои главно се над 1000 е/м2. Зборам за просечни станови кои најмногу се бараат и најлесно одат, од 45-60 м2. Во тек е изградба на 6 згради со 13 метри висина (порано беше 10) дозволена со последниот ДУП плус уште неколку се во најава. Се планираат и околу 700 станови кај Санте, над 90 згради кај Расадник, згради кај лозарството Бутел кај обиколницата...накратко, многу се гради, цените постојано раснат. Понудата на кредити и побарувачката си го прават своето.
Зимоска ќе кукаме за воздух, тоа сигурно. Се продолжи со непланско, нетипско (и без да се има предвид климата во градот и други фактори за нормално функционирање) градење.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Точно, ако се прекине со градба, цените теоретски би се качиле. Но, не е фактор само понуда-побарувачка ако на банките им се зголемат нефункционалните кредити или по друг основ намалат понуда на станбени кредити. Сега во тек е градежна офанзива во Хром. И пак цените се качуваат од 700-850 за нов стан пред 4-5 години на 950-970 е/м2 оние кои сега ги градат. Ќе ги стигнат цените во Кисела Вода кои главно се над 1000 е/м2. Зборам за просечни станови кои најмногу се бараат и најлесно одат, од 45-60 м2. Во тек е изградба на 6 згради со 13 метри висина (порано беше 10) дозволена со последниот ДУП плус уште неколку се во најава. Се планираат и околу 700 станови кај Санте, над 90 згради кај Расадник, згради кај лозарството Бутел кај обиколницата...накратко, многу се гради, цените постојано раснат. Понудата на кредити и побарувачката си го прават своето.
Зимоска ќе кукаме за воздух, тоа сигурно.
Дека е добро за сопствениците на стар имот во Скопје многу новоградба е лошо. Секој сака чист воздух, зелени паркови и локација до плоштад. Многу битен фактор е и ниските камати. И на кредити се паднати и депозити. Не се исплатува штедење а кредит е поефтино и ќе се купуваат недвижности со заштеди.
 
M

Macedon1um

Гостин
Меѓувреме, покрај ѕидот кај Санте со кој ќе се "подобри" амбиенталниот воздух (оти нели не дува ветер од кај Вардар и Матка) во градот како и олеснување на сообраќајот, се спремаат и зградите на празниот простор кај Расадник. Некој се потрудил тоа да го долови во 3д и да ги објасни проблемите заради вакви мегаломански зафати.
хаос.
Што убаво изгледа во 3дто како во Њу Јорк да се наоѓаш ќе биде, а не сега како во некое село во Источна Македонија
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Место да реши јавниот превоз па да можеш од Орешани до центар за 15-тина минути со шинско возило, ние го правиме обратното, се начукуваме сите во веќе постоечки населби, кои претходно биле проектирани да останат такви какви што се и градот да се шири наоколу.

Тоа е исто како во некоја куќа, да ги делиш собите на повеќе делови место да доградиш други соби. Зошто? Епа собите да бидат поблиску до кујната кога треба да излезат луѓето да јадат.

Нон-сенс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom