Рандом мистерии

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од Kallista, 15 јуни 2009.

 1. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.252
  Допаѓања:
  36.789
  Дај да ја живнам темава кога веќе никој не сака... :(

  За овој случај гледав документарна емисија на Прилепската телевизија пред 13-14 години, ми остана у памет и еве после толку години ја најдов дешавката за "Ѕверот од Жевандон" еден од најпознатите случаеви на врколаци или пак ѕверови кои напаѓале луѓе. Жевандон (или Жевондан сеедно) е локално селце на југот на Франција, и во периодот измеѓу 1764 и 1767 година се забележани преку 200 напади на луѓе од крволочно животно, а за живината да не правиме муабет... последиците биле што 120 лица завршиле трагично со смрт, додека преостанатите 80 и кусур поминале со тешки телесни повреди. Оние што го преживеале нападот, ѕверот го опишувале како крзнено животно (го преставувале како волк) со големина на една крава... кога ќе паднело мрак жителите на Жевандон и околните селца се затварале во своите куќи во страв од ѕверот, а оние што ќе останеле надвор во мракот тешко дека се враќале наредниот ден. Честопати во локалната шума биле пронаоѓани искасапени тела, и делови како глави, раце, нозе и органи што ги оставило животното позади себе
  Ловци биле ангажирани за да го утепаат животното, и многу волци уловиле луѓево, али главниот ѕвер никако не го фаќале на нишан... се додека не дошол Жан Шастел, за кого луѓето во селцето ќе речеле дека е мистериозен човек.
  Е сега според таа документарната што ја гледав на телевизија, пред да се стемнело овој Жан Шастел застанал на една ширинка во надвор од селото, клекнал и почнал да се моли, во меѓувреме од шумите го забележал ѕверот како полека му се прикрадувал позади него, али овој не испаничил и си продолжил да се моли онака клекнат... кога ја завршил молитвата едно вртење и го погодува ѕверот директно во срце со пушка која содржела сребрен куршум (од таму и легендите по Хорор филмовиве дека врколаци се тепаат со сребро/сребрен куршум :icon_mrgr:) Жителите на Жевандон здивнале, али мистеријата останува што после смртта на ѕверот никој подетално не објаснил за каков тип на животно станувало збор, во нитуедна книга/документ/пишан лист не се објаснува како изгледало животното што го тероризилало населението.

  Еве некои слики

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Во местото има и статуи што го одбележуваат овој чин :)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На k0k014, Клипче, dARK_ElementaL и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  481
  Допаѓања:
  206
  Јака е приказнава.
  Прв пат за тој ѕвер чув во серијата Teen wolf. Ама мислев дека е само обична фантазија од креаторите на серијата. Па затоа не земав да истражувам подетално. Ама баш ме заинтересира сега.
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.487
  Допаѓања:
  1.883
  Интересна за Жевондон и сега го има францускиот филм ,,Пакт со волците"


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. Amona

  Amona

  Член од:
  21 октомври 2017
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  16
  sto e forava so lejdi gaga I dzej zi???
   
 5. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.252
  Допаѓања:
  36.789
  Не верувам во вештерки, али ова видео ме стресе упм, башка го гледав сабајлево во 4:30 часот... :nesumjas: Според говорот на луѓето, а и коментарите под видеото снимкава е од Саудиска Арабија. Среде пустина на нашле грбавава бабичка како стои сама во темнината...самиот од додека "ги брка" овие во колава ми е онака :несвест:.

  Сега пред да пишете дека е фејк запомнете дека ова е снимано во Саудиска Арабија, земја во која ќе ти летне главата ако те видат со крстче околу вратот, а не пак да се глупираш и да снимаш пренкови за вештерки.

  Еве го видеото :nesumjas:

   
 6. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  555
  Допаѓања:
  146
  Хммм, ај зборнете за Bigfoot. Вистина или Лага?
  Во САД, Канада и Аљаска ѓи имаат видено највеќе. Гледав на еден документарец се обидуваа со стапица да фатат али ништо. Зачудувачки на снимката која што ја видоа, можеше да се види човек како трча во близина...
   
 7. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.252
  Допаѓања:
  36.789
  [​IMG]
   
  На Sawyer88 и Bateman им се допаѓа ова.
 8. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  5.022
  Допаѓања:
  3.925
  Фан сум на хорори,али ова ме извади од кожа......ама сепак не сум убеден дека не е некоја заебација.

  А, и не ми е јасен овој со колата,место да бега рикверц,пун гас напред гази гамад :D
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.252
  Допаѓања:
  36.789
  Случајот со Дејвид Ленг е еден од најпознатите мистерии кога станува збор за исчезнати личности. Дејството се случило во местото Галатин - Тенеси, 23 Септември 1880 година. Дејвид Ленг бил фармер кој работел на својата нива, а недалеку од својата куќа жена му со двете деца постепено го надгледувале. Ленг работејќи полека исчезнал на лице место, или како што викаат американците vanished into thin air, ова го забележала жена му која почнала да паничи, а настанот го забележале и двајца мажи кои со запрежна кола поминувале во близина на неговата фарма. Наредните денови била организирана потрага по човекот ама без успех.

  Оваа приказна добива на популарност во Америка во 50те години од минатиот век кога едно од неговите деца Сара ја раскажала приказната на писателот Френк Едвардс, кој подоцна овој ја објавил во својата книга Stranger Than Science (1959).

  Не се знае многу за овој случај, само тоа што набргу после оваа дешавка фамилијата се отселила од тоа место.

  Еве на 07:05 имате малце подетално за овој настан.

   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.951
  Допаѓања:
  28.441
  Без разлика на све тоа шеријат, меријат. КСА е земја пуна со деца кои се пуни со пари и немаат попаметна работа.
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  1.443
  Имам читано за ова. Језива работа...
  --- Споено дупло мислење, 15 мај 2018 ---
  Мит и лага. На толку потраги и истражувања ако беше вистина до сега ќе се откриеше нешто повеќе. А најпознатите видеа од Бигфут се докажани измами.
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  17.252
  Допаѓања:
  36.789
  Смртта на Елиса Лем... била пронајдена удавена во еден казан со вода во хотелот Сесил, Лос Анџелес. Никој не обрнувал внимание на овој случај, се до моментот кога полицијата ги објавила јавно снимките од последните мигови додека Елиса била жива... 20 милиони прегледи има на Јутјуб

  Ѕирнете го, creepy у пичку матер :shook:
   
  На КвикСилвер, Sawyer88 и Ilumious им се допаѓа ова.
 13. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  6.727
  Допаѓања:
  7.244
  Година 1939, 2 февруари, локација Нанџинг Кина. 2900 кинески војници пристигнуваат како засилување на кинеската војска која се борела против Јапонците. Пристигнале приквечер а до кај 3-4 часот по полноќ се распоредувале на позициите. Никаква мистерија нема тука се додека не изгреало сонцето, неколку кинески војници го разбудиле полковникот бидејќи не можеле да стапат во контакт со тие кои дошле претходниот ден, после неколку неуспешни обиди решиле да одат на лице место, кога отишле ги пречекале ровови, шатори, ама празни, ни трага ни глас од 2900 војници кои дошле претходната ноќ. Немало буквално никаква трага освен неколку места на кој имало оган кој бил запален ноќта, од последната комуникација помеѓу војниците кои пристигнале како помош и полковникот поминале 3 часа. Некои мислеле дека се работи за дезертирање но тоа не е можно бидејќи ќе оставеле некаква трага, а овде немало ништо. Други тврделе дека војниците се предале на Јапонците но тоа било демантирано после војната бидејќи Јапонците на тој ден никого не заробиле ниту воопшто се бореле на тоа место.
  Исчезнатите војници никогаш никаде не се појавиле, ниту кај своите дома. 3 часа, 2900 војници биле буквално проголтани од темнината.
   
  На КвикСилвер и Scirea им се допаѓа ова.
 14. КвикСилвер

  КвикСилвер Модератор

  Член од:
  28 март 2010
  Мислења:
  4.412
  Допаѓања:
  5.411
  Има вакви еден куп по нетов. Да завршам со испитиве, ќе отворам една тема за необјасливи исчезнувања. :)
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Stucc

  Stucc

  Член од:
  20 декември 2017
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  103
  Сте слушнале за случајот на едно убиство во САД со два куршума од две разни оружја. Доста интересен случај. Ликот кој бил убиен бил градски курназ. Ги мачел сите, а и полицијата. Неколку минути пред да биде убиен ликот имало средба на полицијата и граѓаните во врска со тоа лице. Неколку минути после тоа огромна толпа од 50 луѓе оди накај неговиот автомобил и е убиен. Тука била и полицијата во таа група. Случајот уште не е решен.
   

Сподели преку: