Рамноправност, ама сепак не...

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Уживам кога мојот физички надмоќен партнер, прави наместо мене работи кои бараат "оштар карактер", буткање или физички напор.
Уживам кога решава да ме "одбрани", и истото го сфаќа како одбрана на неговата лична чест.
Уживам кога гледам како превзема контрола во хаотични ситуации.
Уживам да гледам како се снаоѓа во простор (за разлика од мене)
Уживам кога, галантно, се обидува да ме заштити, гледајќи ме како мало девојче...
ах, толку многу ситуации на "нерамноправност" во која уживам и која не би ја сменила за никаква женска суперорност (затоа што, денес, надметањето меѓу половите се повеќе наликува на борба за превласт, надмоќ, а не за рамноправност -и половите одлики, односно женственоста и машкоста, одат јабана во таа битка)

Патем, во најголем дел, од самото женско зависи како ќе биде третирана (односно, како сака да биде третирана). Како крпа, како жена или како другар без полови обележја.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
I na kraj zasto mazot ne stori nesto za zenata? zasto mu e ponizuvanje ako zgotvil nesto za decata barem? ili pak pomognal vo mienjeto sadovi?
Pa decata se zaednicki, koga edniot roditel moze da odi 8 sati na rabota moze i drugiot, taka? pa koga edniot moze da izmie edna casa moze i drugiot.
Mazot e toj koj donasa pari i leb, a zenata sto raboti kaj gi nosi parite de?
Razmisli posiroko , i plus sekoja zena ne gleda spansi serii - pa pak nema vreme da zdivne.
зависи каков маж е....има некој за себе го мрзи да измие чаша.....па да не зборувам за други...јас лично за себе секогаш мијам...чистам соба..барем за мене:XD:
и да жената има право да работи 8 часа...но ако е глупава...да остави детето да расте со дадилка...додека она работи за пари...па јбг подобро би сакал да живеам посиромашно...одколку богато а да не ја видам мама цел ден
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Ова цитираново се провлекува, низ многу теми од многу членови од поодамна па мислам дека заслужува посебна. Значи и на форум, и во реален живот, многу жени зборат за рамноправност, нивни права, дека се исто паметни и авторитетни како машки, а на крај во љубов и секс истите пишуваат како сакаат некој "бодигард" тип на машко да ги контролира, седнува на место и вразумува кога имаат ПМС (ова е дирекно кажано, жените го кажуваат во позавиена форма). Не знам дали е до лицемерие, она старото народно дека жената не знае што сака, или нешто сосем трето па еве нека се дискутира. Не сум сигурен дали е попаметно тука да биде темава или во Филозофија ама ако треба нека се премести таму.
e pa taka ke da e,sitite tie koi najveke propagiraat ramnpravnost,recisi sekogas koga ke im odgovara se vadat so izgovorot:"au,pa jas sum zensko."
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Темава е за рамноправност помеѓу машко его и жена.Две особи може да функционираат заедно и избалансирано,ако константо се полни машкото его,а и се дозволи слобода на размислување на жената.Хранењето на егото е процес кој започнува со крунисување на кралот и седнување на престолот.Секојдневното користење на термини од типот „колку си способен“,„многу си згоден“,„умееш да ме насмееш како никој до сега“,„сексот ни е одличен и никој претходно не бил подобар“,„се гордеам со ваков маж“ итн. се виза за успешен однос.
Ниту една особа себеси не се потценува во однос на друг,дека е поглупа,посмотана,полоша,понеснаодлива и сл.Секој тргнува од себе,имаме очи гледаме кој колку може и знае.Рамноправноста доаѓа во моментот на почитување на партнерот и неговите способности.Кога некој ќе се обиде да измери на кого му е подолг,запаѓа во круг на потценување и преценување.Кога веќе,како во случајов се појавува голема желба за надмоќ на еден од партнерите,тогаш заслужено се добива контрареакција преточена во потценување или глумење.
Рамноправноста не доаѓа во физичката способност,туку во можноста двајцата партнери да создаваат и да се грижат за создаденото.
Секој кој се обидува да добие надмоќ во врска,судејќи по пол или навистина се преценува или има проблеми во расудување:smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Темава е за рамноправност помеѓу машко его и жена.Две особи може да функционираат заедно и избалансирано,ако константо се полни машкото его,а и се дозволи слобода на размислување на жената.Хранењето на егото е процес кој започнува со крунисување на кралот и седнување на престолот.Секојдневното користење на термини од типот „колку си способен“,„многу си згоден“,„умееш да ме насмееш како никој до сега“,„сексот ни е одличен и никој претходно не бил подобар“,„се гордеам со ваков маж“ итн. се виза за успешен однос.
Ами ако не е роден човек да биде Крал, пример како мене јас сум створен втор човек да бидам никако Крал.
Колку сум способен, колку сум добар јас си знам не треба како расипана плоча да биде и да се повторува, сакам критика предизвик а не колку сум убав и сексуално способен да дроби цело време.

Колку не си во право тоа чудо нешто :icon_lol:.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Темава е за рамноправност помеѓу машко его и жена.Две особи може да функционираат заедно и избалансирано,ако константо се полни машкото его,а и се дозволи слобода на размислување на жената.Хранењето на егото е процес кој започнува со крунисување на кралот и седнување на престолот.Секојдневното користење на термини од типот „колку си способен“,„многу си згоден“,„умееш да ме насмееш како никој до сега“,„сексот ни е одличен и никој претходно не бил подобар“,„се гордеам со ваков маж“ итн. се виза за успешен однос.
Ниту една особа себеси не се потценува во однос на друг,дека е поглупа,посмотана,полоша,понеснаодлива и сл.Секој тргнува од себе,имаме очи гледаме кој колку може и знае.Рамноправноста доаѓа во моментот на почитување на партнерот и неговите способности.Кога некој ќе се обиде да измери на кого му е подолг,запаѓа во круг на потценување и преценување.Кога веќе,како во случајов се појавува голема желба за надмоќ на еден од партнерите,тогаш заслужено се добива контрареакција преточена во потценување или глумење.
Рамноправноста не доаѓа во физичката способност,туку во можноста двајцата партнери да создаваат и да се грижат за создаденото.
Секој кој се обидува да добие надмоќ во врска,судејќи по пол или навистина се преценува или има проблеми во расудување:smir:
ajdeee,od kaj sega ova?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Веднаш погрешно сфаќате.Првиот дел кој толку многу ве здоболе е фидбекот кој се добива кога едниот сака надмоќ во врска опишана во вториот дел.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Веднаш погрешно сфаќате.Првиот дел кој толку многу ве здоболе е фидбекот кој се добива кога едниот сака надмоќ во врска опишана во вториот дел.
pa ne bi rekol bas deka e taka,i bas i ne me zdobole ama bas ictj prv del,samo sto nekako go kritikuvas mazite za ista rabota koja ja pravat zenite(nesto koe ne e spomnato vo tvojot post) i potoa davas objasnuvanja kako treba,sto treba i zasto treba da se pravi,zanemaruvajki go zenskoto ego(koe e masala mnogu golemo)i najcesto predizvikuva problemi vo ramnopravnosta na zensko maskite odnosi.
za zal mnogu retko zenite ja svakaat ramnopravnosta vo vistinskata smisla na zborot,i najcesto koristat varijacija od istata koga i kako ke im odgovara,a tuka normalno nastanuvaat problemi.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Алекс,тебе жените душо за се ти се криви.Нема простор за дискусија на темава со тебе :smir:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Рамноправност,нема таква работа меѓу двата пола и неможи да има.Едноставниот одговор на темата го имаш во самото прашање шо ја започнува.
Некои постови, како на пример горниов, укажуваат дека се мешаат поимите рамноправност и еднаквост. Тоа се две различни работи. На пр ако во горниов пост се замени зборот рамноправност со еднаквост, тој ќе има смисла, вака е бесмислен.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Алекс,тебе жените душо за се ти се криви.Нема простор за дискусија на темава со тебе :smir:
izvini leandra,ama bas vo tvojot pogoren post ti samata naglasi deka na tebe za se mazite ti se krivi,a ne obratno,i ne jas...:smir:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
izvini leandra,ama bas vo tvojot pogoren post ti samata naglasi deka na tebe za se mazite ti se krivi,a ne obratno,i ne jas...:smir:
Го знаеш она што го викаат децата-повторувачки папагал...
Ке испровоцираш две-три реченици,ке ти реплицира некој и ти истото ке го напишеш само во вид на прашање и замена на маж со жена или обратно.
Поупорен дечко од тебе...:nesvest:

Дај кажи што мислиш ти за рамноправноста мегу маж и жена,не туку врти прашања во обратен редослед.
Маж си,постави се како таков
:smir:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Го знаеш она што го викаат децата-повторувачки папагал...
Ке испровоцираш две-три реченици,ке ти реплицира некој и ти истото ке го напишеш само во вид на прашање и замена на маж со жена или обратно.
Поупорен дечко од тебе...:nesvest:

Дај кажи што мислиш ти за рамноправноста мегу маж и жена,не туку врти прашања во обратен редослед.
Маж си,постави се како таков
:smir:
a sto sakas ti?da se otkazuvam lesno,i da ne mu napomenam na nekogo deka nekogas malku poveke gresi koga obvinuva i napaga nekogo za istata rabota koja i on samiot ja pravi.
ianku moeto mislenje za temava e:e pa taka ke da e,sitite tie koi najveke propagiraat ramnpravnost,recisi sekogas koga ke im odgovara se vadat so izgovorot:"au,pa jas sum zensko." go napisav pogore vo post.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Значи стално ми оди филозофија додека другата страна од мозокот се занимава со играње логички игрици со топчиња :) Еве што смислив:

ТЕХНОЛОГИЈАТА е клучот.

Порано, стварно имало работи кои биле неопходни во домот, а и на работното место кои барале физичка спремност - копање, дигање тешки работи, мешање малтер .. (---> наброј тука уште работи кои повеќето жени не би можеле да ги работат <--). Денес, технологијата ја олеснува работата за и за двата пола. Просечен претставник на женскиот пол може да управува багер, трактор или мешалка за бетон подеднакво добро како просечниот претставник на машкиот пол. За останатите работни места, да ги наречам интелектуални .. доволно е да се завртиме околу себе и да забележиме дека работодавците подеднакво вработуваат жени, а не се обврзани со рамковен договор. :)

И да напоменам: ЈАС НЕ СУМ ФЕМИНИСТКА. Феминизмот го сметам за глупав и излишен во време кога сме рамноправни. Рамноправни, но не еднакви. Ќе бидеме еднакви кога технологијата ќе стигне до таму што ќе им овозможи на мажите да раѓаат деца (или ќе ја тргне оваа обврска од женскиот род). Пошто раѓањето деца е биолошка обврска која жените почнуваат несвесно да ја чувствуваат во пубертетот и почнуваат да се подготвуваат за да можат еден ден добро да ја извршат. Тоа вклучува и на пронаоѓање на моќен партнер кој ќе може да го заштити и одгледа потомството. Сè додека се вака поставени работите, повеќето жени ќе го ставаат семејството пред кариерата и агресивниот тестостерон ќе го собере кремот и ќе се прослави.

И тука, ќе ми се надоврзе постот на ада од друга тема:

На пример, има студија која покажува дека до кај 13-та, 14-та година женските пројавуваат и поголем успех во математика и физика од машките. Подоцна, истите тие губат интерес (а, не е дека губат способност).
Тоа пак може да се поистовети со влегување во пубертет и доаѓање до возраст кога репродуктивниот тракт созрева, а со тоа и се преобратува фокусот кон машките (односно кон, условно кажано, идниот парнер и татко).
Едноставно, менуваат мотиви.

Али, тоа е само едната страна...Постои тука и општествен стереотип/улога, која исто така, индиректно (или чак директно) го одалечува женското од, во конкретниов пример, математиката и физиката.
Заклучок: Бла Бла Бла преку таквото од беспредметни дискусии мажите ова жените она.. :tapp:

Ќе се согласите ли со мене дека сме повеќе слични отколку различни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom