Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
И, доказот е?....Објаснувањето на доказот е?...
Го натажи чоекот многу незгодно прашање му постави :pos: ... Инаку он е многу стручен на оваа тема посебно кога ќе треба да се искритикува или навреди.
Автоматски споено мислење:

Бар еден графички дизајнер или монтажер да најдете да ви креира нешто нормално.
Како на пример "земјина топка" и "сателити"...
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.763
Го натажи чоекот многу незгодно прашање му постави :pos: ... Инаку он е многу стручен на оваа тема посебно кога ќе треба да се искритикува или навреди.
Автоматски споено мислење:


Како на пример "земјина топка" и "сателити"...
Хм, жалам ако го натажив членот на форумов, ама и мене ме мучат одредени прашања на кои им треба одговор. За мене прашувам, не за другар...:(
 
Член од
22 септември 2022
Мислења
11
Поени од реакции
5
Пред да ме исмеете мене или луѓево што прават и поставуваат видеа на Youtube или членовите на т.н. Flat Earth Society, сакам да кажам дека не ја отворам темава за да ве убедам дека е точно тоа што се тврди, туку сакам што повеќе луѓе да размислуваат, да се запрашаат за работите/аргументите кои се прикажани и напишани и да дискутираме за тоа колку оваа теорија може да биде точна или е само уште една conspiracy theory, која нема врска со реалноста.

Значи, одредени луѓе, поддржувачи на оваа идеја, тврдат и што е најважно, имаат одредени докази, експерименти и размислувања, дека Земјата воопшто не е топчеста планета, туку рамна плоча како што и се мислело одамна, во античко време.

Има повеќе аргументи во прилог на ова, за почеток ќе поставам неколку видеа, ако ве заинтересира понатаму темава можи и сами да побарате некои:




Како е претставена Земјата според оваа теорија:


Логото на Обединетите Нации:



http://www.atlanteanconspiracy.com/
[/Q читајте ја библијата таму се сите одговори
Автоматски споено мислење:

ВО БИБЛИЈАТА СЕ СИТЕ ОДГОВОРИ
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Претпоставуваме дека...

- Земјата е рамна (Земјината закривеност е 0)
Па тоа не е мала работа за да биде обична претпоставка. Тоа значи дека штом земјата е рамна и нејзината закривеност е 0 тоа значи дека е статична и неподвижна.
- Земјата не се движи околу својата оска
Значи не е мала работа... Тоа се е спротивно од хелиоцентризмот.
модел за пресметка.
И да заклучиме дека моделот на хелиоцентризмот не треба да се земе за сериозно штом имаме ваков модел за пресметка.
Автоматски споено мислење:



Знаеш ли што е а stationary atmosphere? Toa e постојана и неподвижна атмосфера, односно атмосфера во која нема промени на воздушен притисок, нема промени на влажност, нема промени на температура, нема ветер, нема облаци, нема врнежи, нема електрични празнења итн.

Дали Земјината атмосфера е таква?

Ако е таква, дури тогаш она што си го постирал ќе биде потврда дека Земјата е рамна и не ротира околу својата оска.
Сам себе се побиваш со документот. Тоа се оди во прилог на рамна земја а не како ти лично размислуваш. НАСА има многу пати потврдено со неколку документи дека атмосферата е стационарна а земјата рамна. Ти само го потврдуваш тоа со овој документ без разлика на твоето спротивно размислување.
Автоматски споено мислење:

Има едноставен доказ за топчестиот облик на планетава.
Има едноставен доказ дека е круша.
Автоматски споено мислење:

po se ova sto procitav ovie denovi,dojdov do zaklucok deka i
Dinjata e ramna.
Не бе крушата е топчеста...
Автоматски споено мислење:

И тој е сега некоја си реалити ѕвезда:facepalm:

Изгледа дошол крајот на свето штом вакви корачаат по земјава:popce:
А што викаш за Нил Деграс Тајсон кој вели дека земјата е некаков овален сфероид и која личи на круша? Овде
Автоматски споено мислење:

Да, со денови сум ја гледал и сум ја прател со голо око, бидејќи јас не живеам во Скопје и светлосното загадување кај мене не е толку големо. Дури кога е во близина на својата источна елонгација, Венера ја имам гледано на западниот хоризонт уште во текот на денот со голо око, неколку минути пред да зајде Сонцето, и тоа од мојот двор.
Да но хелиоцентризмот вели дека навечер можеш да ја видиш не само Венера туку и Меркур. Како е можно тие две планети најблиску до сонцето кои кружат околу него да се видат навечер од разни позиции на "земјината топка" а притоа сонцето да не е видливо? Си размислувал ли за тоа или па во школо не учевте за "оваа тема"? ;)
Автоматски споено мислење:

Ако хелиоцентричниот модел според тебе паѓа на многу полиња, дај направи го oвa:
Сними ги навечер Сонцето,Меркур и Венера за да го спасиш хелиоцентризмот...
Автоматски споено мислење:

може да се направи истово на тениско топче, фудбалска топка, баскет...
Не бе? Ај ти земи пинг-понг топче, баскет или фудбалска топка и истури на нив поголема количина на вода и види дали водата ќе се залепи и обвитка околу нив...
Автоматски споено мислење:

Искрено, мислам дека со темава сакаат да се истакнат луѓе што немаат нешто друго попаметно да прават, па зборуваат глупости од ваков тип и најмногу можат да привлечат внимание.
А што сакаш ти да истакнеш највеќе кај тебе ако постираш секој ден цицки и газови на форумов? Да привлечеш внимание или дека немаш што друго попаметно да правиш со рацете? Пошто за тоа не мораш да имаш мозок...

Автоматски споено мислење:

Изгледа има луѓе што не знаат што да прават со своето слободно време па сеа да се истакнат со вакви безмислици....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom