Рандом мистерии

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.147
Поени од реакции
61.127
Дај да ја живнам темава кога веќе никој не сака... :(

За овој случај гледав документарна емисија на Прилепската телевизија пред 13-14 години, ми остана у памет и еве после толку години ја најдов дешавката за "Ѕверот од Жевандон" еден од најпознатите случаеви на врколаци или пак ѕверови кои напаѓале луѓе. Жевандон (или Жевондан сеедно) е локално селце на југот на Франција, и во периодот измеѓу 1764 и 1767 година се забележани преку 200 напади на луѓе од крволочно животно, а за живината да не правиме муабет... последиците биле што 120 лица завршиле трагично со смрт, додека преостанатите 80 и кусур поминале со тешки телесни повреди. Оние што го преживеале нападот, ѕверот го опишувале како крзнено животно (го преставувале како волк) со големина на една крава... кога ќе паднело мрак жителите на Жевандон и околните селца се затварале во своите куќи во страв од ѕверот, а оние што ќе останеле надвор во мракот тешко дека се враќале наредниот ден. Честопати во локалната шума биле пронаоѓани искасапени тела, и делови како глави, раце, нозе и органи што ги оставило животното позади себе
Ловци биле ангажирани за да го утепаат животното, и многу волци уловиле луѓево, али главниот ѕвер никако не го фаќале на нишан... се додека не дошол Жан Шастел, за кого луѓето во селцето ќе речеле дека е мистериозен човек.
Е сега според таа документарната што ја гледав на телевизија, пред да се стемнело овој Жан Шастел застанал на една ширинка во надвор од селото, клекнал и почнал да се моли, во меѓувреме од шумите го забележал ѕверот како полека му се прикрадувал позади него, али овој не испаничил и си продолжил да се моли онака клекнат... кога ја завршил молитвата едно вртење и го погодува ѕверот директно во срце со пушка која содржела сребрен куршум (од таму и легендите по Хорор филмовиве дека врколаци се тепаат со сребро/сребрен куршум :icon_mrgr:) Жителите на Жевандон здивнале, али мистеријата останува што после смртта на ѕверот никој подетално не објаснил за каков тип на животно станувало збор, во нитуедна книга/документ/пишан лист не се објаснува како изгледало животното што го тероризилало населението.

Еве некои сликиВо местото има и статуи што го одбележуваат овој чин :) 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Дај да ја живнам темава кога веќе никој не сака... :(

За овој случај гледав документарна емисија на Прилепската телевизија пред 13-14 години, ми остана у памет и еве после толку години ја најдов дешавката за "Ѕверот од Жевандон" еден од најпознатите случаеви на врколаци или пак ѕверови кои напаѓале луѓе. Жевандон (или Жевондан сеедно) е локално селце на југот на Франција, и во периодот измеѓу 1764 и 1767 година се забележани преку 200 напади на луѓе од крволочно животно, а за живината да не правиме муабет... последиците биле што 120 лица завршиле трагично со смрт, додека преостанатите 80 и кусур поминале со тешки телесни повреди. Оние што го преживеале нападот, ѕверот го опишувале како крзнено животно (го преставувале како волк) со големина на една крава... кога ќе паднело мрак жителите на Жевандон и околните селца се затварале во своите куќи во страв од ѕверот, а оние што ќе останеле надвор во мракот тешко дека се враќале наредниот ден. Честопати во локалната шума биле пронаоѓани искасапени тела, и делови како глави, раце, нозе и органи што ги оставило животното позади себе
Ловци биле ангажирани за да го утепаат животното, и многу волци уловиле луѓево, али главниот ѕвер никако не го фаќале на нишан... се додека не дошол Жан Шастел, за кого луѓето во селцето ќе речеле дека е мистериозен човек.
Е сега според таа документарната што ја гледав на телевизија, пред да се стемнело овој Жан Шастел застанал на една ширинка во надвор од селото, клекнал и почнал да се моли, во меѓувреме од шумите го забележал ѕверот како полека му се прикрадувал позади него, али овој не испаничил и си продолжил да се моли онака клекнат... кога ја завршил молитвата едно вртење и го погодува ѕверот директно во срце со пушка која содржела сребрен куршум (од таму и легендите по Хорор филмовиве дека врколаци се тепаат со сребро/сребрен куршум :icon_mrgr:) Жителите на Жевандон здивнале, али мистеријата останува што после смртта на ѕверот никој подетално не објаснил за каков тип на животно станувало збор, во нитуедна книга/документ/пишан лист не се објаснува како изгледало животното што го тероризилало населението.

Еве некои сликиВо местото има и статуи што го одбележуваат овој чин :)Јака е приказнава.
Прв пат за тој ѕвер чув во серијата Teen wolf. Ама мислев дека е само обична фантазија од креаторите на серијата. Па затоа не земав да истражувам подетално. Ама баш ме заинтересира сега.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.636
Поени од реакции
2.742
Интересна за Жевондон и сега го има францускиот филм ,,Пакт со волците"


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
63
Поени од реакции
16
а за дождот од пајаци се знае од што настанал?

се надевам нема да се повтори :ija::ija::ija:

--- надополнето ---пробуричкај малку за Лејди Гага, Џеј Зи и ќе се шокираш.
sto e forava so lejdi gaga I dzej zi???
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.147
Поени од реакции
61.127
Не верувам во вештерки, али ова видео ме стресе упм, башка го гледав сабајлево во 4:30 часот... :nesumjas: Според говорот на луѓето, а и коментарите под видеото снимкава е од Саудиска Арабија. Среде пустина на нашле грбавава бабичка како стои сама во темнината...самиот од додека "ги брка" овие во колава ми е онака :несвест:.

Сега пред да пишете дека е фејк запомнете дека ова е снимано во Саудиска Арабија, земја во која ќе ти летне главата ако те видат со крстче околу вратот, а не пак да се глупираш и да снимаш пренкови за вештерки.

Еве го видеото :nesumjas:

 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.447
Поени од реакции
771
Хммм, ај зборнете за Bigfoot. Вистина или Лага?
Во САД, Канада и Аљаска ѓи имаат видено највеќе. Гледав на еден документарец се обидуваа со стапица да фатат али ништо. Зачудувачки на снимката која што ја видоа, можеше да се види човек како трча во близина...
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.814
Поени од реакции
3.855
Не верувам во вештерки, али ова видео ме стресе упм, башка го гледав сабајлево во 4:30 часот... :nesumjas: Според говорот на луѓето, а и коментарите под видеото снимкава е од Саудиска Арабија. Среде пустина на нашле грбавава бабичка како стои сама во темнината...самиот од додека "ги брка" овие во колава ми е онака :несвест:.

Сега пред да пишете дека е фејк запомнете дека ова е снимано во Саудиска Арабија, земја во која ќе ти летне главата ако те видат со крстче околу вратот, а не пак да се глупираш и да снимаш пренкови за вештерки.

Еве го видеото :nesumjas:

Фан сум на хорори,али ова ме извади од кожа......ама сепак не сум убеден дека не е некоја заебација.

А, и не ми е јасен овој со колата,место да бега рикверц,пун гас напред гази гамад :D
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.147
Поени од реакции
61.127
Случајот со Дејвид Ленг е еден од најпознатите мистерии кога станува збор за исчезнати личности. Дејството се случило во местото Галатин - Тенеси, 23 Септември 1880 година. Дејвид Ленг бил фармер кој работел на својата нива, а недалеку од својата куќа жена му со двете деца постепено го надгледувале. Ленг работејќи полека исчезнал на лице место, или како што викаат американците vanished into thin air, ова го забележала жена му која почнала да паничи, а настанот го забележале и двајца мажи кои со запрежна кола поминувале во близина на неговата фарма. Наредните денови била организирана потрага по човекот ама без успех.

Оваа приказна добива на популарност во Америка во 50те години од минатиот век кога едно од неговите деца Сара ја раскажала приказната на писателот Френк Едвардс, кој подоцна овој ја објавил во својата книга Stranger Than Science (1959).

Не се знае многу за овој случај, само тоа што набргу после оваа дешавка фамилијата се отселила од тоа место.

Еве на 07:05 имате малце подетално за овој настан.

 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.379
Поени од реакции
54.595
Не верувам во вештерки, али ова видео ме стресе упм, башка го гледав сабајлево во 4:30 часот... :nesumjas: Според говорот на луѓето, а и коментарите под видеото снимкава е од Саудиска Арабија. Среде пустина на нашле грбавава бабичка како стои сама во темнината...самиот од додека "ги брка" овие во колава ми е онака :несвест:.

Сега пред да пишете дека е фејк запомнете дека ова е снимано во Саудиска Арабија, земја во која ќе ти летне главата ако те видат со крстче околу вратот, а не пак да се глупираш и да снимаш пренкови за вештерки.

Еве го видеото :nesumjas:

Без разлика на све тоа шеријат, меријат. КСА е земја пуна со деца кои се пуни со пари и немаат попаметна работа.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.558
Поени од реакции
7.655
Имам читано за ова. Језива работа...[DOUBLEPOST=1526372547][/DOUBLEPOST]
Хммм, ај зборнете за Bigfoot. Вистина или Лага?
Во САД, Канада и Аљаска ѓи имаат видено највеќе. Гледав на еден документарец се обидуваа со стапица да фатат али ништо. Зачудувачки на снимката која што ја видоа, можеше да се види човек како трча во близина...
Мит и лага. На толку потраги и истражувања ако беше вистина до сега ќе се откриеше нешто повеќе. А најпознатите видеа од Бигфут се докажани измами.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.147
Поени од реакции
61.127
Смртта на Елиса Лем... била пронајдена удавена во еден казан со вода во хотелот Сесил, Лос Анџелес. Никој не обрнувал внимание на овој случај, се до моментот кога полицијата ги објавила јавно снимките од последните мигови додека Елиса била жива... 20 милиони прегледи има на Јутјуб

Ѕирнете го, creepy у пичку матер :shook:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.510
Година 1939, 2 февруари, локација Нанџинг Кина. 2900 кинески војници пристигнуваат како засилување на кинеската војска која се борела против Јапонците. Пристигнале приквечер а до кај 3-4 часот по полноќ се распоредувале на позициите. Никаква мистерија нема тука се додека не изгреало сонцето, неколку кинески војници го разбудиле полковникот бидејќи не можеле да стапат во контакт со тие кои дошле претходниот ден, после неколку неуспешни обиди решиле да одат на лице место, кога отишле ги пречекале ровови, шатори, ама празни, ни трага ни глас од 2900 војници кои дошле претходната ноќ. Немало буквално никаква трага освен неколку места на кој имало оган кој бил запален ноќта, од последната комуникација помеѓу војниците кои пристигнале како помош и полковникот поминале 3 часа. Некои мислеле дека се работи за дезертирање но тоа не е можно бидејќи ќе оставеле некаква трага, а овде немало ништо. Други тврделе дека војниците се предале на Јапонците но тоа било демантирано после војната бидејќи Јапонците на тој ден никого не заробиле ниту воопшто се бореле на тоа место.
Исчезнатите војници никогаш никаде не се појавиле, ниту кај своите дома. 3 часа, 2900 војници биле буквално проголтани од темнината.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.518
Поени од реакции
5.660
Смртта на Елиса Лем... била пронајдена удавена во еден казан со вода во хотелот Сесил, Лос Анџелес. Никој не обрнувал внимание на овој случај, се до моментот кога полицијата ги објавила јавно снимките од последните мигови додека Елиса била жива... 20 милиони прегледи има на Јутјуб

Ѕирнете го, creepy у пичку матер :shook:
Има вакви еден куп по нетов. Да завршам со испитиве, ќе отворам една тема за необјасливи исчезнувања. :)
 
Член од
20 декември 2017
Мислења
375
Поени од реакции
198
Сте слушнале за случајот на едно убиство во САД со два куршума од две разни оружја. Доста интересен случај. Ликот кој бил убиен бил градски курназ. Ги мачел сите, а и полицијата. Неколку минути пред да биде убиен ликот имало средба на полицијата и граѓаните во врска со тоа лице. Неколку минути после тоа огромна толпа од 50 луѓе оди накај неговиот автомобил и е убиен. Тука била и полицијата во таа група. Случајот уште не е решен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom