Рамна Земја?

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Многу ти е глупо прашањето за да треба да посветувам толку внимание за него.
Па кај треба да биде водата? Да не треба да одлета во твојот "универзум" :pos:
Едноставно водата е течност во чашата со одредена густина и потисок за да остане на дното на чашата. Ако врз чашата ставиш лист хартија и ја превртиш чашата водата нема да истече ниту листот ќе падне и тоа докажува дека не постои земјина гравитација а и воопшто не постои никаква гравитација. Ако би имало и мед и вода во чашата медот ќе биде на дното од чашата а водата над медот. Причината зошто работите лебдат или паѓаат на дното е поради густина и потисок.
И одјеби со тоа прашање инаку ти следи игнор и бан од мене.
Абе види, се договоривме дека супстанциите со помала густина одат над оние со поголема. По логика на нештата водата треба да е над порцеланот/стаклото во секој момент.

Не знам за каков потисок правиш муабет кога правиме муабет за вода во чаша. Ништо нема потопена во водата. Од каде тој потисок?

И немој да правиш муабет за гравитација, прифативме дека не постои.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Од каде тој потисок?
Штом водата како единствена течност во таа чаша има специфична тежина и густина тогаш логично е да има потисок и да биде на дното од чашата а со тоа да има зафатнина односно волумен на водата внатре во чашата.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Штом водата како единствена течност во таа чаша има специфична тежина и густина тогаш логично е да има потисок и да биде на дното од чашата а со тоа да има зафатнина односно волумен на водата внатре во чашата.
Од каде тој потисок? Ај дефинирај шо е тоа, да не грешка нешто се разбираме?

И шо е тоа тежина сеа? Рече претходно дека постојат само густина, потисок и притисок.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
@Red Zurla Не е кул да си офтопик. Правиме муабет за како тоа функционираат работите на "рамна зeмја". Биди сериозен.

Од каде тој потисок? Ај дефинирај шо е тоа, да не грешка нешто се разбираме?

И шо е тоа тежина сеа? Рече претходно дека постојат само густина, потисок и притисок.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Да видиме зошто водата се врти покрај екваторот на "вртечката шибајуча лопта" :pos:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Македонија и Италија иста временска зона овде во ИТА уште е дење а таму во МКД е мрак. Локална светлина. Think about it...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
743
Поени од реакции
920
Македонија и Италија иста временска зона овде во ИТА уште е дење а таму во МКД е мрак. Локална светлина. Think about it...
super primer sekoja cest.

Ajde sega daj go toj modelot tvoj za ramna zemja i objasni kako e ova mozno, samo 1000km vazdusna linija a tuka e temno tamu denje.

togash sto da kazat tike koi se 10.000km podaleku? nikogash sonceto ne ide tamu?

sam sebe go ubijal hahaha
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
super primer sekoja cest.

Ajde sega daj go toj modelot tvoj za ramna zemja i objasni kako e ova mozno, samo 1000km vazdusna linija a tuka e temno tamu denje.

togash sto da kazat tike koi se 10.000km podaleku? nikogash sonceto ne ide tamu?

sam sebe go ubijal hahaha
Кој спомна сонце бе токмак? Ај од почеток мунти... Само сонцето ли осветлува а месечината осветлува ли? Си видел ли ден без сонце? Ја да... Таму у МКД имаше ли денес сонце ? Овде имаше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom