Рамна Земја?

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.692
Поени од реакции
7.805
Но не е најкраткиот пат од Австралија до ртот Кејп Хорн преку Антартикот туку по напоредникот и изнесува околу 10,756 km ( зависи каде од Австралија)


Не е точно. Најкраткиот пат не е по напоредникот, туку по ортодромата. Божем и бродови во Вардар ви направија, основите на навигацијата не ги знаете.











http://themagiscian.com/2014/08/27/shortest-distances/
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.818
Не. Во многу срања овде не верувам. Само се забављам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Не е точно. Најкраткиот пат не е по напоредникот, туку по ортодромата. Божем и бродови во Вардар ви направија, основите на навигацијата не ги знаете.











http://themagiscian.com/2014/08/27/shortest-distances/
по овој веб сајт за авиони,

Sydney – Santiago
  • Shortest route: 11 363 km
  • Rhumb line: 12 802 km
  • Difference: 1439 km

eve ti za brodski prevoz, Sidnej - Puerto Montt ( pojužno od Santjago, pristanište)
5961 nautical miles .... 11039.77 km
... no ostanuva faktot deka ovie kratki brodski turi retko se koristat, gi računaat kako avanturistički poradi problematičnite uslovi na južniot Pacifik... od tuka i famata
 
E

Epsilon

Гостин
Овие комуњариве ко че ги потслушнев да викаат оние вмроОФЦИНЕ сето неинтелигентни и немаат никакво образование, или да бидам погруб глупи, си реков дека комуњарите се самобендисани копилиња, али изгледа во право биле...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Овие комуњариве ко че ги потслушнев да викаат оние вмроОФЦИНЕ сето неинтелигентни и немаат никакво образование, или да бидам погруб глупи, си реков дека комуњарите се самобендисани копилиња, али изгледа во право биле...
Сепак, не биле во право. Mистеријата е конечно разрешена:
 
E

Epsilon

Гостин
Сепак, не биле во право. Mистеријата е конечно разрешена:

Китој ја држат планетата земја, само не се сеќавам дали беа 2 или 3. Ама се си мислам 3, оти бројот 3 носи среќа...
Изгледа овие биле китојте... :cautious:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Убаво покажува ова видео дека ѕвездите кружат.

 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Убаво покажува ова видео дека ѕвездите кружат.

Taka e ZOTE...Nie i crkvata sne centaro na univerzumo...ako uposte i postoi...! Ke moze li da pobaras video kako i koj ni ja pravi nokta! I da ne se plasis slobodno da postiras!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мене најинтересно во целава дебата што се разви ми е тоа што тие што мислат дека ова е тешка глупост и моронштина го мислеле тоа отсекогаш, но многу симптоматично е тоа што некои луѓе пред три дена да ги им го направиш овој муабет дека земјата е рамна ќе ти викаат дека си будала, но сега откако нивниот медиумски гуру објави некаква полуписмена статија наеднаш и они пробуваат да објаснуваат, па поставуваат прашања, може било, може не било, па докази, па теории, триста курци.

Тој факт многу кажува за состојбата на нашето општество.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Дај некој нека ископа колку ќе чини карта за со Space X и да собереме, па нека види space Meelenko колку е нерамно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Мене најинтересно во целава дебата што се разви ми е тоа што тие што мислат дека ова е тешка глупост и моронштина го мислеле тоа отсекогаш, но многу симптоматично е тоа што некои луѓе пред три дена да ги им го направиш овој муабет дека земјата е рамна ќе ти викаат дека си будала, но сега откако нивниот медиумски гуру објави некаква полуписмена статија наеднаш и они пробуваат да објаснуваат, па поставуваат прашања, може било, може не било, па докази, па теории, триста курци.

Тој факт многу кажува за состојбата на нашето општество.
нема врска... значителен скептицизам и недовербата се појави на глобално ниво, а има и причина..испаднаа и лагите за атентатот на Кенеди, човечки екипаж на Месечината, рушење на кулите близначки 11/9 ... сега веќе се е под лупа на сомнеж, особено негирањето на вонземјаните..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom